Wpis z mikrobloga

Jakie są Wasze doświadczenia z jazdą małym samochodem miejskim w segmencie A lub B z silnikiem benzynowym 1.0 - 1.2 na długich trasach? Mam tu na myśli jazdę drogą ekspresową albo autostradą kilka godzin i setki kilometrów. Mam VW Polo 9N z silnikiem 1.2 12V w benzynie z 2003r i tylko tak się zastanawiam co by się stało z silnikiem gdyby przez parę godzin jechać z prędkością 100-120km/h drogą ekspresową? Autostradą to nigdy w życiu nie jechałem ale załóżmy że i taką miałbym kiedyś jechać. Przy 140km/h to już na pewno spalanie wzrośnie, silnik na wysokich obrotach i tylko zastanawia mnie na ile to jest dla niego zdrowe? Zakładając że jechałbym sam z jakimś lekkim niezbędnym bagażem. Już jechałem raz ładnych kilka km mocno pod górę, perspektywa jazdy na 3 biegu 60-70km/h jest nieciekawa. Silnik 1.2 12V w Polo z tego rocznika jest słaby, ciężko się rozpędza. Nadaje się na takie długie trasy drogą ekspresową lub autostradą czy nie?

#motoryzacja #samochody
  • 57
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pojedziesz jak każdym innym samochodem. Nic się z silnikiem nie stanie bo jazda z takimi predkosciami to normalna eksploatacja przewidziana przez producenta
  • Odpowiedz
@daro1 nic się nie stanie, silnik ci podziekuje za kilka godzin pracy na wyższych obrotach, ja MATIZEM jeździłem ze Śląska do Poznania i nic mu się nie działo xD
  • Odpowiedz
@daro1: Mam Suzuki Ignisa 1.2. Spokojnie pojedzie te 140 jednak bardziej najlepiej sie czuje i najmniej spala przy 120.
Przy 120 ok, przy 140 troche glosno (ale to tez zasluga suzuki i ich braku wygluszenia)
Ogolnie jesli to pudlo ma tempomat to bedzie znosnie. Bez tempomanu to udreka.
  • Odpowiedz
@daro1: 2 lata temu miałam taką wycieczkę. Musiałam pokonać 900km, a samochód to był ford focus z 2002 w gazie XD
Samochód cały zawalony moimi gratami, jechał ze mną mój tata, żeby mi pomóc, bo to była moja pierwsza taka długa trasa.
Jechałam po autostradzie od 110km, więcej nie chciałam, bo auto już robiło się głośniejsze i wiedziałam, że nie nadaje się do wyższych prędkości.

Dojechało normalnie. Tylko wiadomo musisz
  • Odpowiedz
@daro1 mordo, jechalem do polski punto 0.9(dwa cylindry XD) juz trzy razy - 1400km w jedna strone, wiec 6x1400. Na budziku trzymalem srednio 130km/h, silnik nie wypadl. Jezdzic, obserwowac ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@daro1 Miałem dokładnie ten sam model - w tym aucie przy prędkości >120km/h to ty będziesz się czuł gorzej niż silnik ( )
  • Odpowiedz
@daro1: przed urlopem lub dalszym wyjazdem zawsze warto zrobić serwis, ew. wymienić olej jak się zbliża pora. Jak Ci się nie spieszy, to schowaj się za tirem na prawym i brykaj.

Przy wyprzedzaniu zawsze warto użyć redukcji na niższy bieg, zwłaszcza na psach rozbiegowych.

Jakie masz obroty przy 100-120?
  • Odpowiedz
@daro1: Fiestą 1,3 zrobiłem trasę jakieś 900km bo moje auto uległo awarii i nie było wyjścia i wniosek jest tylko jeden - głośno, spalanie przy 130-140 idzie w górę strasznie, niewygodnie ale jeśli chodzi o auto to nic specjalnego się nie działo.
  • Odpowiedz