Mirko znawcy elektryki, czy gniazdo widoczne na zdjęciu jest bezpieczne? Czy jest szansa że jest pod napięciem? Córka lvl 3, biegła żeby za to złapać i w ostatniej chwili ja złapałem. Wiem że raczej nie powinno tam być napięcia ale nie chciałem ryzykować, czy tam nie powinno być gniazdo żeńskie i jakoś zabezpieczone? Skrzynka znajduje się nieopodal placu zabaw w moim mieście. Co o tym sądzicie? Gdzieś to zgłosić? #elektryka
PrimoUltimo - Mirko znawcy elektryki, czy gniazdo widoczne na zdjęciu jest bezpieczne...

źródło: comment_1665593542LuYY0Etvog0shOgOAhISC6.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PrimoUltimo: WTF?

Jedyna mozliwosc jest taka ze ta skrzynka to "odbiornik" a nie "nadajnik."

Cos w stylu ze w tym miejscu odbywaja sie czesto jakies imprezy i ta skrzynka na ich czas jest zasilana i robi za rozdzielnie.

W druga strone to kryminal :/
  • Odpowiedz
@adrjenq: Lipne te zdjęcia, różne chińczyk montował złącza w tym CarPlay mi to wygląda na SMB-F i mało prawdopodobne że jest to do wifi, prędzej do LTE/GPS
  • Odpowiedz
#elektronika #agd #naprawa #elektroda
Mirki mam pytanie. Mam okap Whirpool AKR749/1NB. Na szybce jest napisane, żeby wkręcać oprawy LED maksymalnie po 3 W (2 szt.). Jest tam jakiś bezpiecznik? Skąd te ograniczenie mocy? Chcę wkręcić po 6 W (ew. ~4,5 W). Nawet wkręcając te po 6 W to prąd będzie wynosił ok. 52 mA.
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

małe pytanko (w zasadzie dwa) do ludzi którzy mają nieco większe doświadczenie w elektronice niż ja - jaką funkcję de facto pełni ten tranzystor w pętli sprzężenia? czy skoro jego baza jest bezpośrednio na sztywno spięta z masą to czy on w ogóle jest w stanie w którymkolwiek momencie przewodzić skoro tu nie płynie żaden prąd bazy? (wtedy to układ będzie jak dla mnie pełnił rolę czegoś w rodzaju wzmacniacza całkującego który
yungdupa - małe pytanko (w zasadzie dwa) do ludzi którzy mają nieco większe doświadcz...

źródło: comment_16651636313MtyONPmU4I5okgqccZPD5.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@yungdupa: Takie wzmacniacze zasila sie napieciem symetrycznym. Wiec w ukladzie wystepuje napiecie nizsze niz “masa”. A wiec moze przewodzic.
  • Odpowiedz
  • 3
@yungdupa jak na bazie nie ma żadnego prądu.
Weź to przeczytaj ze zrozumieniem.
Baza jest podłączona do potencjału 0V czyli wirtualnej masy.
Vout jest zawsze ujemne bo wzmak pracuje w konfiguracji odwracającej.

Więc potencjał na emiterze jest niższy niż na bazie albowiem -5V jest niższe niż 0V
Wzmak zasilany jest symetrycznie.
  • Odpowiedz
Przeglądacie/jesteście aktywni na elektrodzie?
Trochę nawalę tagów.

thority - Przeglądacie/jesteście aktywni na elektrodzie?
Trochę nawalę tagów.
SPOIL...

źródło: comment_1664972524qVodBzpOo4YaUQDQtt6V1L.jpg

Pobierz

No jak

  • Przeglądam tylko 32.1% (26)
  • Mam konto i udzielam się 14.8% (12)
  • Już nie mam konta/Nie udzielam się 12.3% (10)
  • Nie znam tego portalu 6.2% (5)
  • Niestety ankieta z czarnej listy... 34.6% (28)

Oddanych głosów: 81

  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@thority: mam konto, używam, raczej biernie, ale używam. Nigdy nie zostałem odesłany do opcji szukaj, nigdy nie zostałem zmoderowany, czy potraktowany z buta, natomiast pierdyliony razy zyskałem tam pomoc. Ale i pisząc zachowuję elementarne zasady, nie pytam o pierdoły możliwe do znalezienia w 10 sekund - dziwne, nie?
Elektroda ma złą sławę, ale serio, nie bardzo rozumiem czemu. To najlepsze i największe forum elektroniczne w Polsce. A że ma swoje
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Polanin - Mam pytanie, czy w zegarze z lampami #nixie sterowanym z #arduino mogę zami...

źródło: comment_1664876212qECI6NmofOroajJN1ImIr5.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#elektronika #elektrotechnika #automatyka #elektroda

Wyjaśni może ktoś dokładną zasadę działania przetwornicy podwyższającej napięcie według poniższego schematu?
Wiem tyle, że te dwa tranzystory Q3 i Q4 traktuje się jako klucze przełączające.
Wiem tyle, że istotnym elementem jest cewka indukcyjna, która przeciwstawia się zmianom przepływającego prądu.
Nie rozumiem jak się to dzieje, że taka przetwornica na wyjściu ma większe napięcie (jak sama nazwa wskazuje - przetwornica
Maffiozzo97 - #elektronika #elektrotechnika #automatyka #elektroda

Wyjaśni może kt...

źródło: comment_1664807495aGmaprcJ9Dj8VTwMT7ZIji.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 5
@Maffiozzo97 to działa tak że kiedy Q2 zwiera cewkę do masy to wtedy cewka się "ładuje" - buduje wokół siebie pole magnetyczne.
Kiedy Q2 przestanie zwierać cewkę do masy to cewka będzie stawiać "opór" zmianom - pole magnetyczne znacznie się zapadać bardzo szybko, toteż wyindukuje w cewce wyższe napięcie niż to przez które to pole było pierwotnie wytworzone.
I cyk, puszczamy przez diodę do kondensatora i mamy gotowy układzik.

Więcej doczytasz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
- kup 12-letni samochód premium, salon Polska, sprzedaje właściciel - pan ok. 55-letni, wspaniały wóz, transakcja w miłej atmosferze willi z tarasem i zabytkowymi obrazami

- parę tygodni później, no coś nierówno chodzi

- mechanik mówi że UPG

-
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam w domu stary ściemniacz który nie działa z żarówkami LED, jako obejście miałem mix 2xLED + 1xHalogen.
Jak zamienię halogen na LED to ciągle się świecą
Największą zaletą tego ściemniacza jest że działa z pilotem TV, czy da się przerobić ściemniacz żeby działał z LEDami ?
Jeśli nie to co kupić zamiast niego ? Na ściemnianiu mi nie zależy tylko żeby włącznik działał z pilotem TV.
#elektryka #elektroda
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@GG99 dlatego unika elektrody. To jest forum które ma za zadanie umożliwić utrzymanie starej dobrej zasady jauszowych warsztatów i serwisów: jak ktoś nie jest majstrem z 30 letnim doświadczeniem to należy nim GARDZIĆ
  • Odpowiedz