Wpis z mikrobloga

Lato za pasem więc trochę o klimatyzatorach przenośnych. Nie wszyscy mogą zamontować klimatyzację typu split więc łapcie listę przenośnych klimatyzatorów przystosowanych do dwóch rurek.

Z doświadczenia wiem, że takie klimatyzatory mają sens tylko z dwoma rurami. Wydajnością są podobne do klimatyzacji typu split, tyle że głośniejsze. Druga rura znacznie podnosi wydajność i obniża rachunki za prąd. Z dwoma rurami można obniżyć temperaturę do 22-23C, gdy na zewnątrz są upały, potrzebujemy do tego odpowiedniej wielkości klimatyzator według przelicznika 10m2 = 1kW mocy chłodniczej klimatyzatora. Moc chłodnicza to nie ilość prądu którą pobierze klimatyzator. Średnio taki klimatyzator pobierze 250 kWh na miesiąc ale to wartości odnotowane u mnie, u was może być inaczej bo to zależy od wielu czynników. Zanim zakupicie klimatyzator przenośny, upewnijcie się, że nie ma możliwości zamontowania klimatyzatora typu split bo klima przenośna to bardzo głośne urządzenie. Do tego produkuje dużo wody.

Z jedną rurą działa to tylko na odległość 1 metra jak typowy wentylator wiejący chłodem i nie obniża znacząco temperatury w pomieszczeniu. Jedna rura wyrzuca około 350 m3 powietrza i to powietrze jest uzupełniane wszelkimi otworami (z reguły jest to gorące powietrze z dworu) wyciąga powietrze z pomieszczeń a napływa gorące przez kanały wentylacyjne/okap/kominek z dworu do pomieszczeń lub w najgorszym scenariuszu przez syfon w toalecie, lub w łazience, bo robi się naprawdę spore podciśnienie, gdy są pozamykane okna a w systemie wentylacji jest zawór zwrotny. Nie można tym oddychać. Jeśli macie klimatyzator z jedną rurą to musicie otworzyć okno. Nie rozszczelnić bo to nic nie da. Zrobić przeróbkę, dołożyć małą skrzynkę rozprężną z drugą rurką lub kupić adapter. Wtedy pomieszczenie może być szczelne i nie będzie podciśnienia zasysającego powietrza kanałami wentylacyjnymi.

Nikt nie czyta instrukcji obsługi a tam jest wyraźnie napisane żeby nie używać klimatyzatora z jedną rurą w pomieszczeniach z kuchenką gazową/piecyk gazowy (nie piecyki kondensacyjne), ponieważ jest to bardzo niebezpieczne.

Z małymi elastycznymi rurkami do kamperów lub za okno na parapet za rękawem/uszczelką okienną.
Fral FSC05S 5.000 BTU 1,5 kW, 46 dB, 15m2

W zestawie są dwie rury.
Fral FSC12/FSC13 12.500 BTU 3,6kW, 54 dB, 36m2

Trzeba dokupić adapter do drugiej rury.
Fral FSC09.1 9,000 BTU 2,6kW, 48-54 dB, 26m2
Eberg QUBO Q40 14.000 BTU 4kW, 48 – 54 dB, 40m2
Fral FSC14/FSC14.1/FSC14.2 14.000 BTU 4kW, 48 – 54 dB, 40m2

Są od niedawna filmiki po polsku wyjaśniających działanie klimatyzatorów przenośnych z dwoma rurami. W 2023 w lato widziałem tylko jeden filmik po polsku gdzieś na końcu internetów.

17 Uwaga, zanim kupisz klimatyzator przenośny. Jaki kupić klimatyzator? Na co uważać? Jak wybrać? 2024

Jak poprawić wydajność klimatyzacji przenośnej (klimatyzatora).

Klimatyzator przenośny- przeróbka ( Warmtec Senja kp32w , kp35w )

Przenośny klimatyzator dwururowy. Czy to ma sens ?

W tym wątku będę uzupełniał listę klimatyzatorów przenośnych przystosowanych do dwóch rurek, jeśli na jakieś natrafię i przeróbki.

#klimatyzacja #wentylacja #dom #mieszkanie #lato #majsterkowanie
plaisant - Lato za pasem więc trochę o klimatyzatorach przenośnych. Nie wszyscy mogą ...

źródło: 040058

Pobierz
  • 104
  • Odpowiedz
Ja se dorobiłem adapter i wstawiam na balkon za roletę. Do środka idzie rura z chłodnym powietrzem. W tym roku muszę zrobić nowy ale sprawdza się dobrze
  • Odpowiedz
@plaisant: To ja jeszcze napiszę, bo wczoraj pomagałem komuś wrzucić do wózka taką klimę 9000BTU, cena spoko bo poniżej 8 stówek. Ubodło mnie natomiast to, że producent rekomenduje taki sprzęt do pomieszczenia 60mkw.

Przytargałem kilka kontenerów tego typu sprzętu, Wydawało mi się, że umieszczenie info na 12kBTU - 35mkw to już jazda po bandzie, i dorzucaliśmy erraty, że owszem ale trzeba zadbać o kilka spraw, zanim klima będzie w tak dużej
  • Odpowiedz
@plaisant co do głośności to pamiętaj że Frala można wywalić na balkon o ile masz jakiś daszek i wprowadzić do domu tylko dolot (ew. jeszcze pobór obiegu zimnego). Potrzeba do tego ciut innego plenum, żeby nie robił dla odmiany nadciśnienia. Jest lekko odporny na wodę i pracuje do 45st upału. W takiej konfiguracji jest i cichy, i wydajny.

Co do wody - jeśli Twoja klima jej zbiera ogromne ilości to coś jest
  • Odpowiedz
@plaisant: Co za bzdury z tą wydajnością jednorurowego? W przeciwieństwie do teoretyków taki miałem i bez problemu chłodził pomieszczenia ponad 30m (moc chlodnicza 3.5kw). Co do sprawności energetycznej, to jedna rura jest gorsza.
  • Odpowiedz
@plaisant czasem i z jedną rura mają sens, ale jak się wystawi na zewnątrz (musi być do tego przystosowane). Hałas dużo mniejszy, a i w mieszkaniu robi się nadciśnienie, więc ciepłe powietrze jest wypychane. Trochę gorsza wydajność, ale lepsze wentylacja na większej przestrzeni
  • Odpowiedz
  • 6
@plaisant brawo za wpis.

Wynajmuje mieszkanie na poddaszu od 7 lat z oknami polaciowymi i 4 lata temu kupiłem Frala FSC13 i był to chyba najlepszy zakup do tego mieszkania ever.
Co ciekawe część okien mam bardzo nisko i dzięki temu mogę otworzyć okno i wyrzucić te 2 rury na zewnątrz. Dodatkowo nawet nie mam uszczelnienia żadnego. Okno po prostu otwarte. A i tak udaje się schłodzić sypialnie albo salon w ciągu
  • Odpowiedz
Do tego produkuje dużo wody.


@plaisant: to chyba dobrze? Przecież w takie upały jest bardzo wysoka wilgotność powietrza, a przez to komfort przebywania w takim pomieszczeniu nawet przy niższej temperaturze jest dużo gorszy niż przy suchym powietrzu, a ta woda to nic innego jak wilgoć z pokoju, zgadza się? Tak swoją drogą czy splity poza obniżaniem temperatury też jakoś radzą sobie z wilgocią w powietrzu?

  • Odpowiedz
  • 7
Z jedną rurą działa to tylko na odległość 1 metra jak typowy wentylator wiejący chłodem i nie obniża znacząco temperatury w pomieszczeniu.


@plaisant: Wygląda jak typowa, gówniania reklama, żeby wcisnąć konkretne modele.
Przed normalną klimatyzacją miałem przenośny z jedną rurą i świetnie ochładzał całe pomieszczenie.
21-22 stopnie przy 30+ na zewnątrz, poniżej nawet chłodniej było. Strona południowa więc pomieszczenie cały czas się nagrzewało.
  • Odpowiedz
Jednorurowego eberga C26HD "przerobiłem" na dwururowy. Z drzwi balkonowych wyjmuję dolny panel (nie jest to szyba), i wkładam odpowiednio wyciętą płytę meblową. Ma okrągły otwór na rurę z ciepłym powietrzem, i prostokątny otwór do którego dolega kratka wentylacyjna zasysająca powietrze "zewnętrzne". Kwestia uszczelnienia, można np zrobić coś z gąbki, tak żeby dało się te drzwi jeszcze otwierać i korzystać z balkonu. Różnica w schładzaniu wnętrza jest oczywiście kolosalna, tylko szkoda że dziad
  • Odpowiedz
  • 6
Ja od siebie dodam że miałem przenośny jednorurowy i miał #!$%@? w to że ma jedną rurę i schładzał do 22 stopni bez problemu
  • Odpowiedz
@plaisant: Kurcze, mam FSC 14.2 ale troche nie ogarniam jak najlepiej go zamontować. Mam ułożenie pomieszczeń: Balkon -> pokój 1 -> pokój 2 - wszystkie w jednej linii, kazde pomieszczenie dzieli sciana nośna niestety. W "pokoju 2" mam okna i dotychczas montowałem tam 'tasme na okno' przez które wypuszczalem ciepłe powietrze z klimatyzatora... Po pierwsze było głośno, po drugie caly czas wchodzi mi ciepłe powietrze do pomieszczenia. Jakis pomysł co z
  • Odpowiedz
@Frycek21: warto dodać, że w przypadku większości klimatyzatorów przenośnych (szczególnie tych produkowanych przez Midea i sprzedawanych pod różnymi brandami) takie przerobienie to trochę więcej pracy niż tylko doklejenie drugiej rury: trzeba jeszcze uszczelnić wnętrze, aby oddzielić część "zimną" od "ciepłej"

nie wiem jak to wygląda w środku frala/eberga, ale chyba jest okej, bo zablokowanie wlotu ciepłego powietrza powoduje bardzo mocne ograniczenie jego wylotu - czyli zimne powietrze nie powinno uciekać na
next4322 - @Frycek21: warto dodać, że w przypadku większości klimatyzatorów przenośny...
  • Odpowiedz