Wpis z mikrobloga

Biegam od kwietnia raz w tygodniu, teraz będę starał się wejść na dwa biegi tygodniowo. Mam pytanie odnośnie tętna - nie jestem w stanie utrzymać się w strefie aerobowej (3). Według zegarka moje średnie tętno wynosi zazwyczaj 165-170. Ok. 50-75% czasu jestem w strefie anaerobowej (4), a resztę w ekstremalnej (5). Nie biegam za szybko, raczej 6'20'' - 6'40'' na kilometr. Dodam, że zazwyczaj mam wysokie tętno - potrafi wywalić powyżej 100 kiedy po prostu siedzę przed kompem przy 29 latach i braku nadwagi.

Stąd moje pytanie - czy warto się niepokoić, zrobić jakieś badania (jakie?), czy zaakceptować że taki mam organizm i po prostu biegać dalej?

#bieganie #puls #tetno
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gediof: zrobić badania ;) idz do lekarza rodzinnego i mu o tym opowiedz i niech ci da skierowanie do kardiologa albo właśnie skieruje na badania ;) tętno w okolicach 100 podczas siedzenia to nie jest normalne chyba ale ja mam magistra z informatyki a nie medycyny także warto to z kimś mądrzejszym skonsultować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Gediof: jeden bieg w tygodniu to jest w sumie nic, jeszcze nie napisałeś ile kilometrów tym biegiem robisz. Ale obstawiałbym, że na kondycje ten jeden bieg praktycznie nic nie wpływa, niczego nie poprawi wydolnościowo, a jeśli to bardzo niezauważalnie.
Więc powiedziałbym nawet, że tempo 6:20 na kilometr przy tak słabym wybieganiu to będzie raczej przyzwoite dla ciebie (porównuję do siebie z moich początków biegania). Więc tętno dla ciebie powinno być
  • Odpowiedz
  • 0
@bary94pl: Robię od 5 do 8 km - przy dłuższym dystansie do średnie tempo jest właśnie bliżej 6'40'' niż 6'20''. Zegarek myślę że jest ok, Huawei Watch GT2, ale zamieniałem się na próbę ze znajomymi na jakieś Garminy i inne i pokazywały prawie identyczne odczyty.
  • Odpowiedz
@Gediof Wysokie tętno przy komputerze może brać się ze stresu, więc może lepiej napisz jakie masz tętno spoczynkowe (dużo lepsza informacja). Jeżeli nic nie biegałeś do tej pory i poza 6-8km 1x w tygodniu nie robisz nic, to nie dziw się, że masz słabe cardio i wpadasz od razu w wysoką strefę tętna. Inna sprawa, że najlepsze pomiary będziesz miał z czujnika zewnętrznego na klacie, a nie z nadgarstka
  • Odpowiedz
  • 0
@Saper86: tętno spoczynkowe wychodzi różnie ale w zakresie 70-90. Podczas snu bardziej 60-70.

Dzisiaj zrobiłem 6 km w średnim tempie 6'47'' oddychając tylko nosem. Nie było to prawie w ogóle męczące, a średnie tętno wyszło 164, z tego 2 minuty w strefie 3, 30 min w strefie 4 i 6 min w strefie 5. Typowego cardio wcześniej nie robiłem, ale chodzę regularnie na siłkę, uprawiam jogę, więc no nie jestem
  • Odpowiedz
@Gediof jeśli masz spoczynkowe w zakresie 70-90 to jest albo wina zegarka i pomiaru, albo się mocno zapuściłeś. Nawet podczas snu powinieneś mieć niższe. Nie ma co nad obu porównywać, ale dla przykładu, u mnie średnie to ok. 56 wliczając w to sen, choć od miesiąca/dwóch nie nosiłem zegarka z pomiarem, więc nie wiem jak byłoby teraz
  • Odpowiedz