Błękitne Wydmy na Marsie

Znajdująca się w kraterze Lyot wydma, powstała tak jak każda wydma - wiatr zebrał znacznie mniejsze drobiny pyłu różniące się składem (i oczywiście kolorem) od otoczenia.

Zdjęcie wykonane jest przez MRO (Marso Reconnaissance Orbiter) i ma podkręcone lekko kolory, wersja w naturalnych barwach:
https://static.uahirise.org/images/2018/details/cut/ESP_053894_2295.jpg

Nie jest jak na razie znany jej dokładny skład.


#kosmos #kosmosboners #nasa #astronomia #eksploracjakomosu #ciekawostki #nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu
źródło: comment_w9Q01wIoZwF9dxgjqBDxFooCyEKqCny0.jpg
W odniesieniu do wczorajszego wpisu o Mgławicy Orzeł, udało mi się trochę popracować nad pozostałymi kanałami.
Co prawda są rozostrzone ale kusiło mnie poskładanie materiału LRGB.
Wybrałem po 1 najlepszej klatce (1x180s L, 1x180s R, 1x180s G, 1x180s B) i... efekt niżej.

Wydaje mi się, że lekko ogarnąłem też sprzęt.. przynajmniej w zakresie ustawiania ostrości.
Tak więc kolejna wyprawa pod ciemne, nocne niebo z pewnością zaowocuje nowymi fotkami.
Standardowo będą w
źródło: comment_fOicG1NLB4AP76BrPUKQJDLJUAnX07BQ.jpg
Wczorajsze podejście do "Filarów stworzenia", a konkretniej do Mgławicy Orzeł - Messier 16.
Niestety sprzęt/oprogramowanie nieco zawiodły przez co zamiast zebrać materiał w kanałach L, R G i B, udało się tylko L i to kilka klatek. Na pozostałych coś źle ustawiała się zadana wcześniej ostrość - muszę jeszcze dobrze sprawdzić ten trop.
Dodatkowo, mam wrażenie, że jak na 3 minutowe klatki, to gwiazdy są plackowate i przepalone.

Położenie na mapie.
źródło: comment_rIYSZs2gvwQ2ptlsfMMHla42VYBeixnh.jpg
@quev1 Wrzucam ponownie. Jeśli nadal załaduje się o niższej rozdzielczości to jedynie oznacza że wypok wpadł na genialny pomysł kompresji zdjęć bez żadnego informowania o tym
edit: co jest widzę bardzo prawdopodobne, bo fotografia którą wrzuciłem z pamięci waży ponad 3mb, zamiast 1mb jak to źródło podaje.
źródło: comment_l22KikwDeb0fPnqnRdsbAlwj5fW9vrHb.jpg
@GhostxT: Wcale nie zdjęcie Plutona..
Zdjęcie Plutona, koloryzowane, z nakładką kolorów z filtru podczerwieni.
Zdjęcie oryginalne było w rozdzielczości 4000x4000 więc nie ma co wrzucać większego:
https://i.imgur.com/B2WUkZk.jpg

A tu jest zdjęcie w podkręconych kolorach, ale bez nakładki iR, w oryginalnych rozdzielczościach:
https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA19952

Zdjęcie w oryginalnych, nie podkręcacych kolorach:
https://source.wustl.edu/wp-content/uploads/2016/06/Nh-pluto-in-true-color_2x_JPEG-edit-frame.jpg
Ostatnio było chlanie u kolegi z liceum co skończył UW. No i nie znałem poza moim kumplem nikogo to poznawałem ludzi.
A był taki koleś co nie pił i siedział poważny, słuchał. Zagadałem żeby go trochę też rozkręcić:
-W czym robisz?
-W astronomii - odparł krótko i poważnie. Ucieszyło mnie to, bo sam kończyłem studia ścisłe i interesuję się na co dzień fizyką i pokrewnymi tematami.

Następnego dnia pisałem na FB z
Czy Pustka w Wolarzu jest dowodem na istnienie cywilizacji typu III w skali Kardaszewa?


@navyblue: dowodem z pewnością nie. To, że gdzieś jest pusto, nie oznacza, że jest tam jakaś inteligentna siła, która wyczyściła teren.
Przykład: jestem bałaganiarzem i mam bałagan w piwnicy. Jednakże znalazłem jeden metr kwadratowy pustego miejsca. Czy na tej podstawie powinienem sądzić, że ktoś mi się włamał do piwnicy i posprzątał jeden metr kwadratowy?
Wrzesień – miesiąc wrzosów, rui, siewów i pająków

Wrzesień dla dawnych Słowian był miesiącem szczególnym, głównie za sprawą równonocy jesiennej, na którą przypadały obchody pogańskiego Święta Plonów. W czasie tym lato przechodzi w jesień, ziemia po wydaniu człowiekowi plonów przechodzi w stan uśpienia. Jest to czas dziękczynienia za plony i dary ziemi. Tak jak dawni Słowianie uczestniczyli w Święcie Plonów, tak teraz co poniektórzy biorą udział w obchodach dożynkowych, czerpiących pełnymi garściami
źródło: comment_mz8it0Ov3vMhdkUThOmil3BfclMh3pEB.jpg