Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Czy to koniec pracy biurowej w Polsce? coraz większe parcie na AI i redukcję etatów albo przenoszenie do innego kraju. W tym roku dosyć duże żniwa a i tak czuć w powietrzu, że to jeszcze nie koniec. Jak to jest u was? Trochę obawiam się tego, że będzie kiepsko na rynku pracy w najbliższych latach (ja nie IT). Pytanie też do #programista15k #programowanie

#praca #korpo


· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: niestety wszystko idzie w tym kierunku, że coś jest budowane w europie / usa a potem utrzymanie idzie do Azji, bo utrzymanie jest tańsze, a podobno hindusi po covidzie teraz lepiej programują - nie mówię, ze wszyscy ale podobno Indie nadrabiają swoje błędy
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: rynek IT w Polsce właściwie już jest martwy, ale wciąż jest jakaś nadzieja w pracy zdalnej dla zagranicznych korporacji (ofc juniorzy na to się nie załapią). myślę, że 99% ludzi na tagu, którzy nie przejmują się specjalnie obecną sytuacją pracują właśnie w takim modelu.
  • Odpowiedz
@ly000 pracuje dla polskiej firmy i raczej u nas zatrudniają niż zwalniają. Też tego przerażenia AI nie ma. Ogólnie cały sektor finansowy raczej będzie wolał mieć systemy pisane przez ludzi niż przez AI ze względu na to że nie może sobie pozwolić na pomyłki co mogą kosztować miliony i często kod tam jest weryfikowany przez kilka różnych osób na różnych etapach tworzenia zadania od analizy biznesowej, analizę systemową i development po
  • Odpowiedz
@Kitku_Karola: ludzie tez popełniają błędy, przy czym AI słabo sobie radzi z weryfikowaniem, poprawianiem samego siebie i logicznym myśleniem na podstawie nowo-nabytej wiedzy. przykładowo, poprosimy AI i człowieka o napisanie jakiegoś w miarę typowego projekcik na 1000 linijek kodu, przy czym zabronimy korzystania z internetu, IDE i kompilacji kodu. założę się, że AI popełni mniej błędów niż człowiek i zrobi to 100000000 razy szybciej. człowiek ma tą przewagę, że może
  • Odpowiedz
@ly000 wg mnie na tą chwilę AI raczej może być narzędziem wspomagającym powtarzalną część roboty programisty ale go nie zastąpi jeszcze długo. Jednak problemem jest często to że trzeba mocno ograniczyć AI aby wypluło coś sensownego i iterację z poprawianiem tego lepiej wykonać samodzielnie. Nie wyobrażam sobie teraz by ktoś z biznesu dał taki opis by AI to przetworzyło sensownie i by pominąć etap programisty co to zweryfikuje czy poprawi.
  • Odpowiedz
wg mnie na tą chwilę AI raczej może być narzędziem wspomagającym powtarzalną część roboty programisty ale go nie zastąpi jeszcze długo.


@Kitku_Karola: obecne AI świetnie nadaje jako asystent do eksploracji nowej wiedzy i przy szukaniu rozwiązania problemu, ale oczywiście samodzielnie nie rozwiąże jakiegoś nowego skomplikowanego problemu.
  • Odpowiedz
Nie wyobrażam sobie teraz by ktoś z biznesu dał taki opis by AI to przetworzyło sensownie i by pominąć etap programisty co to zweryfikuje czy poprawi.


@Kitku_Karola: zgoda, póki co jest potrzebny pośrednik w postaci programisty, ale jeden programista z AI może zastąpić dwóch programistów bez AI.
  • Odpowiedz
@ly000 ale taki senior dev wraz z odpowiednią nauką promptow do AI itp. to juz dzisiaj chyba spokojnie szybciej i sprawniej wykona swoja prace, niz by mial czesc oddelegowac do juniora, potem sprawdzac i poprawiac, co nie?
  • Odpowiedz
@Milo900: to prawda, sam tak robię.
aczkolwiek nie jestem pewien czy nawet przed popularyzacją AI senior z juniorem wykonywał zadania szybciej niż bez juniora. no, w każdym razie AI daje co najmniej 100% boostu do efektywności.
  • Odpowiedz
@ly000: no ten problem stara się obecnie rozwiązać chainem agentów. Tworzysz kilka agentów na jakimś llmie. Każdy jest odpowiedzialny za osobny aspekt problemu. Np. piszesz program. Pierwszy agent wyszukuje rozwiazan, drugi je sprawdza, trzeci poprawia syntaks, czwarty dopisuje funkcje, piąty robi testy, szósty waliduje 1, siódmy waliduje 2 itd. Wiążesz tych agentów jakimiś relacjami np. logicznymi, bramkowymi, czy dziesiątkiem innych. I masz fabrykę, a nie model.
  • Odpowiedz
@ly000: Z drugiej jednak strony sporo osób o wysokich kompetencjach zaczyna dostrzegać nadciągający limit llmów. Załączam ciekawy cytat od prof. MIT Danieli Rus. Myślę, że ma Ona rację. Obecne modele działają tak dobrze, bo stare pomysły dostały wymaganą moc i ilość danych. Coś jak w fizyce eksperymentalnej, która dogania teoretyczną. Nowych, przełomowych pomysłów jednak nie ma. Jeśli nie będzie, utoniemy w coraz większym syfie, syntetycznego kontentu.
JamesJoyce - @ly000: Z drugiej jednak strony sporo osób o wysokich kompetencjach zacz...

źródło: daniela rus

Pobierz
  • Odpowiedz
@JamesJoyce:

the current advances in AI are based on the idea invetend decades ago

tak można powiedzieć niemalże o wszystkim w każdym momencie czasu.
takie rzeczy jak transfomery i inne współcześnie używane techniki uczenia głębokiego zostały wynalezione raczej stosunkowo niedawno, a nie "dekady temu". cały czas pojawiają się nowe pomysły, niektóre z nich są nawet użyteczne.
  • Odpowiedz
@ly000: transformery to nic innego, jak rozwiązanie problemu zanikających gradientów w rrn połączone z lstm. Rnn mają swoje korzenie w statystycznej mechanice z lat 20. Lstmy pochodzą z '95. 30 lat temu. Jest spora różnica między pomysłem użytecznym, jak rag czy różne rodzaje promptów, a nowatorskim. Moim zdaniem nowatorski pomysł pozwalałby trenować modele nie z tekstu czy innej modalności, ale np. poprzez interakcje ze światem zewnętrznym w wydajny sposób, przez
  • Odpowiedz
@ly000: conajmniej 100% boost XD chyba jak walisz strony wizytowki i inne sklepy internetowe jak w fabryce przy tasmie.

uzysk z ajaj to jest, wedlug badan, do kilkunastu procent, a i to nie wiadomo ile miala wplywu aktualna sytuacja w branzy, ktora zacheca do bycia produktywnym, a ile to byl uzysk z tego ze boilerplate nie trzeba n---------c, czy bledu w syntaksie szukac samemu
  • Odpowiedz