Wpis z mikrobloga

Lato za pasem więc trochę o klimatyzatorach przenośnych. Nie wszyscy mogą zamontować klimatyzację typu split więc łapcie listę przenośnych klimatyzatorów przystosowanych do dwóch rurek.

Z doświadczenia wiem, że takie klimatyzatory mają sens tylko z dwoma rurami. Wydajnością są podobne do klimatyzacji typu split, tyle że głośniejsze. Druga rura znacznie podnosi wydajność i obniża rachunki za prąd. Z dwoma rurami można obniżyć temperaturę do 22-23C, gdy na zewnątrz są upały, potrzebujemy do tego odpowiedniej wielkości klimatyzator według przelicznika 10m2 = 1kW mocy chłodniczej klimatyzatora. Moc chłodnicza to nie ilość prądu którą pobierze klimatyzator. Średnio taki klimatyzator pobierze 250 kWh na miesiąc ale to wartości odnotowane u mnie, u was może być inaczej bo to zależy od wielu czynników. Zanim zakupicie klimatyzator przenośny, upewnijcie się, że nie ma możliwości zamontowania klimatyzatora typu split bo klima przenośna to bardzo głośne urządzenie. Do tego produkuje dużo wody.

Z jedną rurą działa to tylko na odległość 1 metra jak typowy wentylator wiejący chłodem i nie obniża znacząco temperatury w pomieszczeniu. Jedna rura wyrzuca około 350 m3 powietrza i to powietrze jest uzupełniane wszelkimi otworami (z reguły jest to gorące powietrze z dworu) wyciąga powietrze z pomieszczeń a napływa gorące przez kanały wentylacyjne/okap/kominek z dworu do pomieszczeń lub w najgorszym scenariuszu przez syfon w toalecie, lub w łazience, bo robi się naprawdę spore podciśnienie, gdy są pozamykane okna a w systemie wentylacji jest zawór zwrotny. Nie można tym oddychać. Jeśli macie klimatyzator z jedną rurą to musicie otworzyć okno. Nie rozszczelnić bo to nic nie da. Zrobić przeróbkę, dołożyć małą skrzynkę rozprężną z drugą rurką lub kupić adapter. Wtedy pomieszczenie może być szczelne i nie będzie podciśnienia zasysającego powietrza kanałami wentylacyjnymi.

Nikt nie czyta instrukcji obsługi a tam jest wyraźnie napisane żeby nie używać klimatyzatora z jedną rurą w pomieszczeniach z kuchenką gazową/piecyk gazowy (nie piecyki kondensacyjne), ponieważ jest to bardzo niebezpieczne.

Z małymi elastycznymi rurkami do kamperów lub za okno na parapet za rękawem/uszczelką okienną.
Fral FSC05S 5.000 BTU 1,5 kW, 46 dB, 15m2

W zestawie są dwie rury.
Fral FSC12/FSC13 12.500 BTU 3,6kW, 54 dB, 36m2

Trzeba dokupić adapter do drugiej rury.
Fral FSC09.1 9,000 BTU 2,6kW, 48-54 dB, 26m2
Eberg QUBO Q40 14.000 BTU 4kW, 48 – 54 dB, 40m2
Fral FSC14/FSC14.1/FSC14.2 14.000 BTU 4kW, 48 – 54 dB, 40m2

Są od niedawna filmiki po polsku wyjaśniających działanie klimatyzatorów przenośnych z dwoma rurami. W 2023 w lato widziałem tylko jeden filmik po polsku gdzieś na końcu internetów.

17 Uwaga, zanim kupisz klimatyzator przenośny. Jaki kupić klimatyzator? Na co uważać? Jak wybrać? 2024

Jak poprawić wydajność klimatyzacji przenośnej (klimatyzatora).

Klimatyzator przenośny- przeróbka ( Warmtec Senja kp32w , kp35w )

Przenośny klimatyzator dwururowy. Czy to ma sens ?

W tym wątku będę uzupełniał listę klimatyzatorów przenośnych przystosowanych do dwóch rurek, jeśli na jakieś natrafię i przeróbki.

#klimatyzacja #wentylacja #dom #mieszkanie #lato #majsterkowanie
plaisant - Lato za pasem więc trochę o klimatyzatorach przenośnych. Nie wszyscy mogą ...

źródło: 040058

Pobierz
  • 104
  • Odpowiedz
@plaisant: ja od siebie dodam, że każdy klimatyzator przenośny można przerobić na dwururowy. Każdy klimatyzator ma dwa otwory skąd powietrze jest wydmuchiwane i dwa otwory/kratki przez które powietrze jest pobierane. Nie zawsze jest to łatwe i najczęściej wiąże to się z druciarstwem. Ale jak już ktoś ma taki to zamiast wymieniać może spróbować przerobić.
  • Odpowiedz
@plaisant: mam jednorurkowy z action I z tego do pamiętam to przy upałach miałem z 23 stopnie w domu, także albo technologia poszła so przodu, albo one nie są takie złe.
O dwururkowych jeszcze wtedy nawet nie słyszałem, bo to albo było bardzo drogie albo nie istniało
  • Odpowiedz
@plaisant: w sumie to jest dobre rozwiązanie na parę upalnych dni w roku jak nie chce się montować wielkiego agregatu na małym balkonie. Dużego mieszkania nie schodzisz ale na pokój do życia na lato starczy. Kumpel ma coś podobnego bo na ostatnim piętrze pod dachem nie potrafił wytrzymać.
  • Odpowiedz
@plaisant: dzięki szukaniu na wykopku zainwestowałam właśnie we frala. Zastanawiałam się czy warto te 200 zł w plenum inwestować czy tylko klima na zewnątrz a wlot zimnego powietrza do mieszkania, ale wychodzi że warto. Dziękuję pan op
  • Odpowiedz
@plaisant: odnośnie tego eberga to przypomniało mi sie jak kupiłem klimatyzator i zdawałem sobie sprawe ze bedzie głośny i sobie użytkowałem przez rok po czym sie cos zepsuło i odesłałem na gwarancje. Po gwarancji wrocił okazało sie że spreżarka siadła ale lepsze był fakt że musiała być uszkodzona od samego początku bo hałas po naprawie wynosił jakieś 1/3 głośnosci z przed naprawy xD
Serwis eberga tez mega sprawa odesłali go usztywniając
  • Odpowiedz
ja od siebie dodam, że każdy klimatyzator przenośny można przerobić na dwururowy. Każdy klimatyzator ma dwa otwory skąd powietrze jest wydmuchiwane i dwa otwory/kratki przez które powietrze jest pobierane. Nie zawsze jest to łatwe i najczęściej wiąże to się z druciarstwem. Ale jak już ktoś ma taki to zamiast wymieniać może spróbować przerobić.


@Frycek21: @plaisant
Fajny wpis. Niestety nie każdy klim da się przerobić. Wkopałem sie kupując chińczyka Cecotec który ma
  • Odpowiedz
@Frycek21: jeśli już mówimy o druciarstwie, to jestem ciekaw, czy możnaby postawić taki przenośny na zewnątrz i ustawić na ogrzewanie i rurą pompować schłodzone powietrze do wewnątrz?
  • Odpowiedz
@plaisant miałem przenośny dawno temu i jedyny komentarz to: "nigdy więcej". Ludzie kupują to gowno bo jest tańsze, ale nic nie zastąpi porządnej klimy dobrane do pomieszczeń, z nadmuchami w każdym pokoju. Wiadomo, to nie koszt kilkuset zł jak w przypadku przenośnych, a rzędu kilkudziesięciu. No ale można albo zdychać, albo komfortowo siedzieć w mieszkaniu
  • Odpowiedz
@GladysDelKarmen

miałem przenośny dawno temu i jedyny komentarz to: "nigdy więcej". Ludzie kupują to gowno bo jest tańsze, ale nic nie zastąpi porządnej klimy dobrane do pomieszczeń, z nadmuchami w każdym pokoju. Wiadomo, to nie koszt kilkuset zł jak w przypadku przenośnych, a rzędu kilkudziesięciu. No ale można albo zdychać, albo komfortowo siedzieć w mieszkaniu


Czasem niestety mieszkasz w bloku i masz zakaz montowania czegokolwiek na elewacji i balkonie. No i wtedy
  • Odpowiedz