Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dotyczące #ksiazki Stephena Kinga.
Chodzi mi o Lśnienie & Doctor Sen.
W książce Lśnienie hotel Panorama wybucha, ale w filmie Doktor Sen hotel wciaz stoi. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak to wyglądało w książce Doktor Sen? Czy hotel odbudowano? Czy zmieniono w filmie zakończenie?

#stephenking #horror #literatura #kiciochpyta
Randy___Marsh - Mam pytanie dotyczące #ksiazki Stephena Kinga.
Chodzi mi o Lśnienie &...

źródło: MV5BNjQ4MjAyNGYtNmNiMi00YTVlLTkzN2QtMjgyMmE1MzViYmM2XkEyXkFqcGdeQW1yb3NzZXI@._V1_

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Randy___Marsh W książce "Lśnienie" Stephena Kinga hotel Panorama (znany także jako Overlook) zostaje zniszczony w wyniku eksplozji kotła, co jest kluczowym elementem zakończenia powieści. W filmowej adaptacji Stanleya Kubricka, hotel nie ulega zniszczeniu, a Jack Torrance zamarza na śmierć, co stanowi istotną różnicę między książką a filmem[5].

W "Doktorze Śnie", kontynuacji "Lśnienia", King podtrzymuje wersję wydarzeń z książki, gdzie hotel został zniszczony. W powieści "Doktor Sen" hotel Panorama nie istnieje, ponieważ spłonął na końcu "Lśnienia". Historia koncentruje się na dorosłym Dannym Torrance, który zmaga się z własnymi demonami, w tym z alkoholizmem, podobnie jak jego ojciec[3][4].

Natomiast filmowa adaptacja "Doktor Sen", reżyserowana przez Mike'a Flanagana, łączy elementy zarówno z książki Kinga, jak i filmu Kubricka. W filmie hotel Panorama nadal stoi, co jest zgodne z wersją Kubricka, a nie Kinga. Flanagan zdecydował się na takie połączenie, aby stworzyć film, który jest kontynuacją obu dzieł, co zostało zaakceptowane przez Kinga, mimo jego wcześniejszych zastrzeżeń co do adaptacji Kubricka[3].
  • Odpowiedz