Wpis z mikrobloga

Nie rozumiem. Nie rozumiem tego co tu się dzieje - może jestem za głupi albo niedouczony. Z jednej strony polski przemysł przeżywa rekordowe spowolnienie, rosną koszty pracy, energii, Niemcy w recesji, strefa euro balansuje na granicy, ceny nieruchomości kosmos, rolnictwo globalnie leży, bo ceny płodów rolnych są na dnie, a jednocześnie indeksy giełdowe NASDAQ, WIG20, S&P500, DAX jakby w ogóle nie oddawały realiów. Patrząc po indeksach to mamy zajebistą koniunkturę gospodarczą na świecie, tylko, że poza parkietem jakoś tego nie widać... Czy to się wszystko od siebie odkleiło i te cyferki już nic nie znaczą, czy to zwyczajnie jedna wielka spekulacja i to jebnie w końcu?

Czy te kilka/kilkanaście największych spółek technologicznych, molochów pokroju Apple, Google, Microsoft, Nvidia, itd. trzymają to wszystko w ryzach i napędzają ten owczy pęd? Bo dla mnie gospodarka w skali mikro leży.

#gielda #nieruchomosci
  • 14
  • Odpowiedz
@Matheo780: Dużo wycen przewiduje, że jak tylko pojawi się spowolnienie to znowu będzie QE. Trzeba też pamiętać, że ostatnie 4 lata to V-shape recovery po każdej korekcie
  • Odpowiedz
  • 4
Czy te kilka/kilkanaście największych spółek technologicznych, molochów pokroju Apple, Google, Microsoft, Nvidia, itd. trzymają to wszystko w ryzach i napędzają ten owczy pęd? Bo dla mnie gospodarka w skali mikro leży.


@Matheo780: To też, ale generalnie to płynność musi gdzieś iść.(Przecież płacisz fund managerom za obracanie kapitałem to nie mogą siedzieć i nic nie robić przez długi czas) Masz dwa największe rynki akcje i obligacje. W warunkach ostrej walki z
  • Odpowiedz
Patrząc po indeksach to mamy zajebistą koniunkturę gospodarczą na świecie, tylko, że poza parkietem jakoś tego nie widać... Czy to się wszystko od siebie odkleiło i te cyferki już nic nie znaczą, czy to zwyczajnie jedna wielka spekulacja i to jebnie w końcu?

@Matheo780: Giełda przestała odzwierciedlać stan gospodarki w momencie gdy rozpoczęła się globalizacja produkcji, a duża część przychodów firm nie pochodzi z rynku krajowego, tylko zagranicy.

Nie mówiąc
  • Odpowiedz
  • 2
@WaveCreator: dobre porównanie z siłownią, ale jednak jeśli gospodarka w skali mikro jest słaba, brak jest siły nabywczej, nastroje konsumentów są słabe, to te duże spółki też powinny to odczuwać bo będzie się sprzedawało mniej iPhonów, mieszkań, samochodów etc. Tak na mój chłopski rozum
  • Odpowiedz