Wpis z mikrobloga

@Coconut-nut: Co jak co, ale gdyby najaktywniejsi z tego tagu zaznajomili się z Markiem Aureliuszem, poczytali "Rozmyślania" i ogólnie pojęli stoicyzm to zrozumieliby, że każdy jest kowalem własnego losu, a każde niepowodzenie w życiu jest potrzebne i buduje charakter, także nie ma co się mazać tylko iść do przodu.
  • Odpowiedz
@kuba181797: ziom ale właśnie stoicy optowali za twardym determinizmem gdzie mamy gunwo do gadania na to co nas spotyka. Chociaż mamy ich zdaniem duży wpływ na to, jak do tych wydarzeń podchodzić, ale naprawdę daleko tu do mówienia, że "każdy jest kowalem własnego losu" ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@loginnawykoppl: Stoicy promowali podejście, które można skrócić do "Twój obecny stan jest odzwierciedleniem podjętych decyzji". I tak, mamy gówno do gadania - jeśli podszedłeś do kobiety, a ona cie olała powinieneś zaakceptować stan rzeczy, to co się wydarzyło jest przeszłością na którą nie masz wpływu, wyciągnąłeś lekcje z tego zdarzenia dziękując za taką okazje, bo twoje umiejętności poszły do góry, następnym razem zrobisz to lepiej odchodząc z uśmiechem na twarzy.
  • Odpowiedz
@abuk123 ale to prawda, że każdy jest kowalem własnego losu. Ja bym to rozszerzył że każdy jest kowalem losu własnego i swoich najbliższych.

Co z tego że masz majątek skoro jesteś alkoholikiem i wszystko przepijesz? Co z tego że odziedziczyłeś fortunę skoro się nie uczyłeś i nie wiesz jak zarządzać majątkiem.
Z kolei jeśli nie dostałeś nic od życia to masz możliwość się wykształcić i zapracować na dobrobyt swój i swoich
  • Odpowiedz
Stoicyzm polega na braniu odpowiedzialności za to na co się ma wpływ i akceptowaniu tego na co nie ma się wpływu. Rezultat dla nich jest nieistotny, najważniejsze jest czy zachowali się jak trzeba.
  • Odpowiedz