Wpis z mikrobloga

Myślę, że kolejne pokolenie będzie w dużej części wynajmować, ale nie z musu, tylko dlatego, że to będzie nieporównywalnie tańsze. I nie dlatego, że mieszkania będą drożeć, tylko oferta wynajmu będzie bardzo rosnąć.

W ciągu kilku lat zobaczymy w kraju bezprecedensowe zjawisko, którego NIGDY nie było. Populacja zacznie się dynamicznie kurczyć i tego nie da się zatrzymać w żaden sposób.

Bajki o setkach tysięcy kolorowych migrantów proszę włożyć do szuflady XD Szczególnie po aferze wizowej.

No ale wracając, dane demograficzne pokazują, że dosłownie za momencik w Polsce zacznie ubywać po koło może 200k obywateli rocznie. Krąży taka mitologia, że geriatria mieszka po wsiach. Trochę ich tam mieszka, ale najwięcej mieszka w dużych miastach. Wiek to sprawa solidarna, a dodatkowo to nie jest tak, że starzy ludzie na starość się wynoszą na wieś XD

Te wszystkie osiedla z wielkiej płyty, kamienice z lat 70 itd - są zamieszkiwane przez starszych ludzi.

A dzietność jest na jednym z najniższych w Europie. Rządy koncertowo przespały ostatnio 30 lat i teraz się z tym nic nie zrobi.

Do tego dochodzi, że Polacy w ostatnich 15 latach w bezrozumnym oszołomieniu kupowali mieszkania pod najem XD W 2008 roku, mieszkania pod najem miało w tym kraju ok. 100k osób, obecnie prawie milion.

Więc składając wszystko do kupy twierdzę, że wszędzie, w całej Polsce będzie masa tanich kwater i ludzie będą wdzięczni jak ktokolwiek to wynajmie w jakiejkolwiek cenie.

A dlaczego się o tym nie mówi no to patrz na początek XD Nie było takiego zjawiska, nie ma tego na żadnym wykresie. To się po prostu zacznie dziać i wszyscy będą przecierać oczy.

#nieruchomosci #demografia
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 71
@smilealittlebit: Nie mówię o chwiluni, tylko o dłuższym trendzie XD Kupowanie DZISIAJ mieszkań pod najem z myślą o emeryturze jest strzałem w kolano przy danych demograficznych. To już by było widać, gdyby nie niespodziewana fala Ukraińców.
  • Odpowiedz
@mickpl:

Nie mówię o chwiluni, tylko o dłuższym trendzie XD


mam 29 lat a takie #!$%@? jak Twoje słyszę odkąd mam, nie wiem, z 15? i coś ta bańka nie pękła.

prędzej się zestarzejesz aniżeli Twoje przewidywania się spełnią
  • Odpowiedz
@mickpl: Ja właśnie kupiłem nowe dla siebie do mieszkania, logika jest taka że w rozpadającym się demograficznie kraju nie będzie już kim i dla kogo budować, więc będzie jak we Włoszech - albo rynek wtórny albo nic. Mój budynek spokojnie wystarczy na moje życie w dobrym standardzie, a reszta tych walących się kamienic, płyt i innego szrotu pójdzie do wyburzenia w pierwszej kolejności za niespełnianie norm klimatycznych i brak mieszkańców.
  • Odpowiedz
@mickpl: czej chwilkę, no ale jak będą tak tanie że lord będzie się cieszył że wynajmie po jakiejkolwiek cenie to czy nie stwierdzi że pi3rdoli taki byznes i sprzedaje jednak to mieszkanie? No i wówczas takich ludzi by się pojawiło mnóstwo, więc nie byłoby spadków cen mieszkań też?

No i czy wtedy najem byłby rzeczywiście dużo tańszy skoro podaż by się mocno zwiększyła? W Twoim scenariuszu wszystko wskazuje na to
  • Odpowiedz
  • 0
@#!$%@?: No ale żeby sprzedać to jeszcze ktoś musi chcieć kupić XD A jak dłużej nie idzie sprzedaż to się wynajmuje PKC byle ktoś czynsze i opłaty płacił.
  • Odpowiedz
Bajki o setkach tysięcy kolorowych migrantów proszę włożyć do szuflady XD Szczególnie po aferze wizowej.


@mickpl: nie wiem, czy będą to kolorowi z Afryki, Indii czy biali z *stanów, ale będziemy przyjmować setki tysięcy ludzi rocznie. Inaczej ten kraj po prostu zapadnie się pod własnym ciężarem.
  • Odpowiedz
Po prostu PKB będzie rosło wolniej.


@mickpl: kwestia max kilkunastu lat i u nas zacznie się spadek PKB, a nie wolny wzrost.

Są kraje w których społeczeństwo się starzeje i trwa depopulacja i radzą sobie bez
  • Odpowiedz
Bajki o setkach tysięcy kolorowych migrantów proszę włożyć do szuflady


@mickpl: Dlaczego? Przecież już teraz w Polsce jest bardzo dużo imigrantów z Indii czy Bangladeszu. Myślisz, że januszexy będą się zwijać, zamiast sprowadzać tanią siłę roboczą z trzeciego świata?
  • Odpowiedz
@CrazyZdzich: Ty miałeś kiedyś styczność z tymi flejami z Bangladeszu czy Indii? Oni jeśli socjalu nie dostaną to za #!$%@? nie będą chcieli się w tym kraju osiedlić. A na chwilę obecną mieszkają po hotelach pracowniczych, po 2/4 osoby na pokój bo tam się tak żyje, pracują za 1000 euro netto max (o ile, bo nie sądzę żeby dostawali choć 900 xD) i wysyłają 3/4 tego do siebie.

Wy to
  • Odpowiedz
Bajki o setkach tysięcy kolorowych migrantów proszę włożyć do szuflady XD


@mickpl: tak, tak, tymczasem mamy już 2,5 mln. imigrantów z czego 1,5 mln to Ukraińcy, 200 tys. Białorusini, trochę Gruzinów, Rosjan, Mołdawian, reszta to kolorowii, przyjeżdrzający na wizy studenckie.

No ale wracając, dane demograficzne pokazują, że dosłownie za momencik w Polsce zacznie ubywać po koło może 200k obywateli
  • Odpowiedz
Są kraje w których społeczeństwo się starzeje i trwa depopulacja i radzą sobie bez migrantów. Po prostu PKB będzie rosło wolniej.


@mickpl: Jakie konkretnie? Masz na myśli PKB Japonii , które od 30 lat jest w stagnacji, a zadłużenie kraju to ponad 250% PKB?
  • Odpowiedz
@mickpl: nie biorę udziału w dyskusji nt nieruchomości, wystarczy pojeździć po świecie żeby wiedzieć że to co się dzieje na polskim rynku to patologia. Ale jak widzę ludzi, którzy ignorują demografię i robią fikołki, że jednak liczba mieszkańców nie ma znaczenia, to mam beke. Ale to pewnie ci sami ludzie, co brali pod korek, a jak przyszedł kryzys, to zastanawiali się czy kupić sobie mydło czy papier toaletowy xd
  • Odpowiedz