Wpis z mikrobloga

Pierwszy dzień z #moto360 (prawie) za mną, więc mogę powiedzieć co nieco o tym wynalazku. Podzielę to na kilka sekcji.

Wykonanie i wygoda

Zacznę od samej wygody zegarka. Ja przez większość swojego życia żadnego nie nosiłem, więc posiadanie teraz jednego na ręce sprawia dosyć dziwne wrażenie. Ale to głównie przez to, że coś na nim jest, bo sama Motorolka jest bardzo lekka jak na swoją jakość wykonania. Gdyby nie pasek, który czasami skrzypi odgłosami skóry (chyba się ociera opaska o metal) i uciska rękę, 360ki raczej bym nie czuł. Trochę denerwuje też zapinanie, bo pierwsza "smyczka" jest bardzo blisko i przy nowej skórze, która się nie wygina, trudno jest tam zmieścić pasek :) Po czasie zapewne wszystkie te uwagi będą niezauważalne, bo skóra się wyrobi a ja przyzwyczaję. Do metalu nie można się przyczepić, jest super. Skóra w pasku ma taki jest pokryta takim lekko włochatym materiałem, bardzo miłym w dotyku. Co do wielkości - jest okej, w sam raz. Ja sam jestem #suchoklates, ale i tak motorolka daje radę i wygląda dobrze (niestety, lepiej niż ja :-D).

Wyświetlacz

Sam nie wiem co o nim sądzić. Jest okrągły, więc sprawia świetne wrażenie. Jako IPS jest bardzo jasny i ma ładne kolory, ale z drugiej strony włączanie opcji wygaszania zegarka (czyli, że ten będzie lekko podświetlony) mija się z celem, bo kolor czarny będzie konsumował baterię w bardzo szybkim tempie. Brakuje tutaj też wyższej rozdzielczości - z bliska widać piksele, ale nie jest to znowu poziom jakiegoś taniego Samsunga. Co mnie denerwuje to fakt, że obwódka jest lekko przycięta pod kątem, więc ma się wrażenie że wyświetlacz jest zatopiony głęboko wokół lekkiej tęczy. Pasek na dole, który ucina koło w ogóle nie przeszkadza, w porównaniu do tego szczegółu. Oprócz tego jest OK.

System, sprzęt i programowanie

Bardzo prosty i w tym momencie według mnie mało użyteczny. A jeszcze doliczając do tego fakt, że w Android Wear nie ma polskiego języka, taki zegarek w naszym kraju tym bardziej nie ma sensu. Ale to jeszcze nic, bo ta wersja androida wymaga, aby na telefonie również był język angielski. Co prawda nie bezpośrednio, bo działa tak czy siak z Polskim, ale wybierając go pozbawiamy się opcji sterowania głosem - "ok google" ledwo co wyłapie, a więc i prawie nic nie pokaże. Jeżeli mamy w Google Now ustawiony jedynie język Angielski do sterowania, tutaj nie będzie miało to znaczenia. A na telefonie już to działało bez problemów :(

Idąc dalej. Funkcji jest mało, ale tutaj siłą będą aplikacje. A skoro ja piszę na Androida, to czemu miałbym nie spróbować pisać i na zegarek? No to próbuję się połączyć w jakiś sposób i coś napisać...

... i powiem wam że straszna to katorga :( Z jednej strony Android Studio, które jest walnięte do kwadratu w porównaniu do Eclipse. Gradle buduje aplikację tygodniami, wraz z IDE ma bezsensowny podział projektów i folderów, błędy pojawiają się w kilku miejscach i nie wiesz o co chodzi. Jestem bardzo przyzwyczajony do Eclipse i chciałbym w nim pisać, ale w dokumentacja mówi, że ten do Wear nie będzie przystosowany. Tak więc w starszym IDE brakuje łączenia aplikacji pod Wear z programem na telefon, kreator nie ma odpowiedniej opcji do stworzenia projektu i tak dalej... W Studio jest to od razu.

Z drugiej strony mamy Moto 360, która nie posiada żadnego połączenia po USB, więc jak tu debugować cokolwiek? Można dostać się na niej do ustawień deweloperskich, gdzie znajdziemy opcję ADB po bluetooth. I to właściwie jedyna opcja... Niestety.

Jako, że jest to Android, opcja ta nie może działać poprawnie od pierwszego razu. Apka Android Wear na telefon jest na tyle głupia, że nie potrafi odłączyć się z emulatora, jeżeli tego wcześniej używaliśmy. Mało tego, usunięcie jej danych nie kasuje jej ustawień, bo dalej widzimy to co wcześniej. No ja #!$%@?! Męczyłem się z tym z godzinę, pomogło dopiero usunięcie danych Google. Wtedy połączyłem i wyskoczyła informacja, że jest to Moto 360. Myślicie pewnie, że teraz zacznie działać? A gdzie tam! Podłączamy telefon, ten jest wykrywany, natomiast zegarka nadal nie widać. Co tu robić... Dokumentacja nic nie mówi (to jest śmiechu warte), więc zerkam do Google. Tam informacja, że muszę wykorzystać komendy "forward" i "connect" z adb, które będą odpowiednio kierować ruch do Moto360. Wykonuję i co? Nic, "device offline". I kij wie czemu, żadnych informacji co jest nie tak. Dopiero po wykonaniu tych komend kilka razy, w jakiś sposób całość zadziała i zegarek pojawi się jako jedna z opcji do wyboru przy uruchamianiu. Eh :/ Wiem, że można apkę na Android Wear dodać do apki na telefon, ale ten sposób działa tylko gdy kompilujemy pod RELEASE - a to trwa zdecydowanie dłużej, nawet jeżeli ustawimy w opcjach wszystkie dane. Katastrofa :/ Apple pewnie pod tym względem zrobi coś zdecydowanie lepszego i będzie więcej dobrych apek, bo programiści nie będą walczyć z IDE.

Wracając do samego zegarka. Jak pewnie niektórzy wiedzą, w środku siedzi starszy sprzęt brandowany marką OMAP. I nie jest on najszybszy, co czasami widać w działaniu Motorolki. Zawieszać się nie zawiesza, ale animacje lubią gubić klatki. Gdy mówimy "ok google", to mam wrażenie że jest tu lag, bo funkcja ta pojawia się z opóźnieniem - na tyle długim, że jeżeli czekamy aż się pojawi, to zakończy się wykrywanie głosu. Musimy więc mówić i liczyć na cud, że nas rozpozna.

Dla ciekawskich - wszystko mi już działa (jak dam radę się połączyć) i obecnie robię ten znany concept jako aplikację. Aby nie było zbyt łatwo, na emulatorze wszystko wygląda dobrze, Motorolka jednak dodała jakieś swoje skalowanie i trochę mi się wygląd rozwala (rozdzielczość to np 320x290 a nie 320x320 - padding). Ale będzie dobrze :-)

Bateria

Nie miałem okazji sprawdzić jak będzie się sprawdzać każdego dnia, bo siedzę teraz w domu, ale mogę powiedzieć, że:

- zegarek ładuje się super szybko. Na tyle, że w godzinę chyba naładuje się do pełna.

- w ciągu 8-10 godzin leżenia w nocy, gdy był podłączony do htc one m8, stracił około 20% energii (z około 80 poleciało do 60).

- do połączenia z telefonem używa bardziej oszczędnego trybu połączenia w ostatniej wersji bluetooth, więc akurat o to nie musimy się martwić

- ładowanie jest przezajebiste! Ale nie da się ładować i programować, bo jakiś badziew animowany wskakuje i wszystko zasłania

Na ile starczy bateria? Nie wiem, ale z pewnością będzie to więcej niż 12 godzin (tutaj zwracam się do @abcc5) normalnego użytkowania. Posiadam ostatnią aktualizację, która podobno zdecydowanie tę kwestię poprawia.

Sens samego urządzenia

Czy warto kupić Moto 360 w tym momencie? Według mnie zdecydowanie nie, chyba, że bardzo chcemy i macie zamiar pisać pod nią aplikacje. Mnie kosztowała 1350 zł z przesyłką, co nie jest małą kwotą (zegarek w sklepie w USA kosztował 270 dolarów, co daje 904 złotych - reszta to przesyłka plus kasa dla pośrednika, który zegarek do polski przywiózł). Dla amerykańców pewnie warto, bo taki zegarek zarobią w tydzień, jednak nie u nas gdzie jest jak jest. Oprócz tego jest dużo niedoróbek i będą one dokuczać każdego dnia, aż nie pojawi się kilka aktualizacji albo i nawet wersji tego produktu (patrz bateria, wyświetlacz etc). Sam wygląd nie wystarczy.

Jakby co to pytajcie, odpowiem na wszystko. Obrazek poniżej nie przedstawia mojego urządzenia, znalazłem go w necie. Ja mam tylko ten sam kolor - srebrny :-)

Wołam @Mentu12, @gorush, @FantaZy, @TypowyPolskiFaszystabo chcieli znać moją opinię o tym gadżecie :) #android #androidwear
Pobierz
źródło: comment_SZT4zge6tXGtXtUMkwfRwnPQ3grEWTkl.jpg
  • 18
@damian-piwowarski: dzięki za zawołanie. Czyli zwykły user jeszcze musi poczekać na większą ilość apek, a producenci muszą wymyślić jeszcze jakieś zastosowania tego urządzenia :P

A powiedz co z zegarkiem w nocy? Np. jak bym poszedł do klubu to coś będzie mi świecić na ręce czy da się załączyć jakiś tryb, że widać dopiero jak jakimś zewnętrznym światłem sobie poświecę?
@FantaZy: Przez większość czasu jest wyłączony. Włącza się dopiero gdy popatrzysz na niego wprost (czyli zegniesz rękę i odpowiednio ją obrócisz - w ten sposób wykrywa podniesienie). Możesz też raz stuknąć wyświetlacz (też musi być ręka poniesiona) lub wcisnąć przycisk po prawej stronie. Czasami przez ten gest sam się włączy, ale po 3 sekundach gaśnie i jest okej.

Gdy dostaniemy powiadomienie też włącza się na 3 sekundy i gaśnie, czy chcemy
@damian-piwowarski:

Gradle buduje aplikację tygodniami


Próbowałeś z odpaleniem go jako demon?


u mnie to mocno przyspieszyło

Nad zegarkiem sam się zastanawiam (bardziej jako gadżet niż do developerki, bo coś czuję, że dużego wzięcia to takie gadżety jeszcze jakiś czas nie będą miały, a więc i zleceń niewiele), ale Twój opis ostudził trochę mój zapał :-/