Wpis z mikrobloga

Mam pewne pytanie do #lewactwo.

W prawdziwie wolnym społeczeństwie i w warunkach wolnego rynku nikt wam przecież nie zabroni zakupienia sobie kawałka ziemi i zakładania tam socjalistycznych komun. W takich tworach moglibyście wprowadzać w życie ideały gospodarki centralnie planowanej, wzajemnie ratować się od umierania na ulicach, czy co wy tam jeszcze lubicie robić. Co jest więc tak naprawdę powodem waszego sprzeciwu wobec wolnego rynku? Boicie się, że nie będzie chętnych na wasze kolektywistyczne utopie? Że wasze teorie legną w gruzach w zderzeniu z rzeczywistością, czy o co chodzi?

#polityka #ekonomia #neuropa #4konserwy #libertarianizm
  • 63
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Assailant:

I co mają się wynieść z jakiegoś kawałka ziemi żebyś mógł sobie wprowadzać akap.


Oczywiście, że nie i ja tego od nikogo nie wymagam. Wymagam tylko, żebym na swoim kawałku ziemi to ja ustalał zasady, a nie "demokratyczna" większość. Tylko tyle, ale w dzisiejszych czasach to jak widać i tak dużo za dużo.
  • Odpowiedz
@bruceivins:

Owszem, ale po pierwsze trafię do innego państwa czyli z jednego przymusu w drugi.

A poza tym i tak wiąże mnie z pierwotnym państwem obywatelstwo, którego nie tak łatwo się pozbyć. A w warunkach polskich jest to totalnie zależne od widzimisię jednej osoby.
  • Odpowiedz
@fredo:

bo państwo nie jest przedsiębiorcą?


No nie jest przedsiębiorcą (a w zasadzie to nie powinno być - bo bardzo często niestety przedsiębiorcę udaje), ale jest właścicielem. Tu właściciel i tu
  • Odpowiedz
@bruceivins:

2. Państwo jest właścicielem terenu ograniczonego jego granicami.


Wytłumacz to @fredo , który twierdzi, że socjaliści nie mogą nic zrobić, bo własność prywatna jest
  • Odpowiedz
@bruceivins: generalnie sprawa jest całkiem prosta

w socjalizmie czy nawet takim ustroju jak mamy dzisiaj - nie jest możliwe robienie czego się chce (nie naruszając dobra innych) na swoim terenie

w akapie/państwie minarchistycznym możesz robić co zechcesz na swojej ziemi, zakładać tam swoje komuny itd. i nikt nie ma nic do tego
  • Odpowiedz