Wpis z mikrobloga

Mireczki, czy 37k brutto za instalację 8,1 kWp (20x Trina 405 W i falownik Sofar 8,8, montaż na dachówce) to spoko oferta, czy się targować? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

4,57k za kWp - 1/2 lata temu kojarzę ceny rzędu 3,8-4k, ale ponoć panele podrożały tak jak i wszystko inne.

#fotowoltaika
  • 23
@majk3l: Rozumiem, że szał przed 31.03.2022 i ceny paneli nie rozpieszczają, ale jaka byłaby uczciwa cena? Zawsze da się pewnie trochę ponegocjować, bo rejon mam dość dobry pod tym względem (biedny region i brak dużych ośrodków w pobliżu)
@PfefferWerfer: cokolwiek co nie jest najniższa półką. Ja polecam Huawei. Nie psuje się, nie podbija napięć, nie ma wentylatorów, jest wydajny, można podpiąć magazyn energii w każdej chwili, obsługuje optymalizatory tak jak solar edge
@Mateos2: A aplikacje/monitoring też ma taki fajny i stabilny? Twój marketingowy bełkot przyprawia o odruch wymiotny u osób które trochę tego pomontowały.

Odrobinę rzetelności i uczciwości przy doradzaniu życzę...i wtedy nagle okaże się, że 90% falowników też się nie psuje, huawei pobija napięcia jak każdy inny falownik, wentylatorów nie ma tak samo jak 90% innych falowników (włącznie z zawartym w wycenie sofarem), a magazyn za 20k zł i optymalizatory są inwestorowi
@testerwykop: to może pokaż mi gdzie napisałem nieprawdę?
Podałem fakty

Tak, taki sofar czy growatt nie mają wentylatorów, tylko grzeją jak piec.
Po wymianie na Huawei okazuje się że inwerter może być chłodniejszy, ergo więcej prądu idzie w sieć i pożyje dłużej
@Mateos2: Piszesz jak zwykły cwaniaczek/naganiacz. Dobrze wiesz, że niczym się to nie różni ale dla paru groszy będziesz bredził o niestworzonych rzeczach (np grzejące się jak piece falowniki... serio? ().
@Mateos2: Stwierdzam podobną temperaturę na Growatt i HUAWEI. Huawei tak samo podbija napiecia, bo to czysta elektrotechnika, nie jest na tyle inteligetny by nagle nie podbijał. Growatt w porownaniu do HUAWEIA jest zdecydowanie bardziej konfigurowalny i lepiej radzi sobie z napięciami w sieci, dzwonisz do serwisu Growatta i zdalnie ci go ustawiają w ramach gwarancji, z HUAWEIem tak zrobisz? Raczej nie.
Dobrze wiesz, że niczym się to nie różni


@testerwykop: Różni.
Miałem growatt dwie sztuki, oba się grzały jak durne.
(Aż założyłem rejestrator temperatury)
Problem z napięciem powyżej 253V.
Wymiana na Huawei i magia. 42 stopnie max. 250V max.
Poza tym planując dołożenie magazynu energii jak jeszcze stanieją mam gotowe wszytko pod zasilanie awaryjne.
Zrobisz z growatt czy sofar zasilacz awaryjny?
Huawei tak samo podbija napiecia, bo to czysta elektrotechnika, nie jest na tyle inteligetny by nagle nie podbijał. Growatt w porownaniu do HUAWEIA jest zdecydowanie bardziej konfigurowalny i lepiej radzi sobie z napięciami w sieci, dzwonisz do serwisu Growatta i zdalnie ci go ustawiają w ramach gwarancji, z HUAWEIem tak zrobisz? Raczej nie


@magawek: podbija ale mniej. Empirycznie na sobie sprawdziłem.

W Huawei nie musisz dzwonić do serwisu. Twój instalator ma
@Mateos2: A mój sąsiad miał 4 huaweie i mu sie grzały jak durne. Oczywiście miał też problemy z napięciem... I wiesz co? powymieniał je na 1 sofara i problemy ustały... sofar zimy jak lech i napięcia max 249V. Uwierzysz? ()

Pytanie zadałeś retoryczne ale odpowiem - tak obie marki mają falowniki hybrydowe (w tym growatt ma koncepcje bliźniaczą do huaweia, a sofar ma wbudowany backup)
@magawek: No to mogło się coś zmienić.
A co ew. Więcej ma growatt w stosunku do Huawei?

Bo to co w Huawei mnie przekonało to poza 'belkotem' marketingowym' który mi zarzucono, możliwość pracy w grupie : dwa falownik + Smart meter + magazyn + opcja backup boxa
W czasie jak szukałem rozwiązania to de facto tylko Huawei miał kompleksowe propozycje
A mój sąsiad miał 4 huaweie i mu sie grzały jak durne. Oczywiście miał też problemy z napięciem... I wiesz co? powymieniał je na 1 sofara i problemy ustały..


@testerwykop: że 4 falowniki wymienił na jeden większy?
Może cos się zmieniło ale ostatniego sofa jakiego widziałem niecały rok temu to był jakiś dramat. Stalowa puszka wykonana jak duży fiat grzejąca się jak piekarnik.
@Mateos2: Widzisz tak to już ciekawie jest, że ludzie zakładają te instalacje żeby mieć prąd i raczej w dupie mają wygląd falownika - ważne żeby bezawaryjnie pracował kilkanaście lat. Taki tani sofar ma w podstawie 12 lat gwarancji i coś czuje, że lada moment to będzie standard.

Jak będzie w naszym kraju potrzeba budowania magazynów energii to większość producentów falowników będzie oferowała rozwiązania kompleksowe... puki co jest to kilku producentów.
Jak będzie w naszym kraju potrzeba budowania magazynów energii to większość producentów falowników będzie oferowała rozwiązania kompleksowe... puki co jest to kilku producentów.


@testerwykop: To juz kwestia własnej oceny. Patzrac na stan sieci i możliwe problemy to ja chciałem mieć od początku coś co umożliwi mi instalacje magazynu w dowolnym momencie