Wpis z mikrobloga

Dzisiaj słuchałem sobie Trójki (audycji "PrzySŁOWIE") i dotarła do mnie jednak rzecz, z której jakoś nigdy nie zdawałem sobie sprawy: przymiotnik sromotny pochodzi od słowa srom, czyli zewnętrznej części pochwy () W starożytnym Egipcie mieli taki rytuał co się nazywał anasyrma. On miał kilka funkcji, przy czym jedną z nich było zawstydzenie kogoś i okrycie go hańbą poprzez uniesienie spódnicy przez kobietę i pokazanie mu swojej pochwy. Dlatego dzisiaj np. sromać się oznacza zawstydzić się, więc sromotna porażka oznacza też wstydliwą porażkę. Nie wiem jak wy, ale do mnie jakoś ta informacja nigdy nie dotarła. Jakoś nie zastanawiałem się co oznacza "sromotny" w wyrażeniu sromotna porażka, bo w języku polskim mamy przecież wiele dziwnych słów, których używamy na co dzień, ale nie do końca znamy ich pochodzenie. Np. przymiotnik kiepski wziął się od kiepa, który także oznaczał kobiecą pochwę.

#etymologia #jezykpolski #dziwnefakty
zgubilessiejelonku - Dzisiaj słuchałem sobie Trójki (audycji "PrzySŁOWIE") i dotarła ...

źródło: 800px-La_Fontaine_-_Tales_and_Novels_in_verse_-_v2_p130

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • 43
@zgubiles_sie_jelonku ja osobiście kojarzyłem tak bezwiednie owe słowo z grzybem muchomorem sromotnikowym. Więc mówiąc bądź pisząc "sromotnie" przychodził mi trujący grzyb gdzie można ponieść po skonsumowaniu śmierć sromotą.

  • Odpowiedz
Jest akurat dokładnie odwrotnie, srom jako zewnętrzna część pochwy pochodzi od słowa "wstyd'.

Chodzi o zwyczajne eufemizowanie i wymyślanie bardziej "przyzwoitych" nazw na części ciała, szczególnie w mocno pruderyjnych czasach, jak XVIII i XIX wiek, kiedy rozwijała się też medycyna i jej terminologia.

Linde w swoim słowniku cytuje też "srom męski" - więc chodziło po prostu o "wstydliwe, sromotne" części ciała, w końcu przyjął się tylko srom jako żeński wstyd.

W
  • Odpowiedz
@zgubiles_sie_jelonku: nie do konca o tych słowach wspomnianych na górze, ale może kogoś też zainteresuje. Ja niedawno się zorientowałem, w ilu słowach występuję przedrostek pan-
pandemia - wszyscy ludzie (dem jak w demokracji)
pandemonium (taki obraz) - wszystkie demony
panorama - cały widok
panteon - wszyscy bogowie (teo jak w teologii)
pangea (pierwszy ogromny kontynent) - cała ziemia (gea jak w geografii)
  • Odpowiedz
@zgubiles_sie_jelonku pamiętam w klasie maturalnej, jak nas polonistka zagięła, że jest zasromiona naszymi wynikami próbnej (mieliśmy jakiś gówniany arkusz i kilka osób strzeliło kardynalny na początku wypowiedzi pisemnej, a za to z automatu 0 pkt jest). I cała klasa cisza na dłuższą chwilę, bo nikt nie rozumiał, o co kaman.
  • Odpowiedz
@11mac11: To jest całkowicie możliwe, ale na razie się chyba nijak na to nie zanosi, chyba że zupełnie nie nadążam za tym jak mówi młodzież. XD

Ale generalnie "dupa" w podstawowym znaczeniu trzyma się twardo, ludzie mówią "dupa" albo 'tyłek" przecież nie "pośladki" itd.
  • Odpowiedz