Wpis z mikrobloga

@Wojciech_Skupien Kurczę, super że to opowiedziałeś
Niedawno pisalem magisterkę o Karnawale Solidarności, więc uwielbiam takie historie
Czasy były jakie były i czasem nie ma co oceniać po niektórych wyborach
Swoją drogą ciekawe czy dziadek opowiedział Ci prawdę w pełni, czy trochę podkoloryzował na własną korzyść ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@ruskizydek: To już będzie jego słodka tajemnica, ale muszę zajrzeć w regulamin archiwum, w którym znajdują się jego akta, jaka jest możliwość uzyskania do nich dostępu.
I jak mnie dziadek zdenerwuje, to mu na święta powieszę bombkę na choince ze zdjęciem z jego legitymacji ORMOwskiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Wpisałem swoje nazwisko w inwentarz archiwalny IPN i znalazłem mojego dziadka w ORMO ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Wojciech_Skupien: nie martw się, Pan Samochodzik też był w ORMO ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Wojciech_Skupien jak byłem mały to się bawiłem w policjanta, ubierając dziadka mundur i czapkę z ORMO. Potem na jakiejś imprezie nie utrzymałem ładunku i mundur zarzygałem, więc wyrzuciłem go do smietnika. Dużo innych fantów też miałem: lizak, pała. Dziadek był zaangażowany w wiele społecznych inicjatyw, ormo to było jedno z jego hobby xd
  • Odpowiedz
@Wojciech_Skupien: to brzmi jakby ci to czat gbt napisał albo jak żywcem ściągnięte z Reditta.
Przy okazji kupy się nie trzyma.

Piszesz

Pewnego dnia znalazł w jednym z pustostanów zwłoki młodego chłopaka. To wydarzenie sprawiło, że zdał sobie sprawę, jak ciemną stronę może mieć ta działalność, i postanowił zrezygnować.


A co ma jedno do drugiego? Znalazł trupa ale nie napisałeś że go ormowcy zabili tylko że jest trup. Więc jaka ciemna
  • Odpowiedz
@mpetrumnigrum: I tu myk bo na stronie ipn go nie ma. On to opowiadał kilka lat przed śmiercią, może coś pokręcił, w sumie teraz to już się nie dowiem.
  • Odpowiedz
@Wojciech_Skupien: Niestety u mojego dziadka coś gorszego niż ORMO czy ZOMO. Pewne pytania pozostaną bez odpowiedzi, ponieważ nie żyje już od kilku lat.
Bardzo, bardzo go kochałam, myślę o nim nadal bardzo często.
  • Odpowiedz
@Wojciech_Skupien

Do wstąpienia w szeregi Ormowców go koledzy z pracy, którzy obiecywali, że dzięki temu będzie mógł pracować tylko na porannych zmianach, będzie mieć zniżki dla rodziny na wakacje i inne gruszki na wierzbie. Praca na rano była kluczowa, ponieważ miał dwójkę małych dzieci.


Super, że zapytałeś dziadka i mógł opowiedzieć swoją historię. W sumie to, co tu przytaczasz, to chyba najpowszechniejsza motywacja i powiedziałabym że bardzo ludzka. Gdzieś tam kiedyś ktoś
  • Odpowiedz
@Wojciech_Skupien: to polecam zobaczyć tę teczkę w IPN. Przy okazji skorzystasz sobie z wyszukiwarki na miejscu, w internecie udostępniają tylko małą część inwentarza

@tehseriouscate: wystarczy skontaktować się z właściwym miejscowo oddziałem IPN (sprowadzają akta z innych oddziałów) i powinni udostępnić akta krewnego
  • Odpowiedz
inwentarz archiwalny IPN


@Wojciech_Skupien: Z ciekawości spojrzałem, mój ojciec był w ORMO. Jak i jego bracia. I chyba jego ojciec.
Nie miałem o tym pojęcia, bo poszedł siedzieć jak miałem ok.4 latka za przemoc domową i od tamtej pory nie miałem z nim kontaktu. Ale pasowałoby. Alkoholik przemocowiec, rodzinny kat. Wiedziałem, że jego rodzina jest #!$%@?, ale nigdy, że aż tak. Dobrze, że nie mieliśmy z nimi żadnego kontaktu
  • Odpowiedz
@Wojciech_Skupien: oprócz ORMO było jeszcze ROMO - https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Rezerwowe_Oddzia%C5%82y_Milicji_Obywatelskiej tu nie było ochotników.
I w opowieści twojego dziadka to coś się nie klei. W latach skąd brał tych punkowców do przeganiania? Przed 1980 r. to były pojedyncze osoby w Polsce. O rozkwicie to można mówić od 1982. Zespoły punkowskie przed 1980 to można policzyć na palcach. KSU, Fornir, Tilt, Kryzys, Dearlock. Z tym, że KSU to zaczynało rockowo potem zmiana klimatu. I
  • Odpowiedz