Wpis z mikrobloga

Co korporacja wam zabiera, niby ekologia czy wygoda a chodzi tylko o pieniądze oraz łatwość produkcji/unifikacji przez producentów czyli pieniądze.
Musicie dokupić huby USB, przejściówki i adaptery czyli też pieniądze.
Tutaj zawsze idzie o wasze pieniądze, z tego bierze się potęga korporacji jaka jest Apple.
Oni najlepiej potrafią wyciągnąć od was hajs :)

Zdjęcie przedstawia MacBooki na przestrzeni lat 2008 do 2021

#ciekawostki #laptopy #ekonomia #apple #macbook #iphone
Pan_Slon - Co korporacja wam zabiera, niby ekologia czy wygoda a chodzi tylko o pieni...

źródło: IMG_7626

Pobierz
  • 184
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: tak jak powiedział kolega @ainam102
„ ? przecież nikt nie każe kupować sprzętów które nam nie pasują.”
To raz. Druga sprawa to zmiana technologii, infrastruktury. Thunderbold załatwia nam ładowanie, USB, stacje dokującą, do której możemy podpiąć choćby skrętkę, jeżeli już musimy. A coraz mniej musimy, WiFi w moim ponad rocznym Mac’u wykorzystuje całą moją domową przepustowość (600Mbit/s) i pewno by szło szybciej. Do tego większość już rzeczy mamy
  • Odpowiedz
  • 6
@Gieekaa są nadal, może nie z portami szeregowymi ale są :)
Ja mam taką w pracy - ma podpięty zasilacz od laptopa, dwa monitory, klawiaturę, trackball i słuchawki.
Do kompa podpinasz z niej tylko jedno USB-C i masz wszystko na jednym kablu: obraz, zasilanie, urządzenia
emesc - @Gieekaa są nadal, może nie z portami szeregowymi ale są :)
Ja mam taką w pra...

źródło: temp_file9216642859291045675

Pobierz
  • Odpowiedz
@Pan_Slon ludzie po prostu dawno odkryli, ze lepiej kupic huba za 100zl do ktorego wszystko podpinasz jeden raz a potem jak potrzebujesz to wpinasz w kompa jeden kabelek niz za kazdym razem wpinac i wypinac kilka kabli za kazdym razem jak chcesz przeniesc kompa w inne miejsce. Mam w domu 2 laptopy i jedna stacjonare z windowsem na 40calowym monitorze + tego macbooka air ze zdjecia. Zgadnij ktorego uzywam najczesciej (
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: portów ubywa, ubywa też ich różnorodność. Ale z drugiej strony zmniejsza się ich zapotrzebowanie. Większość rzeczy w tym momencie jest podłączona bezprzewodowo. O ile do PC mam włączony szereg kabelków, tak do laptopa nie podłączam praktycznie niczego. Nie korzystam z pendrive'ów, słuchawki/myszkę mam po BT, telefon też podłączam po BT, internet po wifi, więc Ethernet też nie jest potrzebny. Ergo, nie używam portów które mam, choć jest ich niewiele,
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: W ciemnych głębiach cyfrowego świata, w krainie pełnej technologicznych cudów i mroków, stworzono USB 3.0. Jako Jedyny Port, który włada wszystkimi, narodził się z pragnienia połączenia wszystkich innych rozwiązań. W smukłej, błękitnej obudowie kryje moc, której nie pojęliby śmiertelnicy.

Gdy powstał, rzekli o nim: "Jeden Port, by wszystkimi rządzić, Jeden Port, by wszystkie odnaleźć, Jeden Port, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać". USB 3.0, ten Potężny, przewyższał swoich poprzedników szybkością i mocą, błyszcząc jak gwiazda na tle mrocznych nieudolnych poprzedników.

W jego obecności, dane płyną z prędkością niewyobrażalną, jak strumień światła przez mroki Śródziemia. Niczym Sauron, pragnie zawładnąć każdym urządzeniem, każdą siecią, każdym cyfrowym zakątkiem świata. Jego moc jest nieskończona, jego wpływ
QoTheGreat - @Pan_Slon: W ciemnych głębiach cyfrowego świata, w krainie pełnej techno...

źródło: OIG4.Q

Pobierz
  • Odpowiedz
@Pan_Slon i co z tego, jak aktualnie dla macbooków nie ma konkurencji? Nie ma nawet sprzętu który by się zbliżył, głównie przez procesory apple silicon. Jak chcesz zbliżonej chociaż wydajności na intelu/amd, to będziesz miał w pokoju prądożerny piecyk. Nie jestem żadnym fanboyem, kibicuję intelowi i amd bo konkurencja zawsze jest zdrowa, ale aktualnie tak to niestety wygląda.

A ilość portów idzie na tym zdjęciu z czymś w parze - grubość
  • Odpowiedz
@hpiotrekh: Dlatego masz thunderbolty 4, które są w stanie obsłużyć obraz i można kupić kabelek z USB na DP lub HDMI. Z resztą taka sytuacja ma miejsce tylko w Airach, ale w Pro masz normalnei HDMI 2.1. Mnie to bardziej zastanawia jaki debil wymyślił brak złącza słuchawkowego w dellu xps. taki macbook posiada zajebisty wzmacniacz słuchawkowy klasy studyjnej (każde pro słuchawki uciągnie i zagra mega dobrze)- tymczasem dell - BRAK
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: i tak i nie...
To że obecnie możesz mieć jeden kabelek do przesyłania dużych ilości danych (obraz, dźwięk, peryferia) i jeszcze za jego pomocą ładować to trochę zasługa postępu w miniaturyzacji bo można zrobić taki układ, który po kabelku (jednym) to wszystko ogarnie i się nie upiecze od ciepła.

Dlatego właśnie kiedyś do każdego gówna miałeś inny standard. Do obrazu VGA, do dźwięku mini-jack, do zasilania AC/DC (i osobny zasilacz), do drukarek jakieś PC-D320 a do myszki/klawiatury PS/2. Wynikało to z tego, że każdy rodzaj przesyłu miał inną specyfikę. Inną ilość przesyłanych danych, inna częstotliwośc synchronizowania itp.
Później ogarnięto USB - czyli Universal Serial Bus - czyli mogłeś w teorii przesyłać po kabelku dowolne dane i się to nie rozjeżdżało, było niezależne i w miarę szybkie. Ale to rozwiązanie też miało swoje ograniczenia bo jak coś żarło więcej energii to musiało być większe USB-B a jak mniej to mniejsze mini usb.
Później siedli i ogarnęli standard usb-c który pozwalał w jednej wtyczce zrobić już
  • Odpowiedz
@Pan_Slon:

Po pierwsze: każda korporacja robi wszystko dla pieniędzy :D ale odkrycie
Po drugie: zdjęcie jest zwykłą manipulacją. Na górze masz MacBook Pro 13, który ma z drugiej strony jeszcze 2 porty Thunderbolt (w sumie 4) oraz gniazdo Jack.
Po trzecie: współczesne MacBook 14 i 16 cali mają HDMI i czytnik kart SDXC oraz MagSafe
Po czwarte: Po co Ci dziś złącze FireWire, Thunderbolt 2? 99% też nie skorzysta z Eth. Faktycznie trochę brakuje
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Gniazda w pierwszym MacBooku, od prawej
- gniazdo kart pamięci (kto w 2024 żągluje kartami pamięci, gdzie mamy gniazda USB oraz chmurę?)
- gniazdo słuchawkowe (to faktycznie się przydaje)
- gniazdo mikrofonowe (nowsze Maki mają wbudowany mikrofon)
Gniazda USB (nadal są w makach)
Gniazdo FireWire 400 do przesyłu danych między komputerami (dzisiaj dane można też przesyłać przez zwykle USB albo
  • Odpowiedz
  • 0
Na górze masz MacBook Pro 13,


@dymek_: pro 13 w wersji intel wystepuje w 2 wariantach - 2 oraz 4 portowych, jezeli po zdjęciu wiesz ze to 13 i ma 4 porty to kurła jestes dobry! :)

Po pierwsze to brazuje ucinanie kosztów, portów celem "plaskości" i zysków apple/korporacji na przestrzeni lat i jak widać ostatnie wypusty tj 14 i 16 cali gdzie porty wróciły, to ludzie sie zirytowali #!$%@?
  • Odpowiedz
  • 0
Jak masz jakiś przedpotowy sprzęt to twoja sprawa od macbooka pro M1 masz pełen zestaw złącz.


@KochanekAdmina: po 13 nie ma nic wiecej oprocz minijack :) dopiero modele 14 i 16 cali na m1 pro, max i ultra
  • Odpowiedz
  • 0
zamiast pierdyliarda kabli do monitora, zasilania, transferu danych, peryferiów - jeden standard i Ty nazywasz to #!$%@??

Apple #!$%@? na kazdy inny sposób, ale to UE nakazala ta standaryzację i tutaj akurat prosze sie ladnie #!$%@? ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Issac: to ciekawe dlaczego w modelach 14 i 16 od roku 2021 "duze" porty wróciły? Przecież usb-c jest zajebiste i wcale nie chodziło o #!$%@? na
  • Odpowiedz
  • 0
A ilość portów idzie na tym zdjęciu z czymś w parze - grubość laptopa.


@walzky: oczywiście, dlatego to gówno się przegrzewa a klawiatury psują od drobinki kurzu za to są zajebiscie cienkie :)
  • Odpowiedz