@MakiawelicznyAltruista: jak akcje rosną przez dewaluację pieniądza to dobrze a jak z tego samego powodu ludzie mają więcej tego pieniądza i rosną nieruchomości to źle 🫤
Tak się zastanawiam, kto w Polsce kupuje te domy, czy mieszkania. Mówi się, że nie każdy musi mieszkać w mieście wojewódzkim, ale przecież ceny nieruchomości nawet na wsiach są odklejone. Dom z lat 60-70 po remoncie kosztuje 700-800k, nowe milion wzwyż. Tak się złożyło, że mam bliźniaki, więc jestem rodziną 2+3, więc potrzebuję miejsca. Mam na własność dom rodzinny dwupiętrowy, ale z racji tego, że na parterze mieszka babcia, a na piętrze
@Zopyross Ja przerabiam już drugich sąsiadów z dziećmi na głową, niestety to nic nie daje, ludzie wypierają fakt, że to wszystko tak słychać, że oni mogą komuś niszczyć życie. Jestem kilka dni po pierwszej rozmowie, w przyjacielskiej atmosferze, ale przyszedł weekend i znów napieprzanie w podłogę i bieganie od rana. Czekam na zmianę prawa xd
Dopóki ktoś nie doświadczy to nie zrozumie, sam chodząc w nocy do toalety staram się iść
2022 r. - 0,8 miliona osób. 2023 r. - 1,3 miliona osób. W 2024 r. liczba Polaków, którzy weszli w drugi próg podatkowy, wzrosła do niemal 2 mln to już prawie 8 proc. wszystkich rozliczających się wg skali podatkowej. W 2025 roku liczba osób opodatkowanych stawką PIT32% może osiągnąć niemal 3 mln
@KaweX: nie zmienia to faktu, że moment przejścia na b2b by się przesunął, dużo osób wolałoby UOP w zamian za pozorne przywileje, nawet mimo lekkiej straty w netto. Państwo też by pewnie na podatkach dzięki temu nie straciło.
Mam wrażenie, że Polacy mają mental biedaka i np. chcą mieć 3 pokoje na 50 m2, sam mam 3 pok. na 80 m2 co daje fajną przestrzeń, ale jak komuś mówię, to są komentarze, że tylko 3 pokoje na takim metrażu xD i generalnie traktowane to jest za wadę
W akademikach mają szersze korytarze. Ty wychodzisz, sąsiad z naprzeciwka a jak jeszcze dodatkowo ktoś akurat idzie, to się musicie przeciskać jak sardynki, i to wszystko za developerkę 10k/metr w nowym osiedlu pośrodku lasu. No dosłownie wykarczowane drzewa, ogromny plac budowy, developer z architektem mieli pełne pole do popisu i oto efekty https://www.otodom.pl/pl/oferta/osiedle-slow-mieszkanie-3-pok-b4-2-32-ID4uMpR #nieruchomosci #patodeweloperka
W ciągu ostatniego roku(3/24-2/25) dokonała się ciekawa rzecz wg statsów NBP na rynku wtórnym ceny transakcyjne:
1. Warszawa była miasta gdzie ceny SPADŁY najmocniej we wszystkich miastach wojewódzkich 2. Katowice były miastem gdzie ceny UROSŁY najmocniej we wszystkich miastach wojewódzkich
Jak to możliwe że znajomy ma mieszkanie zrobione w tej samej technologii co moje i on nie słyszy sąsiadów nad soba a ja słyszę rozmowy i tupanie po podłodze? #zalesie #patodeweloperka #deweloperka #nieruchomosci #sasiedzi
Pytanie z czystej ciekawości: czy można zwrócić komuś mieszkanie po zakupie?
Załóżmy, że kupiłem mieszkanie, przy zakupie niby wszystko fajnie, ale potem okazuje się, że sąsiedzi słuchają głośno muzyki, słychać ich rozmowy oraz tupanie bo izolacja jest słaba, bardzo mało światła dochodzi i są generalnie inne problemy, które sprawiają, że nie chcę tam mieszkać.
Da się coś zrobić z czymś takim, czy ktoś jest skazany na mieszkanie w takich warunkach?
przekichane takie miejsca parkingowe, gdy do mieszkania masz 300 metrów, to nawet w ładną pogodę jest średni temat gdy się niesie zakupy a co dopiero przy deszczu/śnieżycy? albo garaż albo miejsce w hali, wszystko inne to żart, mam porównanie bloku z szeregówką i w szeregu sobie parkuję pod oknem kuchennym, wręcz zakupy mogę stawiać na parapecie, a w bloku, nawet pomimo wysepki pod swoim pionem, to i tak trzeba leźć #nieruchomosci
Ja mam garaż 30 m od wejścia do bloku, ale jak przywożę większe zakupy to parkuje pod samym blokiem, żeby je wnieść. Chodzenie kilkaset metrów z zakupami to tragedia, chyba że ktoś jest fanem chodzenia po sklepach i robi codzienne małe zakupy.
@emasele: ja w akademiku miałem różne warunki, najpierw pokoje z 15-20 m2 na 3 osoby a później nawet pokój 25m2+balkon na 2 osoby, teraz bym już nie chciał mieć współlokatorów, jednak w wieku 20 lat myślę, że akademik i współlokatorzy to dobre rozwiązanie.
Jak ktoś jest mało rozrywkowy, pójdzie na studia i będzie mieszkał sam, to nigdy nie nawiąże kontaktów z ludźmi.
Kupiłem nieruchomość powiedzmy za 400k w maju. W sierpniu sprzedałem nieruchomość za 200k na której wykazałem dochód w wysokości 100k. Czy w takim przypadku muszę zapłacić podatek 19%? Nieruch za 400k na cele wlasne mieszkaniowe. #podatki #nieruchomosci
Badania pokazują, że wielu Holendrów unika mieszkania w dzielnicach, w których mieszkają Marokańczycy lub Turcy, a nawet jest gotowych podróżować dziesięć minut dłużej po zakupy spożywcze, żeby tylko móc mieszkać w bardziej jednorodnej okolicy.
Pewnie to co powiem będzie kontrowersyjne, ale mając wybór sam często jadę dalej do biedronki, do której trzeba dojechać samochodem. Jakby kulturalniej 😉
Czy wysokość mieszkania 241 cm jest ok? Byłem oglądać mieszkanie i bez trudu dotykałem ręką sufitu, jakoś dziwnie się tam czułem. Sprzedająca na koniec powiedziała mi, że trochę przesadzam, że to normalna wysokość i że jestem pedantyczny. Nie jestem kolosem bo mam zaledwie 185cm, a już po wejściu czułem się jakoś przytłoczony, jakbym się automatycznie garbił. Co myślicie o takiej wysokości w pomieszczeniach?
@CalibraTeam: zależy za ile, w domu rodzinnym miałem 220 i wydawało mi się ok, teraz mam prawie 270 i jest w sam raz, za to w domu czuję się jak w chatce Pigmejów, plusem jest zabudowa pod sufit, więcej szafek się zmieści, więc to tak jakby dodatkowe metry. Fajnie jakby było minimum 250, ale jeśli cena atrakcyjna to decyzja należy do ciebie. 😆
Dziś decyzja o stopach procentowych. Rynek w ostatnich dniach zaczął wyceniać WIBOR na poziomie 4.81% co pokazuje, że możemy spodziewać się obniżki już na tym posiedzeniu, a aktualna stopa referencyjna to 5%.
Jak to wygląda w ostatnim czasie i jak przekłada się na raty kredytów?
Najwyższa wartość zanotowana została 1 października 2022 i wyniosła 7.51%, porównując to z dzisiejszą wartością różnica w racie jest następująca:
Chińscy producenci wchodzą na nasz rynek z samochodami jakości nieodbiegającej od marek europejskich, ale znacznie od nich tańszymi. Wychodzi na to, że latami po prostu przepłacaliśmy - mówi money.pl Grzegorz Tracz, prezes firmy Vehis.
dodam, że europejskie marki mają jednak politykę rabatową i w zależności od auta możesz urwać od 5 do pewnie 20-25%, chińczycy próbują sprzedawać za cenę nominalną
@krzysiek-Zzet: byłem rok temu i urwałem nieco ponad 5% na chodliwy model auta, w niektórych markach na start mi proponowali prawie 10% rabatu i to przy płatności za gotówkę, jak bierzesz finansowanie to dają jeszcze dodatkowe rabaty, ponadto teraz dają jeszcze większe rabaty, bo czują oddech chin