Wpis z mikrobloga

Ostatnio trafiłem na ciekawą myśl od @nilmerg która naprawdę dała mi do myślenia: "W czasie 0 powstaje wszechświat, miliardy lat później nasza planeta, miliony lat później pierwsze życie, mikroorganizmy, bakterie, małe organizmy morskie, rośliny, itd. Czy one wszystkie miały świadomość, lub jak to inni nazywają "duszę"? Wraz z postępem ewolucji rosło skomplikowanie organizmów, miliony lat później powstał pierwszy człowiek, czy to właśnie wtedy powstała pierwsza dusza, która wędruje z ciała do ciała? Czy może każdy organizm ją ma? Jak dla mnie albo należy założyć, że każdy organizm ją ma, albo, że żaden jej nie posiada. Dziwne byłoby, że nagle powstaje jakaś energia, która podróżuje po ciałach, tylko dlatego, że nasze ciało jest wystarczająco skomplikowane, byśmy byli świadomi, a jeszcze dziwniejsze, że taka energia była zawsze i czekała, aż coś takiego jak życie się samoistnie wydarzy. Co skłania mnie do przekonania, że nie ma wcale żadnej energii (powszechnie utożsamianej z duszą), a jesteśmy jedynie świadomi dzięki ewolucji i po naszej śmierci nie dzieje się absolutnie nic ponad naturalne procesy rozkładu."

Muszę przyznać, że brzmi to bardzo logicznie. Jak Wy to widzicie? Czy ktoś z Was ma podobne przemyślenia? A może macie jakieś argumenty za tym, że rzeczywiście istnieje jakaś "dusza" czy energia, która podróżuje między ciałami? Ciekaw jestem Waszych opinii, bo temat jest naprawdę fascynujący

#pytanie #kosmos #wszechswiat #filozofia #zycie #smierc #nauka #fizyka
  • 14
  • Odpowiedz
@adrianoX: oczywiście dotyczy to teorii które nie biorą pod uwagę istnienia osobowego Boga, ale co do tego drugiego też zauważam bewien bezsens. Bo jeśli Bóg jest dobry a w niebie (jakkolwiek byśmy je rozumieli) jest dla ludzi (naszej duszy) lepiej niż na ziemi, to po co zsyła nas do ciała, gdzie jest przecież gorzej niż w niebie? Już na start nie trzyma się to kupy, mógłby wszystkie dusze od razu
  • Odpowiedz
  • 0
@nilmerg: nasz wszechświat jest naprawdę niezwykły. Zaczęło się od czasu zero , kiedy to wszystko się zaczęło. Potem przez miliardy lat kształtowały się planety, życie, aż w końcu pojawiły się pierwsze mikroskopijne organizmy. To właśnie ewolucja stopniowo doprowadziła do powstania ludzi.

Teraz pytanie o duszę. Niektórzy ludzie wierzą, że każdy organizm – od bakterii po rośliny i ludzi – ma coś takiego jak dusza, czyli jakąś specjalną energię lub świadomość.
  • Odpowiedz
@adrianoX: moje poglądy w tej kwestii są dość zbliżone do Twoich. Również uważam że po śmierci nic nie ma i jest po prostu to samo jakbyś stracił przytomność tylko nigdy jej nie odzyskasz. Mozg i świadomość to dwa nie odłączone elementy, nie da się fizycznie przenieść świadomości, można co najwyżej zrobić jej kopie.

Oczywiście można teoretyzować nad wszechswiatem czym tak na prawdę jest i czy ktoś nim zarzadza i myślę
  • Odpowiedz
@adrianoX nie wiem czemu zawsze ludzie próbują stwierdzić od "kiedy" jest dusza itp. ona / swiadomosc jest tak odrębna od tego co tu widzimy i czego doświadczamy że raczej pojęcie czasu opisane przez człowieka zupełnie ją omija, wątpie że będąc człowiekiem da się zrozumieć takie rzeczy których nie da się po prostu określić w żaden sposób liczbami, my znamy świat i jego prawa poprzez doświadczanie go, a dusza czy bóg czy
  • Odpowiedz