Wpis z mikrobloga

Mam w nim baterie 4x20Ah 12v. Ile powinien przejechać?


@NowyStaryMirek: do sklepu za rogiem, i z powrotem.
Przecież to nawet nie jest 1kWh energii. Na kilka km powinno starczyć, ale zależy co tam za silnik jest, jaka sprawność.
DOBRE konstrukcje motocyklowo/motorowe (gdzie silnik to dobry brushless, a aku to dobre ogniwa lipo/lifepo4, a nie jakiś kartofel 12v żelowy/ołowiowy) mają wydajność około 20km/1kWh energii (przy bardzo optymalnych warunkach)
  • Odpowiedz
To jest 48v w szeregu.


@NowyStaryMirek: a co to zmienia czy w szeregu czy na zmianę...
Liczy się zgromadzona energia - Wh, czyli napięcie razy pojemność. Czy to jest (4x 20Ah)*12v, czy (4x 12v)*20Ah - na jedno wychodzi.
(owszem - przy wyższym napięciu jest trochę lepsza sprawność wykorzystywanai tej energii, bo przy 12v byłyby spore prądy, które wywoływałyby spore spadki napięć i straty - ale to pomijam)
  • Odpowiedz
no ok ale producent podaje 65km. Chyba nie może kłamać o 60km.


@NowyStaryMirek: dlaczego nie? To jest niewykonalny zasięg wg fizyki i praktyki. Tak samo jak zasięgi podawane dla elektrycznych hulajnóg - do osiągnięcia tak z połowa z podawanego, o ile jeździ 11latek ;)

A tu chińczyk pewnie podaje dla kierowcy 42kg, jadącego z minimalną prędkością po idealnie wypoziomowanym i idealnie gładkim terenie, w dodatku bez żadnego wiatru a najlepiej
  • Odpowiedz
Nowe baterie te co mam 300z


@NowyStaryMirek: to znów niebrzmi jak coś realnego.
https://allegro.pl/oferta/akumulator-ssb-sbl20-12i-12v-20ah-agm-9504108781 - 20Ah 12v AGM 150zł/sztuka to jest realnie minimum przyzwoitości. (czyli 600 a nie 300)
Za ~130/szt to dostajesz bezużytecznego kartofla, który pożyje nawet nieużywany z 2 lata, a padnie po kilku (roz)ładowaniach. Nie wiem co ty chcesz dostać za 70zł - ale na pewno nie będzie to rozsądny akumulator. Może jakieś 7Ah z naklejką 20Ah,
  • Odpowiedz
@Egocentryczna_Olga: hehe, bo pedałuje jednocześnie i jest to zasieg wspomagania (nie jazdy na samej baterii). Już ci powiem jak to wygląda. Zasiegi ebikow powinno się liczyć v x Ah/10. No u mnie: 18.5Ah mnożone przez 48v i następnie podzielić na 10km, daje ok. 80-90 realnego zasięgu WSPOMAGANIA. Na samej manetce, przy silniku 1500w, wolnobieznym, mój maksymalny zasięg o to było 30km. Do tego dolicz różnice w wadze roweru, kierującego(przede wszystkim),
  • Odpowiedz
@NowyStaryMirek: osbiscie uważam, że to nie powinno mieć prawa poruszać się po drogach, bo jeżdżą tym ludzie co jeżdżą bez pojęcia, bez znajmosci prawa, jest tak powolne i tak słabo widoczne, że stwarza tylko niebezpieczeństwo na drodze z kolei na chodnik jest za wielkie.
  • Odpowiedz