Wpis z mikrobloga

Art. 25. [Skrzyżowanie]
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

#pytanie #motoryzacja
woyciech - Art.  25.  [Skrzyżowanie]
1.  Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżo...

źródło: kto ma pierwszeństwo

Pobierz

Kto ma pierwszeństwo?

  • różowy 86.7% (339)
  • zielony 10.2% (40)
  • nie wiem 3.1% (12)

Oddanych głosów: 391

  • 23
  • Odpowiedz
@woyciech: a po cholerę różowy miga? To sugeruje, że będzie skrecał w tę uliczkę. To jest w Polsce nagminne, miganie tam gdzie nie potrzeba. Różowy nie zmienia pasa ruchu.
  • Odpowiedz
  • 1
@Rasteris: obecnie w Polsce panuje powszechne przekonanie, iż na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym należy sygnalizować, gdy zamierzamy jechać dalej drogą z pierwszeństwem. Możemy to zawdzięczać min. programowi "Jedź Bezpiecznie" prowadzonemu przez Marka Dworaka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poza tym nie zaznaczałem strzałką, że różowy chce zjechać w uliczkę, bo z punktu widzenia pierwszeństwa nie ma to znaczenia, czy pojedzie główną, czy nie.
  • Odpowiedz
@woyciech: @Rasteris

Art. 22. - [Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu; zakazy zawracania; jazda na suwak] - Prawo o ruchu drogowym:

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Ja tam nie wiem kto ma pierwszeństwo w tej zagadce, ani jak się praktycy zapatrują na użycie kierunkowskazu tutaj, ale imho kontynuowanie przez różowego
  • Odpowiedz
@woyciech: hmm to głupie i w praktyce chyba tak się nie robi… Ale z fizycznego punktu widzenia kierunek poruszania się ciała (którym jest pojazd) się zmienia (tutaj znacznie, i dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że dzieje się to na bądź co bądź skrzyżowaniu). Może to nie jest tożsame z wypełnieniem definicji zmiany kierunku jazdy. Ogólnie to dupa ze mnie nie kierowca i nie wiem… ( ͡° ʖ̯ ͡°
  • Odpowiedz
na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym należy sygnalizować, gdy zamierzamy jechać dalej drogą z pierwszeństwem.


@woyciech: masz sygnalizować zmianę kierunku jazdy. Często dzbany w sytuacji, gdy różowy miałby jechać prosto, wrzucają kierunek. Zawsze się zastanawiam, gdzie #!$%@?, chcą skręcić i jakby faktycznie zasygnalizowali w takiej sytuacji np. zjazd z drogi na posesję? Zaczęli bardziej migać?
  • Odpowiedz
  • 0
@otto13 tyle że jeszcze są znaki poziome które też trzeba uwzględnić. W przypadku jak na obrazku u mireczka linie mówią ci że mimo iż droga realnie skręca to wedlug prawa wciąż zachowujesz kierunek jazdy. Dlatego gdybyś chciał jechać cały czas drogą z pierwszeństwem to użycie kierunkowskazu jest błędną sygnalizacja manewru.
  • Odpowiedz
@Rasteris Jeżeli różowy skręcając w prawo (tak jak droga z pierwszeństwem)nie powinien migać, to jak powinien zasygnalizować to, że opuszcza drogę z pierwszeństwem i jedzie prosto (drogą na wschód)?
  • Odpowiedz
czyli jeśli droga zmienia kierunek, to ja zmieniam kierunek jazdy?


@woyciech: Tak. Chodzi oczywiście o zmianę kierunku jazdy na skrzyżowaniu, nie na zakręcie.

różowy ma zielonego z
  • Odpowiedz