Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #it #pracait #pracbaza #korposwiat #ppbit #kryzysit #scrum #scrummaster

Jaka to jest właśnie patologia w tej branży
Masz 19 lat i chcesz wejśc do branży IT
Idziesz na cięzkie studia typu AGH/UW informatyka, gdzie przez cały dzień musisz zakuwać teorie o działaniu rejestrów, magistrali, programowaniu w assemblerze/FPGA. Jednocześnie musisz robić dziesiątki projektów na zaliczenie z Javy, C#, C++, C, Pythona, od CRUDów po jakieś programowanie rozproszone, niskopoziomowe, machine learning, algorytmy.
Ale to nie wszystko - musisz jeszcze uczyć się CRUDów i WEBówki, robic trawnik na githubie przy przez 1-2 lata wrzucać z 2-3 commity dziennie, żeby się wykazać potem na juniora.

Samo to powoduje, ze przez te 5 lat studiów przez pierwsze 2-3 lata możesz zapomnieć o jakimkolwiek sporcie, hobby czy imprezowaniu, bo uczysz się od 8 rano do 20-21 wieczorem, jesz, śpisz i tyle. Od poniedziałku do niedzieli. Po trzecim roku zakuwasz by dorwać się na jakiś staż płatny 2000 zł brutto w wymiarze 3/5 etatu więc wtedy zapieradalasz od 7 rano do 22 wieczorem by pogodzić dokształcanie do stazu/pracy juniora technologii których nie znasz, naukę na egzaminy na studiach, inżynierke, magisterkę i zrealizowanie dziesiątki projektów na zaliczenie na laboratoria.

I co? Jajo. Zgodnie z tym co mówi @Czeski_Pablo przyznaje mu racje, dla rekruterów dalej jesteś ŚMIECIEM ponieważ niczym się nie wyróżniasz na rynku pracy. O staż/juniora bije się 1000 takich samych osób jak ty xD By więc się wyróżnić to musisz jeszcze commitować do open source (nie mając doświadczenia komercyjnego xDDDD Nikt ci tych commitów tam nie klepnie tylko się będą z ciebie śmiać. O ile w ogóle jakiś commit będziesz w stanie wystawić umiejąc tyle co się nauczysz z UDEMY czy p0lskich uczelni IT xDDD). Albo udzielać na jakichś kołach informatycznych

Przecież to jest totalna patologia. Jeśli chcecie dostać pierwszą pracę/staż to wasze 5 lat na studiach to będzie totalna WEGETACJA, będziecie #!$%@?ć od 8 do 22 z przerwami na jedzenie i toaletę i tyle. Nie będziecie imprezować, nie poznacie żadnych kobiet, nic ciekawego w tym czasie nie zrobicie xD A i tak po tych 5 latach nie ma gwarancji, że się dostaniecie do IT xDDD

------

A jak to wygląda na innych kierunkach? Polibudy, AWF, Księgowość, Zarządzanie, Kadry? Tam też jest sporo nauki ale w tym czasie sporo, bardzo duża część studentów ma czas na imprezy, poznawanie ludzi, hobby, sport. Ludzie jeżdżą na maratony, spartan runy czy zawody z powerliftingu, mają czas na imprezy, dziewczyny nieraz na studiach zwiedzają 20-30 krajów.

Myślicie, że od jakiejś księgowej czy kadrowej ktokolwiek wymaga, by miały jakiś trawnik na "księgowym" odpowiedniku githuba? By udzielały się w projektach "open source" czy by uczestniczyły w kole księgowym/kadrowym na uczelni? Nic takiego nawet #!$%@? nie ma xD Oni dosłownie wysyłają CV na staże i sie z palcem w dupie dostają

A finalnie zarabiają te 2000-3000zł brutto mniej niż programiści i testerzy. Senior HRki, Kadrowe, Księgowe 30 lat na karku, mgr z europeistyki czy zarządzania, 7-8 lat stażu w zawodzie mają 13 000 - 15 000 zł brutto UOP, dostały się bez problemu do korpo na staż za 4000zł brutto, potem junior 6000zł brutto, mid księgowa 9000zł brutto i senior księgowa po 7-8 latach 13-15k brutto takie są zarobki w korporacjach zagranicznych teraz

Tymczasem Senior programiści 30 lat na karku, mgr z informatyki, 7-8 lat stażu w zawodzie mają 17 000 - 18 000 zł brutto UOP xDDDDDDDDDDD
nad_czlowiek - #programowanie #programista15k #programista25k #it #pracait #pracbaza ...

źródło: NIEWOLNIK

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: W zasadzie w każdym zawodzie technicznym tak jest. Aby być inżynierem też trzeba być po prostu tym zainteresowanym, bo w zasadzie w stosunku do rozmiaru odpowiedzialności jaką trzeba podjąć, kwalifikacji jakie trzeba rozwinąć i kompetencji jakie trzeba zdobyć, to w zasadzie zarabiasz niewiele więcej niż przysłowiowa anetka w korpo-HRach. Mimo iż w gruncie rzeczy to ty na tę firmę zarabiasz XD. Więc tylko fakt satysfakcji z wykonywanej pracy może to
  • Odpowiedz
Więc tylko fakt satysfakcji z wykonywanej pracy może to jakoś zrekompensować.


@fantazm: xddd No też nie, bo #!$%@? pracuje 7 lat w IT, 4 firmy, 5 projektów programistycznych, setki wyklepanych mikroserwisów i lambd i NIGDY nie czułem satysfakcji z pracy, wręcz przeciwnie czuje sie jak jakaś dziffka bo to co robie nie ma żadnego sensu, nie ma żadnej wartości dodanej, nie ma namacalnego efektu wręcz mało kto z tego korzysta i
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Hm, ano to widzisz, dla mnie to i tak jesteś bogatym panem z górnego pokładu XD. Ja pracuję w branży gdzie takie kwoty to już naprawdę spory kosmos (projektant dla przemysłu chemicznego, obecnie w branży koksowniczej), w zasadzie wiele zawodów jest gdzie płaca byłaby pewnie lepsza właśnie, ale jakoś w moim przypadku specyfika mojej pracy mnie trzyma. Jeżdżę czasem na te zakłady przemysłowe i faktycznie mogę sobie zaobserwować, że coś
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Ja mam trochę wrażenie, że te setki cv, które są wysyłane 1 ofertę stażu to jest jeszcze efekt rozpędzonej kuli śnieżnej, która i tak już się rozwaliła. 4-5 lat temu w branży faktycznie było eldorado, brano praktycznie każdego kto wykazał się odrobiną samozaparcia, potem te osoby powskakiwali na dobre pensje i zaczęło sie #!$%@? o eldorado, stąd też dużo osób podjęło decyzje aby przebranżawiać się, pójści na studia IT (
  • Odpowiedz
@atari666: w czym? Skakanie po firmach to najlepsza forma na szybką kase

beke mam z osób co siedza 10 lat w jednej firmie i mają ledwo 12k brutto nieraz xD a przychodzi świeży mid 4 lata stażu i dostaje 15k brutto
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: 10 lat to faktycznie sporawo jak na jedną firmę, chociaż znam dłuższe udane kariery z dobrą stawką, więc pewnie zależy jak trafisz. Natomiast 2 lata w jednej firmie to trochę mało, a kilka takich skoków pod rzad nie wygląda za dobrze, w bardziej ociężałych korpo dopiero po roku potrafią dojść do wniosku że zawodnik nie za dobry :) W 2 lata ciężko się dobrze wdrożyć w jakiś poważniejszy projekt, może
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Wiesz, konkurujesz z anonem który w wieku 14 lat był wstanie włamać się na serwery mega korporacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z ludźmi którzy kochają informatykę nie wygrasz Oskarku.
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek no nieźle, skończyłeś jeden kierunek studiów i wrzuciłeś wszystkie pozostałe do jednego wora XD

Nie uwierzysz ale znajomi na kierunku lekarskim w tygodniu chodzą na karaoke i imprezują. To samo na prawie, elektronice i telekomunikacji (ciężkie kierunki).
Może po prostu byłeś kiepskim studentem skoro musiałeś się uczyć od 8 do 20, nie każdy musi być magistrem ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Testujezycie: no nieźle się skompromitowałes dzbanie. Przecież właśnie to napisałem, że lekarze, prawnicy, inne kierunki tech non stop stop chlaja, cpaja, imprezuja

A tylko ludzie z IT siedzą od 8 do 20 bo tak wyglądaja studia IT w Polsce połączone z nauką własną by się zalapac na staż trzeba robić pajacerka
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek te studia, które wymieniłem są zajebiście trudne. Nie piszę, że infa jest prostsza ale nie piszę też, że nie jest trudniejsza niż w/w.

Z tym stażem masz rację, rozumiem też złość - sam jakiś czas temu wbijałem do branży pokrewnej it i to przerabiałem.
  • Odpowiedz
Przecież właśnie to napisałem, że lekarze, prawnicy, inne kierunki tech non stop stop chlaja, cpaja, imprezuja


@nad__czlowiek: no, może bym uwierzył, gdybym nie miał znajomych na kierunku lekarz albo prawnik XDD
  • Odpowiedz