Wpis z mikrobloga

Pytanie, jak to jest z ubezpieczeniem OC przy sprzedaży auta?
Sprzedałem w ostatnim tygodniu samochód z opłaconym ubezpieczeniem AC/OC do końca kwietnia 2025.
Zgłosiłem do ubezpieczyciela #hestia sprzedaż auta i podałem dane kupującego. Tutaj moja wiedza jest taka, że niewykorzystana część AC jest zwracana, a OC razem z samochodem wędruje do nowego właściciela, który ewentualnie może dostać informację o przeliczeniu na nowo składki i ewentualnej dopłacie do ubezpieczenia. Może też zrezygnować z polisy OC, wtedy ja dostałbym zwrot, gdy nowy właściciel podpisałby umowę z innym towarzystwem. Zresztą są przepisy które to jasno regulują:

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w artykule 31 mówi, że: "W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie."


No i teraz ciekawostka, w sobotę wypełniam te dane i dostaje od razu informację od Hestii, że przelewają na moje konto zwrot AC ... i OC.
Do tego Hestia poinformowała, że "Informujemy, że ochrona ubezpieczeniowa pojazdu w ramach wymienionej umowy ubezpieczenia zakończyła się 20.07.2024. Okres ochrony nie został w całości wykorzystany, dlatego dokonaliśmy przeliczenia składki."
Czyli co, nowy właściciel nie ma teraz OC? Może tak Hestia zrobić?

#ubezpieczenia #ubezpieczenieoc #ubezpieczenie
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@markhausen: o stary, dzis to kończyłem, inna ubezpieczalnia. Sprzedalem auto 18.03 a nowe oc bylo od 26.03; w lipcu (!) mi pisza ze mam dac nr konta bo chca zwrócić kase bo nie przedłużają tej umowy oc od marca, bo sprzedalem przed nowym okresem ubezpieczenia. Cyrk na kolkach przez 2 tyg. Tylko telefony, dyskusje, maile i inne cholery i doszli do wniosku ze przelicza oc na nowego nabywcę i jednak
  • Odpowiedz
  • 0
@Heady1991: tylko że jest coś takiego jak uczciowość, jeżeli ubezpieczyciel źle zinterpretował moje zgłoszenie i zakończył umowę OC z dniem 20.07, a to by oznaczało że wykupując polisę dziś i tak płaci się jakiś tysiak kary, to tutaj będę nowych właścicieli wspierał by się odwoływać do ubezpieczyciela o zwrot kosztów. Gdyż tak jak pisałem przepis mówi jasno: Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba
  • Odpowiedz
@markhausen normalnie to oc przechodzi na kupca samochodu w dniu kupna samochodu (o ile pojazd miał oc w dniu sprzedaży), nie wiem co ubezpieczyciel mógł źle zinterpretować, auto sprzedane i tyle
  • Odpowiedz
  • 0
@Heady1991: tylko że na stronie UFG nie mogę znaleźć informacji że z dniem dzisiejszym samochód jest ubezpieczony. Więc moje podejrzenia mogą być słuszne. Poprosiłem nowych właścicieli o zakup Oc z dniem dzisiejszym by nie spotęgować problemu, bo Hestia jeżeli chodzi o komunikację to porażka. Infolinia przekierowuje na portal onine, a portal online od 3 dni nie odpisuje na wiadomości.
Ostatni raz chyba coś u nich ubezpieczałem.
  • Odpowiedz