Wpis z mikrobloga

Cześć, zastanawiam się jak ustalić proporcje i dokładne ETFy na dzień dziejszy.

40% budżetu - obligacje skarbowe EDO (w tym wliczam również poduszkę finansową) - gotowe.

60% budżetu ETFy

1) Aktualny rynek jest ciężki, gdyż wszystko jest w górkach. Wierzę, że długoterminowo opłaci mi się inwestować już teraz, aniżeli czekać. Zaczynam w formie IKE na Boś Bank (nawet jak wprowadzą w XTB to będzie gorsza oferta dla inwestowania pow. 5000 zł, stąd raczej nie będę specjalnie na to czekał).

Z niemałym trudem ustaliłem wstępnie, w co chciałbym inwestować ( o ile dobrze myślę).

- Akcje rynków rozwijających się: S&P 500 IE00B5BMR087 - 45%
- Akcje rynków wschodzących: iShares MSCI ACWI UCITS ETF (ISAC, IE00B6R52259) - 15%
- Obligacje mam w Edo, więc rozumiem że tutaj odpuścić poprzez ETF?
- Kusił mnie Nasdaq100, ale aktualnie jest w takim piku, że to bez sensu

I tu mam dylemat; czy to są dobre proporcje i dobrane rynki? W Acvi sporo i tak jest procent USA, więc czy to nie jest powielanie, a zamiast lepiej wybrać, np: MSCI ACWI ex USA?
Natomiast zamiast S&P 500 - to może MSCI World lub Vanguard all-world... już sam nie wiem, ale chyba nikt nie wie, a na coś trzeba się zdecydować.

-----
Choć im dłużej o tym wszystkim myślę, tym więcej wiem, a jednocześnie mniej co robić, bo wiele pomysłów mam w głowie, ale nie chcę przekombinować niż to warte.

iShares MSCI ACWI UCITS ETF USD (Acc) IE00B6R52259: chyba jest lepsze aktualnie od World?: 80% 104 000 zł.

S&P 500 IE00B5BMR087 - zaczekać, aż będą spadki lub na co przeznaczyć resztę 20% o ile ma to sens? Bo jeśli S&P500 to wtedy będzie sporo na USA?


- Dodatkowo czy warto szczególnie teraz zainwestować np. 10 000 zł w iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF USD (Acc) ?
Ceny wydają się bardzo atrakcyjne, tylko pytanie kiedy i w jakiej kwocie może być zysk. Czy tą akcje można kupić poprzez np. Boś? Zastanawiam się czy gra jest warta świeczki. Bo całą resztę, którą tutaj wypisałem to bez problemu na BOŚ można zakupić?

Natomiast po "wydaniu" pieniędzy będę stale inwestował. Moje założenie: inwestować miesięcznie po 10 000 zł - na ETF wchodzące i rozwinięte, aż do powyższej ustalonej kwoty, to co się da poprzez IKE. Choć chyba więcej bym musiał jeśli chce wydać 100 000 zł, które "leży". Z drugiej strony czytałem o zasadzie małej łyżki, więc nie wiem jaka już kwota jest ok.

Ps. Złoto poprzez ETF czy sztabki, warto mieć chociaż jedną? Pomiędzy pierwszą, a drugą opcją chyba nie ma różnicy.

Dzięki za pochylenie się nad tym i ukierunkowanie! :)

#inwestowanie #inwestycje #etf #oszczedzanie #obligacje #gielda
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

nawet jak wprowadzą w XTB to będzie gorsza oferta dla inwestowania pow. 5000 zł, stąd raczej nie będę specjalnie na to czekał

Skąd taka informacja?

- Akcje rynków rozwijających się: S&P 500 IE00B5BMR087 - 45%

- Akcje rynków wschodzących: iShares MSCI ACWI UCITS ETF (ISAC, IE00B6R52259) - 15%

Trochę Ci się etfy pomieszały
  • Odpowiedz
@piotrek11x: tu nie ma co pytac ludzi. Jeden robi 50/50 inny 20/80, a jeszcze inny 80/20. Ważne trzymać się załozenia i swojej własnej strategii.

"(nawet jak wprowadzą w XTB to będzie gorsza oferta dla inwestowania pow. 5000 zł, stąd raczej nie będę specjalnie na to czekał)."
Skąd taka informacja?
  • Odpowiedz
@PedzacaGuma: wtrące się, nie jest to potwierdzone, ale na xtb przewalutowanie jest 0,5%, a na ike można wpłacać tylko w PLN, więc jeśli takie same zasady będą na IKE to średnio wychodzi przy wyższych kwotach
  • Odpowiedz
  • 1
Wiecie, chciałbym mieć strategię tak jak napisałem: 40% Edo Obligacje, a 60% ETFy, tylko mimo wielu artykułów ciężko zdecydować mi się na konkretny. Wariantów jest bardzo dużo stąd moje pytanie, w których zamieściłem przykładowe portfele.

@LimboNoir Tak pomieszały mi się, przepraszam. Niemniej te proporcje o których myślałem są prawidłowe. Im dłużej myślę tym nie wiem czy nie lepsza forma to:
iShares MSCI ACWI UCITS ETF USD (Acc) IE00B6R52259: chyba jest lepsze aktualnie od World?: 80% 104 000 zł.

S&P 500 IE00B5BMR087 - zaczekać, aż będą spadki lub na co przeznaczyć resztę 20% o ile ma to sens? Bo jeśli S&P500 to wtedy będzie sporo na
  • Odpowiedz
@piotrek11x: poza IKE xtb jest bezkonkurencyjne jeśli chodzi o opłaty, jak sam przewalutujesz. Trzeba tylko uważać na przelewy w USD bo są koszmarnie drogie, ale są różne sposoby obejścia opłat, np wpłaty przez PayPal
  • Odpowiedz
@piotrek11x: Po co tyle różnych etf? Lecisz iShares MSCI ACWI UCITS ETF USD (Acc) i masz ekspozycje na cały świat w tym 60% ameryki, dodajesz do tego EDO w odpowiednich proporcjach i tyle. Mniej opłat, mniej ruchów, mniej myślenia o proporcjach
  • Odpowiedz
@piotrek11x: World to tylko rynki rozwinięte. W ACWI masz też rynki wschodzące więc masz ekspozycje na cały świat i w perspektywie wielu lat jesteś zdywersyfikowany bo ten etf dopasuje się do tego co dzieje się w gospodarkach światowych. Jak ACWI spadnie to etf na Nasdaq czy S&P spadnie 2 razy bardziej. To co zaproponowałeś to jest praktycznie powielanie ACWI tylko w innych proporcjach przy większej ilości ETF'ów i z większym
  • Odpowiedz
@piotrek11x:

Kurczę, a co jeśli ACWI spadnie?

Po tym co piszesz widać, że nie potrzebujesz sugestii co do konkretnego ETFa, a opracowania swojej własnej strategii inwestowania. Zadaj sobie kilka ważnych pytań. Będziesz inwestował pasywnie, ładując bez patrzenia na wykresy konkretną kwotę co miesiąc? Czy aktywnie wybierając dołki i górki? Jeśli tak, to jakimi kryteriami to ocenisz? Jakie ryzyko jesteś w stanie ponieść? Jak znosisz straty? Jak długo chcesz inwestować? Czy
  • Odpowiedz
  • 0
@RecycleMe: Czyli inwestycja tylko w ACWI jest najmniej ryzykowna, z takiego ogólnego założenia, mając jeszcze 40% w obligacjach EDO?

To nie ma sensu się bawić?
- Dodatkowo czy warto szczególnie teraz zainwestować np. 10 000 zł w iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF USD (Acc) ?
  • Odpowiedz
@piotrek11x: Jeśli ACWI spadnie, to World też. Oba etfy mają podobną stopę zwrotu, nikt też nie wie, co się wydarzy, przez kolejne 30 lat, więc sam musisz wybrać, który Ci bardziej pasuję. Sam mam zamiar inwestować w rynki rozwinięte na IKE, ale to tylko dlatego, że nie lubię rynków wschodzących.
  • Odpowiedz
  • 0
@rakaniszu: tak, chciałbym inwestować pasywnie, co miesiąc - długoterminowo. To co zawarłem powyżej to są moje wnioski po inwestomacie i przeczytaniu książki Finansowa Forteca. Cały czas próbuję się dokształcać, dlatego zadałem te pytania, aby zobaczyć co inni mają do powiedzenia.
https://inwestomat.eu/proste-inwestowanie-pasywne/ - z tego co kilka osób tu napisało i co sam zobaczyłem, że faktycznie może warto zrobić jak w blogu opcja 2.1. ACWI 100%, ponieważ 85 000 zł (40%)
  • Odpowiedz
@piotrek11x: Jasne, w takim razie kilka wskazówek ode mnie co do strategii, żebym nie brzmiał jak moderator elektrody ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Trzymałbym się jednego ETFa jako część akcyjna portfela. Nie kupuj od razu za 100 000, bo jak będzie krach to będziesz miał stratę na lata, rozłóż to na miesiące. Ten portfel z blogu brzmi dobrze, nie zapomnij tylko sprawdzić rezydentury ETFa, żeby nie władować
  • Odpowiedz
@piotrek11x: jak czytasz inwestomat to pewnie znajdziesz tam też sugestie że 40 procent obligacji to za dużo. Jak już je kupiłeś to super, to jest też twoja poduszka. Ale jak będziesz kiedyś dorzucał do portfela to ja bym dorzucał tylko do części akcyjnej tak żeby kiedyś osiągnąć podział 80/20. Komuś już o tym tutaj pisałem ale np w Szwecji w 2 filarze system ludziom poniżej 50 roku życia z defaultu
  • Odpowiedz