Chciałbym się zabrać porządnie za #backup ale nie rozumiem jak rozwiązać sprawę szyfrowania. Dotychczas używałem zwykłego serwerka na ubuntu, gdzie raz na jakiś czas się logowałem, montowałem obraz veracrypt'a i do zamontowanego obrazu łączyłem się przez ftp. Wiem, że ruch po lanie nie był szyfrowany, ale interesowało mnie tylko to, że gdy serwer był wyłączony dane były bezpieczne.
Chciałem podejść do tematu bardziej profi (zfs,raid, jakieś dodatki)- #freenas
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

24 urodziny nazwa.pl #rozdajo!

Można byłoby się pokusić o stwierdzenie, że ostatnie 24 lata minęły, jak jeden dzień ( ͡º ͜ʖ͡º) W dniu dzisiejszym nasza firma obchodzi 24 urodziny. Z tej miłej okazji przygotowaliśmy dla Was #rozdajo, w którym wszyscy wygrywają!

Co trzeba zrobić, aby wziąć w nim udział? To proste! Wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie
nazwapl - 24 urodziny nazwa.pl #rozdajo!

Można byłoby się pokusić o stwierdzenie, ...

źródło: comment_1618383471K6nIEp8C3nZX2RyIuYBUWM.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Podsumowanie #rozdajo

Dziękujemy za ciekawe komentarze i dodane plusy!

Nagrodę główną, czyli voucher na CloudHosting Start 12 m-cy otrzymują:
@
  • Odpowiedz
Mam konto GMail od wielu lat, bodajże od około 2005 jak jeszcze był na zaproszenia, mam tam wiele różnych haseł, informacji do których okresowo wracam - cofając czasami się wiele miesięcy, a nawet lat. Zdałem sobie sprawę, że nagła utrata dostępu do skrzynki spowodowałaby totalny paraliż wielu moich usług, portali. Przydałby się chociaż backup wszystki e-maili, które mam na swoim głównym koncie. Czy są jakieś programy, metody, sposoby do łatwego wykonania, które
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Backup unlimited (bo koło 2-3TB, dużo fotek w raw ostatnio mam), raczej cloud (bo NAS wyjdzie chyba zdecydowanie drożej i zawsze moze sie coś z----ć).
Backblaze, Carbonite czy jakieś inne rozwiązanie?

dokumenty i część zdjęć planuje zgrać na dysk zewnętrzny dodatkowo.

#backup #it #komputery #nas
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Init0: Jadę na Backblaze Personal i nie narzekam, działa sobie w tle i nie przeszkadza ani trochę. Utworzenie bardziej zaawansowanych reguł niż "plików tego typu nie backupuj" wymaga edycji pliku konfiguracyjnego, ale nie jest to jakieś wielkie halo i łatwo ogarnąć.

W Carbonite Safe z tego co rozumiem można do backupu wybrać tylko jeden dysk, więc już przez samo to odpadają kompletnie, jeśli o mnie chodzi.
  • Odpowiedz
Co to za strategia "Backup 3-2-1" i jak ja ogarniam swoje backupy?
Nowy odcinek podcastu jest już dostępny na wszystkich platformach podcastowych (szukaj po nazwie: "Przewodnik w nieznane").

Poniżej wersją z Youtube

#podcast #backup #technologia #naukanowego
imlmpe - Co to za strategia "Backup 3-2-1" i jak ja ogarniam swoje backupy?
Nowy odc...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W jaki sposób wykonujecie backup danych ze swoich komputerów? Nie pytam osób, które posiadają jakieś NASy i inne tego typu zaawansowane urządzenia, pytam tych, którzy robią kopię na zwykły dysk zewnętrzny. Jakiś program? Narzędzie windowsa? #backup #windows #komputery
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czym mogę klonować 1:1 aktualnie używany dysk z uruchomionym Windowsem, tak aby kopia była bootowalna z USB? Do tej pory używałem EaseUS Todo Backup i darmowa wersja robi klona 1:1, ale nie ma potem możliwości zbootowania z tego z USB. Jest do tego jakaś dodatkowa płatna funkcja, dlatego szukam alternatywy.
#komputery #informatyka #backup #bezpieczenstwo #windows #windows10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam uszkodzony dysk, zamowilem do niego z chin PCB, ale okazuje sie, ze teraz trzeba przeszczepiac\przeprogramowac bios na taki jak byl w starym PCB. Przelutowac tego nie przelutuje, ale znacie jakies darmowe programy do flashowania biosu w dyskach?
#komputery #backup #odzyskiwaniedanych #hardware
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@plesples: Czyli jak coś się dzieje, to jakaś komunikacja następuje. Windows się wiesza, a pod Linuxem, albo biosem jest wykrywany?
Ogólnie to dobrze Ci radzę, jeżeli naprawdę zależy Ci na danych, to oddaj go do firmy, która się tym zajmuje, często mają darmowe diagnozy, bo swoim postępowaniem możesz tylko pogorszyć jego stan.
  • Odpowiedz
@marcinadd: ogólnie dobór pcb jest prosty, ale kwestią pozostaje przeniesienie ROMu gdzie jest adaptacja do danego dysku.
@plesples: W tych dyskach były różne kości pamięci i klips może nie pomóc - trzeba podmienić kości.

Ale ale, to jest teoria - jeśli jest uszkodzona elektronika dysku, być może nie jest i po wymianie elektroniki będziesz mieć taki sam objaw ;). Jeśli zależy na danych to jak pisał marcinadd lepiej
  • Odpowiedz
Czy podstawowy #synology lub #qnap nada się do tego, by robić backup stron internetowych wraz z bazą danych? Czy jest tam jakieś specjalne oprogramowanie, które umożliwia taką operację, czy trzeba szukać zewnętrznych źródeł/programów?

#bezpieczenstwo #backup
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Szukam darmowego programu do wykonywania kopii zapasowej z dysku PC na chmurę (onedrive, dropbox, mega etc.), najlepiej jakiś open source, ale nie musowo.
Głównie potrzebuję w nim możliwości porównania zawartości wybranego katalogu na kompie z wybranym katalogiem w chmurze i zsynchronizowanie ich (w obie strony lub w jedną stronę). Zadanie nie musi być automatyczne, może być wykonywane na żądanie przez użytkownika.
Fajnie, gdyby była też jakaś opcja tego typu na androida.
Będzie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mcichy10: Polecam rclone. Jest bezpłatny, otwartoźródłowy, obsługuje wiele typów chmur, zarówno synchronizację, jak i kopiowanie na i z chmury (z tym z adresu URL, za pośrednictwem Twojego łącza, na chmurę). Są dostępne też nakładki z interfejsem graficznym, ale ja korzystam z samego rclone.
  • Odpowiedz
Znam zasadę #backup 3-2-1 której bez wątpienia nie zamierzam podważać. Niemniej jednak zastanawiam się nad takim trochę półśrodkiem. Od wielu lat stosuję swoją "skróconą" formę backupu a mianowicie 1 kopia w innym miejscu na takim samym nośniku - HDD (poza miejscem zamieszkania). Póki co (odpukać) nie musiałam korzystać z awaryjnego odzyskiwania danych. Czy ktoś z Was podobnie "upraszcza" backup danych i uważa go za wystarczający?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mircy czy znacie jakieś najlepiej darmowe narzędzie do tworzenia backupu na dysk lokalny z #onedrive np. co tydzień?
Próbowałem paragon backup, ale mimo że mam pliki lokalnie nie robi ich kopii zapasowej. Narzędzia które znam to tylko mogą zrobić z onedrive for business a ja mam personal wykupiony.
#backup #it #informatyka
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lunga: Ale właśnie chcę odwrotnie. Paragonowi wskazałem folder onedrive na dysku gdzie przechowuję dane no i on nie robi kopii tych danych tylko kilku plików systemowych z tego folderu. A sam backup ma trafić na HDD
  • Odpowiedz
Siema,
chcę zrobić #backup danych. Chmura wydaje się droga, więc planuję 2 dyski zewnętrzne. Mam już jeden dysk zewnętrzny 1.5 TB. Chciałbym dokupić drugi 2 TB i chyba wtedy powonieniem być spokojny (będę miał dwie identyczne kopie danych). Dobrze kombinuję, czy lepiej zrobić to inaczej?

Jaki dysk stąd? https://www.powerbuy.co.th/en/catalogsearch/result/?m_capacity_gb=1%20TB,2%20TB&q=drive

Kupię dysk na miejscu, Aliexpress to chyba byłby strzał w stopę. Jakich dysków się wystrzegać?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Rowley: znajdź nagrywarkę m-disc i takież płyty, są dużo odporniejsze od zwykłych dvd/bd. Dysk zewnętrzny zabije upadek/potraktowanie magnesem (SSD) lub samo leżakowanie (SSD). Ewentualnie streamer (napęd taśmowy), ale to też nie jest odporne na namagnesowanie.
  • Odpowiedz
@Mitnic: w Qnapie masz 8 darmowych licencji do kamer. W Synology dwie. W tej cenie to tylko TS-251D albo Synology DS220+ ale do ceny Syno musisz doliczyć koszt dwóch licencji (ok. 200zl/szt.)

Jednakże pomimo wszystko polecałbym Synology, ze względu na IMHO przyjemniejszy system.
  • Odpowiedz
@mzuczek: Dzięki! Patrzyłem na tego Synology ale zauważyłem licencji na kamery, póki co dwie starczą więc wygląda na strzał w dziesiątkę. Pozdro
  • Odpowiedz
Chciałbym sobie kupić jakiegoś #nas na użytek domowy. Wydaje mi się, że w zupełności wystarczy coś na 2 dyski docelowo pracujące w RAID 1. Jakiego #qnap albo #synology możecie polecić? Użytkowany będzie raczej bardzo delikatnie - raczej w formie backupu w sieci domowej. Te dyski mają być szyfrowane. Chciałbym, żeby soft do backupu był właśnie jak najprostszy do automatycznego działania. Kiedyś może użyję to jako źródło
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jaki darmowy program polecacie do zrobienia kopii zapasowej/obrazu partycji? Z tych najpopularniejszych to kojarzę Acronis, Paragon, AOMEI i Veeam. Teraz jest jakaś promka na Ashampoo Backup Pro 14, ale te ich programy to z reguły kombajny z masą nieprzydatnych opcji.
#komputery #informatyka #backup
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach