#linux #debian #bezpieczenstwo

Czy mogę zaszyfrować już istniejące partycje ( chociaż /home/ ) bez utraty danych na nich zawartych? :-)
Ktoś coś? I czym się teraz szyfruje, tak szybko i wygodnie, po tych wszystkich aferach?
Odczuję różnicę w szybkości działania komputra?
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@anonim1133: Potwierdzam, ecryptfs jest naprawdę spoko, działa jak złoto pod Debianem. Musisz mieć dwa razy więcej z hakiem miejsca na dysku niż masz danych, żeby móc to wdrożyć. Potem możesz usunąć backup i je odzyskać.
  • Odpowiedz
czego mam szukać jeśli chcę aby serwer #mysql działał w pamięci (solidny cache lub całkowicie w pamięci - obecnie mam wolne ok 60GB ramu). Ważne jest jednak dla mnie, aby w przypadku nieoczekiwanego restartu (wystąpić może raz na rok, chociaż miałem ponad 3 lata spokoju z takimi rzeczami) baza była zrzucona na dysku (kopie wykonuję raz na godzinę, ale to i tak za rzadko, chciałbym aby był jakiś mirroring czy
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wladyslaw_Jagiello:
1. żeby było w pamięci - innodb pool size na rozmiar bazy + minimum 10% . Kontaktu z dyskiem nie unikniesz, ale będziesz miał solidne wsparcie RAM. Na ramdysku bazy NIE odplaj.
2. Dobrze zrobić sobie RAID 10, który zabezpieczy Cię przed awarią dysku (i solidnie przyśpieszy)
3. Dobrze mieć z boku replikę, która będzie miała aktualne dane praktycznie na bieżąco w przypadku awarii/restartu serwera głównego
4. oprócz dumpów
  • Odpowiedz
@Wladyslaw_Jagiello: Rozwiązanie proponowane przez RRybak jest poprawne. Pamiętaj że MySQL ma różne pule i cache i spokojnie można na tym polecieć bez trzymania całej bazy w pamięci. Jak mimo wszystko upierasz się by mieć bazę in-memory to taką funkcjonalność posiada storage Engine NDB do MySQL, ale to nie wiem czy nie strzelasz z armaty do wróbla.
  • Odpowiedz
@Kryspin013: VSCode to dość proste narzędzie w porównaniu z całym VS. Sam w sobie nie ma wsparcia dla debuggowania oraz posiada tylko proste wsparcie dla składni języków. Można z niego natomiast zrobić całkiem przyjazne narzędzie przy pomocy pluginów. Sam mam do niego np. PHP Formatter, który ładnie mi poprawia styl kodu do zgodności z PSR oraz PHP IntelliSense. Generalnie nie ma przeciwwskazań do tego, aby programować w C# przy jego
  • Odpowiedz
Mireczki programujące, piszące w LaTeX-u... Mam spory problem korzystając z tego środowiska na debianie. W żaden sposób nie mogę dodać obrazów, ani .jpg, ani .png, .ps czy .pdf. Zainstalowane mam wszystkie potrzebne komponenty pakietu tex-live. Korzystam z edytorów Gummi i Kile. Wcześniej nie miałem tego problemu. Czy ktoś ma pomysł jak to rozwiązać? Zaznaczam, że po kompilacji nie ma żadnych błędów - wyświetla się opis obrazka, można do niego odsłyłać z tekstu,
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@juan-populista-liberalez: minimal not-working example poproszę, to Ci sprawdzę, czy na pewno z plikiem .tex masz wszystko OK. Przypominam też, że żeby wstawiać pliki .jpg, .png itp., trzeba kompilować bezpośrednio do pdf-a, czyli poleceniami typu pdflatex czy xelatex.
  • Odpowiedz
Mirki spod tagu #raspberrypi #debian #linux - męczę się od wczoraj aby zrobić proste udostępnianie plików w sambie , ustawiłem w webmin zasoby do udostępniania , utworzyłem nowego użytkownika i przypisałem go do grupy , ustawiłem też kontrolę dostępu ... i podczas montowania dysku w Windows 10 mam nieprawidłowe hasło, no nie potrafię już tego ogarnąć.Nie ma sposobu na łatwiejsze udostępnianie plików, bez haseł logowania i
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jaki macie sposoby na walkę z #ddos?
Mój znajomy z #isp w czasie pewnego ataku chińczyków wpadł na pomysł postawienia starego PC na #debian i przekierowania portów i zmienienia ich na prawdziwym serwerze, po miesiącu im się znudziło ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
#heheszki #
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki ma któryś chwile czasu by go poświęcić w celu pomocy? Potrzebuje kilku odpowiedzi na moje pytania dotyczące obsługi vpsa na systemie debian. Podstawy podstaw bo jestem zielony w tym temacie.
#debian #linux #serwer #pomocy #vps
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki informatycy :P
Chcę postawić bazę #firebird do użytku w LANie na #raspberrypi.
Jak można przeczytać tu - jest to możliwe:
http://mapopa.blogspot.com.au/2012/11/debian-and-raspberry-pi-love-small-arm.html

Baza niewielka, ~300mb max ma. Pracują na niej dwa, czasem trzy stanowiska robocze (weterynarz here i program do obsługi lecznicy). Czy ktoś zgodziłby się odpłatnie/nieodpłatnie użyczyć mi malinkę, żeby toto postawić, przetestować, zobaczyć czy hula czy nie muli i oddać?
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@birus: Takie uroki małego biznesu. Od niedawna tu pracuję, to jako pierwszy zacząłem back-up bazy robić :D
Generalnie myślę, że większość małych biznesów, w tym gabinetów wet nie zabezpiecza danych.

Właśnie stąd pomysł, żeby postawić to ona odrębny sprzęcie, pod kontrolą linuxa.
  • Odpowiedz
Czy można drastycznie ograniczyć zużycie baterii na jakimś netbooku, który trzyma normalnie na Windowsie około godziny przez instalację minimalnej wersji Debiana i użytkowania tylko edytora tekstu(pico, mcedit)?

#netbook #debian #linux
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#gnome #debian

Jak się robiło by po kliknięciu w Nautilusie otwierało pliki py pythonem.


Nie pamiętam jak to zrobiłem ostatnim razem...
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@napior: No nie widzę, by była tam możliwość podania komendy.

Wszedłem do /usr/share/applications i zrobiłem tam "szablon" i jest teraz widoczny w "otwórz za pomocą"
Przykładowo plik python.desktop
  • Odpowiedz
#debian #linux #hardware w sumie też #ubuntu może być, bo podobne do #debian

Cel: Dwa ekrany.

Mam płytę główną ( ASUS P5G41T-M LX3) ze zintegrowaną grafiką.
Wsadziłem GeForce 9400 GT, poustawiałem fajnie działa...
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam dodany telefon (bluetooth) na komputerze z #debian
Działam pod #gnome
Wysyłam plik z telefonu, pokazuje się ikonka bluetooth w debianie obok zegarka, po czym znika a telefon komunikuje błąd połączenia.
Wysyłam z PC plik na telefon - wszystko ok.
Od tej chwili (do wyłączenia PC i ponownego uruchomienia) mogę wysłać z telefonu na PC pliki.
Co to się dzieje?
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@defoxe: w sumie mógłbyś się przesiąść na kde. Ma prawie wszystkie funkcje z gnome + więcej. No i nie sypie się jak pierwsze wersje. Jak się uprzesz to zrobisz taki sam wygląd i animacje.
  • Odpowiedz
@EstradaOrNada: A po co na nowego? ;) Mozna sobie pociagnac sam kernel z nowszego (+ zaleznosci) i smiga. Mam tak Jessie + kernele z Stretch i zero problemow od dawna.
Co do PHP7 - wzrost wydajnosci z tego co wielu gigantow pisało jest duzy. W robocie lada dzien bedziemy tez na PHP7 przelaczac produkcje - poki co tylko QA jest na tym i czekaja az bede mial chwile na zrobienie
  • Odpowiedz
@krzyzakp: mam jeden router na którym muszę zrobić update - pomyślałem, że poczekam na debioan 9 i za jednym zamachem wrzuce mu najnowsze jajo z kernel.org + ixgbe i dist-upgrade. Nie zamierzam używać kernela z paczki bo muszę w nim sam kilka rzeczy poprzestawiać
  • Odpowiedz
#informatyka #apache #linux #debian

Chcę uruchomić SSL na Apache.
Brak domeny, sieć lokalna, certyfikat chcę wygenerować sam dla siebie.
Serwer ma jeden adres IP w VPN i jeden w sieci lokalnej.

Działam
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach