Wpis z mikrobloga

American India Pale Ale.

AIPA to gatunek, który śmiało można nazwać skarbem piwnej rewolucji. Zgodnie z wskazówką w nazwie, styl historycznie powiązany jest z Indiami. W czasach, gdy Wielka Brytania była kolonialną potęgą, rzesze przedsiębiorców, gubernatorów, żołnierzy stacjonujących w Indiach, stanęły przed nie lada problemem. Wszyscy byli spragnieni i stęsknieni. Potrzebowali piwa.

Beczki wysyłane z Wysp niezbyt dobrze znosiły długą podróż; sztormy i upały nie ułatwiały transportu i cenny ładunek zbyt często docierał na miejsce skwaśniały. W obliczu klęski podjęto próbę wyprodukowania piwa, które przetrwa 5 miesięcy na statku. Żeby osiągnąć cel zastosowano dwa zabiegi, po pierwsze mocniej je nachmielono – chmiel ma właściwości bakteriobójcze, jest doskonałym konserwantem; po drugie uwarzono p--o bardziej wytrawne. W ten sposób powstało klasyczne India Pale Ale.

Dzięki amerykańskim odmianom chmielu klasyczny styl zyskał nowe życie. Amerykańskie chmiele pachną cytrusami, kwiatami, żywicą, trawą, wieloma rodzajami owoców; obłędnym aromatom towarzyszy intensywna, przyjemna goryczka.

#pasta #p--o #ipa #ciekawostki

z http://www.wykop.pl/ramka/2137454/atak-chmielu-z-browaru-pinta-czyli-rewelacyjna-piwna-rewolucja/
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@andrzejrybnik:

szacuje się, że IPA stanowiła zaledwie 1/4 eksportu piwa do Indii.

Są jeszcze inne sposoby, aby p--o nie traciło swoich walorów przez długą podróż - dorzucić więcej palonego ziarna. 3/4 piw wysyłanych do Indii to były mocno palone, lekkie stouty [choć historycznie rzecz biorąc, to były portery]
  • Odpowiedz