Wpis z mikrobloga

@Wojciech_Skupien

dotknęło mnie to, że mimo zażyłej relacji z dziadkiem, nigdy nie wspomniał o tym krótkim epizodzie ze swojego życia. Widocznie była to dla niego ciemna karta historii.


Jeśli dziadek wciąż żyje i jesteś ciekawy, to po prostu go o to zapytaj, zamiast tworzyć takie wytłumaczenie. Łatwo nam z dzisiejszej perspektywy oceniać życie w tamtych czasach, a nic nie było i nie jest czarnobiale. Niemieckie dziadki sympatyzujące z nazizmem milczą o tej
  • Odpowiedz
@ksanthippe:
Dziękuję za Twój komentarz, serio.
Masz rację, że rozmowa z dziadkiem mogłaby wiele wyjaśnić, jeśli tylko będzie gotów o tym mówić. Zgadzam się również, że ocena przeszłości z dzisiejszej perspektywy bywa bardzo trudna i pełna pułapek. Każdy, kto przeżył tamte czasy, ma swoją unikalną historię i motywacje, które nie zawsze są łatwe do zrozumienia. Twoje przykłady pokazują, jak różnorodne i skomplikowane mogą być te doświadczenia. Postaram się podejść do tej
  • Odpowiedz
@wojciech_s

Zacząłem szukać i okazuje się że pradziadek miał własną grupę przestępczą. A jego brat siedział w więzieniu za malowanie haseł na murach ( ͡º ͜ʖ͡º)

@Ranger @Aster1981 @mpetrumnigrum

Dziadek nie był w żadnym zomo, tylko w samej partii. Ponoć chodziło o to że chcieli go siłą do pgru wcielić, bo był kułakiem. Tzn nie dość że miał sporo ziemi to jeszcze bardzo dobrze nią zarządzał. A
  • Odpowiedz
@Wojciech_Skupien: opie bandyto, przez Ciebie wyszukałem siebie w tym archiwum i dobra większość ludzi których groby odwiedzałem za dzieciaka z rodzicami/dziadkami byli członkami SS i NSDAP, pomorskie i stary Gdańsk, ale będę miał gadania z rodziną
  • Odpowiedz
Dziadek nie był w żadnym zomo, tylko w samej partii. Ponoć chodziło o to że chcieli go siłą do pgru wcielić, bo był kułakiem. Tzn nie dość że miał sporo ziemi to jeszcze bardzo dobrze nią zarządzał. A to pilnowanie wyglądało tak że musiał wieczorem z obejść całą wioskę. Zresztą on był lubiany i szanowany w całej okolicy, jakby był w jakiś szemranych służbach to by go do dziś obgadywali (tak jak
  • Odpowiedz
@5Smak: @KaerTrolle @ksanthippe @pozpozi @doreczycielprawdyzosiedli @Makarow @KoltajlPszeniczny @Morritz @Aster1981 @zasadzka01 @Fanath @mpetrumnigrum @K-S- @Rasteris @ruskizydek

Akcja, reakcja, zadzwoniłem.

Byłem mocno zestresowany przed spytaniem dziadka o tę kartę z przeszłości. Obawiałem się, że może to negatywnie wpłynąć na nasze relacje. Jednak przełamałem się i myślę, że było warto, ponieważ dziadek ewidentnie poczuł ulgę, że może o tym ze mną porozmawiać. Był mocno zaskoczony, że dowiedziałem się o jego przeszłości w ORMO, ale
  • Odpowiedz