Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Trochę chyba przespałem karierę i to całe Eldorado. Mam 12 lat expa, .NET, Azure, umiem w miarę front z Angularem, jakieś leadowanie też się zdarzyło. W pracy mam super opinię, bardzo ciekawe, nowoczesne projekty i tylko jeden problem: stawka. Robię za niecałe 16k brutto UoP + KUP, z premiami i dodatkami uśredniając wyjdzie z 16 800 (jakieś 22-23k przeliczając na czyste B2B po kosztach pracodawcy) . Nie ukrywam, że o ile 3 lata temu jak się zatrudniałem to jeszcze takie wynagrodzenie byłoby w miarę jak na ówczesny skill i rynek, o tyle po raz kolejny w karierze mam wrażenie, że świat uciekł mi daleko i powinienem zarabiać o dobre 30-40% więcej.

Siedzę i piszę CV w-------y na siebie, bo powinienem zrobić to już dwa lata temu, ale moje tematy prywatne, prokrastynacja, naturalna niechęć do ryzyka i tendencja do zasiadywania się (w każdej dotychczasowej robocie po 3-4 lata) spowodowały, że aż się trzęsę jak mam tam co rano usiąść przy komputerze. Straciłem przez to dobre 200k, przez własną naiwność. Do tego podobno rynek się mocno schłodził i nawet nie wiem, czy znajdę coś sensownego obecnie za znacząco lepszy hajs i czy za pół roku nie będę bezrobotny idąc w nieznane z ciepłej posadki.

Nawet nie potrzebuję rad, bo wiem, co muszę zrobić - dokończyć CV, ogarnąć LinkedIna i przejrzeć job portale. Po prostu potrzebuję się wyżalić.
Obecnie celuję w 22-23k brutto + KUP (rozliczam się z żoną, dziećmi, więc aż tak źle nie wychodzi), ewentualnie 27-30k B2B - jest to OK stawka czy wołać więcej/mniej obecnie?

Jest jeszcze ktoś w takiej sytuacji, jakiś zasiedziały senior 16k czy jestem w 2024 już ostatnim takim dinozaurem aka frajerem?

#pracait #programowanie #programista15k



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: 22k brutto + KUP to ja dostałem ofertę w tym roku przy 5 latach expa. Wiem, że rynek jest ciężki aktualnie, ale jakbym miał 12 lat expa to jednak celowałbym raczej na minimum 25k brutto (lub odpowiednik tego w kosztach pracodawcy na B2B). No chyba, że faktycznie jesteś takim dinozaurem, który niewiele umie w stosunku do doświadczenia no to może być ciężko. Jak masz 12 lat expa i dalej
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Gorszego czasu na zmianę pracy nie mogłeś wybrać. Teraz wszędzie zwalniają. Ja też robię poniżej stawki rynkowej ale to tylko robota na przeczekanie tego gównianego okresu.
  • Odpowiedz
po raz kolejny w karierze mam wrażenie, że świat uciekł mi daleko i powinienem zarabiać o dobre 30-40% więcej


@mirko_anonim: zgadza się - masz wrażenie, a nie że powinieneś

to że masz 12 lat doświadczenia i nowoczesne projekty znaczy nic - duże pieniądze zarabiają ludzie rzutcy co potrafią znaleźć dobrą ofertę, wynegocjować dobrą stawkę często w kodzie legacy

był tu kiedyś post ziomka co przedstawiał dokładnie swoją ścieżkę od juniora
  • Odpowiedz
@cyborgkombat: Tak sobie tłumacz. Tutaj nie chodzi o ekonomię, tylko o to że zrobiła się nadpodaż programistów na rynku pracy. Jest to aktualnie najpopularniejszy kierunek kształcenia setek tysięcy ludzi na świecie.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: zacznijmy od Twojego punktu widzenia. Nie straciłeś 200K bo ich nie miałeś, a jak masz na myśli utracone szanse to 10 lat temu miałeś kupić bitcoiny za 10tys pln dzięki którym byłbyś teraz 2 miliony do przodu, więc wygląda na to, że pieniądze nie są dla Ciebie najważniejsze.

To nie ma znaczenia czy jesteś dinozaurem czy świeżakiem, bo liczy się to czy robisz robotę, a Ty swojej roboty nie
  • Odpowiedz
Gorszego czasu na zmianę pracy nie mogłeś wybrać.


@okrupnik: wręcz przeciwnie, właśnie teraz jest najlepszy czas żeby twardo negocjować i odpoczywać, bo pracować się zwyczajnie nie opłaca. Trzeba zbierać energię żeby móc dobrze zarobić gdy globalna ekonomia nawróci do normy.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @bart40404 Nie wiem w czym tam pracujesz, ale w .Necie ciężko znaleźć nawet oferty powyżej 25 brutto / 30k B2B, to nie Java. Takie oczywiście też rozważam, ale poza Warszawą, Krakowem i Wrocławiem to jest ich kilka na krzyż, więc patrzę realnie. No i ja jestem już tech leadem, mogę dalej nim być, chociaż po początkowym okresie zajarania nową funkcją nie wiem czy chciałoby mi się użerać z ludźmi i być frontmanem zespołu dla managementu za 10% więcej. To trzeba lubić i mieć predyspozycje miękkie. Co do architekta - próbowałem, ale ilość miejsc jest ograniczona, nawet w dużych firmach masz ledwo 1-2 architektów na 100-200 osób, więc załapie się max kilka procent seniorów. Na razie najlepiej mi wychodzi przesiadka mimowolna na devopsa;) Powyżej 8 lat doświadczenie wchodzi w nasycenie i nie ma większej różnicy, czy robisz to 8, 15 czy 20 lat. Wręcz że względu na ageism możesz jako 40-latek mieć trudniej.

@okrupnik Tak, wiem, że teraz jest ciężej, ale ja tu nie pracuję od wczoraj i w 2015-2019 też słyszałem mnóstwo opinii jak to ciężko się gdzieś dostać i wymagają cudów. Wcale nie brali tak każdego z ulicy, zwłaszcza na seniora. Niemniej jednak moim zdaniem nie będzie w najbliższym czasie lepiej, a może nawet to ostatni moment by wsiąść do pociągu z seniorskimi stawkami. Zresztą, tu gdzie jestem też projekty są powoli kończone i mogę za rok albo i wcześniej wylądować na ławeczce albo polecą
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): Jak czytam takie wpisy yo czuje się jak dinozaur. 13 expa w zasadzie w tej samej polskiej firmie. Front end. Warszawa. Prawie 12k netto na UOP. Proponowali zmianę na B2B ale za około 1k zł więcej, więc zostałem na UOP.

Kurczę, chyba się zasiedziałem.


· Akcje: Odpowiedz
  • Odpowiedz
@okrupnik: właśnie wierzyłem w takie psioczenie jak to źle, a zara rzucam robotę na pół roku i dwie firmy powiedziały że na mnie poczekają xD poziom programistów jest tragiczny po prostu
  • Odpowiedz
@Ksiega_dusz ale nadpodaz to ty masz jakichś lamusów co ledwo ogarniają kodowanie, specjalistów ciągle potrzeba a OP jest taka osobą. Mało kto ma talent ale to fakt że ludzie rzucili się na programowanie kodowanie itp. Mało kto teraz idzie na fizyczne pracę a to tam jest ssanie i potęga pracy i pieniędzy. Nikt ci na głowie nie siedzi bo nie może nikogo niczym zastąpić, a jak sam pisałeś wcześniej pracujesz pod
  • Odpowiedz