Wpis z mikrobloga

Lato za pasem więc trochę o klimatyzatorach przenośnych. Nie wszyscy mogą zamontować klimatyzację typu split więc łapcie listę przenośnych klimatyzatorów przystosowanych do dwóch rurek.

Z doświadczenia wiem, że takie klimatyzatory mają sens tylko z dwoma rurami. Wydajnością są podobne do klimatyzacji typu split, tyle że głośniejsze. Druga rura znacznie podnosi wydajność i obniża rachunki za prąd. Z dwoma rurami można obniżyć temperaturę do 22-23C, gdy na zewnątrz są upały, potrzebujemy do tego odpowiedniej wielkości klimatyzator według przelicznika 10m2 = 1kW mocy chłodniczej klimatyzatora. Moc chłodnicza to nie ilość prądu którą pobierze klimatyzator. Średnio taki klimatyzator pobierze 250 kWh na miesiąc ale to wartości odnotowane u mnie, u was może być inaczej bo to zależy od wielu czynników. Zanim zakupicie klimatyzator przenośny, upewnijcie się, że nie ma możliwości zamontowania klimatyzatora typu split bo klima przenośna to bardzo głośne urządzenie. Do tego produkuje dużo wody.

Z jedną rurą działa to tylko na odległość 1 metra jak typowy wentylator wiejący chłodem i nie obniża znacząco temperatury w pomieszczeniu. Jedna rura wyrzuca około 350 m3 powietrza i to powietrze jest uzupełniane wszelkimi otworami (z reguły jest to gorące powietrze z dworu) wyciąga powietrze z pomieszczeń a napływa gorące przez kanały wentylacyjne/okap/kominek z dworu do pomieszczeń lub w najgorszym scenariuszu przez syfon w toalecie, lub w łazience, bo robi się naprawdę spore podciśnienie, gdy są pozamykane okna a w systemie wentylacji jest zawór zwrotny. Nie można tym oddychać. Jeśli macie klimatyzator z jedną rurą to musicie otworzyć okno. Nie rozszczelnić bo to nic nie da. Zrobić przeróbkę, dołożyć małą skrzynkę rozprężną z drugą rurką lub kupić adapter. Wtedy pomieszczenie może być szczelne i nie będzie podciśnienia zasysającego powietrza kanałami wentylacyjnymi.

Nikt nie czyta instrukcji obsługi a tam jest wyraźnie napisane żeby nie używać klimatyzatora z jedną rurą w pomieszczeniach z kuchenką gazową/piecyk gazowy (nie piecyki kondensacyjne), ponieważ jest to bardzo niebezpieczne.

Z małymi elastycznymi rurkami do kamperów lub za okno na parapet za rękawem/uszczelką okienną.
Fral FSC05S 5.000 BTU 1,5 kW, 46 dB, 15m2

W zestawie są dwie rury.
Fral FSC12/FSC13 12.500 BTU 3,6kW, 54 dB, 36m2

Trzeba dokupić adapter do drugiej rury.
Fral FSC09.1 9,000 BTU 2,6kW, 48-54 dB, 26m2
Eberg QUBO Q40 14.000 BTU 4kW, 48 – 54 dB, 40m2
Fral FSC14/FSC14.1/FSC14.2 14.000 BTU 4kW, 48 – 54 dB, 40m2

Są od niedawna filmiki po polsku wyjaśniających działanie klimatyzatorów przenośnych z dwoma rurami. W 2023 w lato widziałem tylko jeden filmik po polsku gdzieś na końcu internetów.

17 Uwaga, zanim kupisz klimatyzator przenośny. Jaki kupić klimatyzator? Na co uważać? Jak wybrać? 2024

Jak poprawić wydajność klimatyzacji przenośnej (klimatyzatora).

Klimatyzator przenośny- przeróbka ( Warmtec Senja kp32w , kp35w )

Przenośny klimatyzator dwururowy. Czy to ma sens ?

W tym wątku będę uzupełniał listę klimatyzatorów przenośnych przystosowanych do dwóch rurek, jeśli na jakieś natrafię i przeróbki.

#klimatyzacja #wentylacja #dom #mieszkanie #lato #majsterkowanie
plaisant - Lato za pasem więc trochę o klimatyzatorach przenośnych. Nie wszyscy mogą ...

źródło: 040058

Pobierz
  • 153
  • Odpowiedz
@BiuroInterwencjiObywatelskiej: W USA można kupić klimatyzator Midea z dwoma rurami. Z tego co pamiętam to w ekologicznej EU ten sam model też jest dostępny, ale już tylko z jedną rurą :D

A powinno być chyba na odwrót, bo w USA i tak chyba najbardziej popularne są klimatyzatory montowane w oknie, które z natury działają jak split.
  • Odpowiedz
@Mr_Swistak Ja mam tak zrobione, tyle że klimatyzator postawiłem na strychu. Taka konfiguracja generuje nadciśnienie w pokoju (powietrze ucieka wszystkimi dostępnymi otworami) więc optymalnie jest wyprowadzić rurę na środek pomieszczenia.
  • Odpowiedz
  • 0
@plaisant tego Eberga można niby trzymać na balkonie, szkoda tylko, że czujnik temperatury jest w niego wbudowany, a nie np. w pilota. Przez to nigdy się nie wyłączy, bo cały czas będzie odczytywał temperaturę na zewnątrz.
  • Odpowiedz
@plaisant
Sam mam kaisai kppd jako przenośny i splita w domu. Znam wszelkie wady i zalety przenośnego, mimo wszystko doradzam kupno. Natomiast znam wady jednej rury i bym ozlocil kogoś, kto by mi ogarnął adapter na drugą rurę
  • Odpowiedz
@Frycek21: Niestety nie masz racji. Jestem po próbie takiej modyfikacji i ładnie mi to wyjaśnili na grupie "chłodziarze". Jednorurowiec nie miał odpowiedniej siły wentylatora skraplacza i dochodziło do przegrzewania się układu przez co również nie działało jakies zabezpieczenie i prawie by #!$%@?ło sprężarkę. Jeśli już przerabiać na dwururowy to należało by kombinować z dodatkowym wentylatorem wtłaczającym powietrze przechodzące przez skraplacz.
  • Odpowiedz
  • 1
@krolcz: "a ja taki patent zrobilem"
Nieźle, to lepsze od rękawa, bo nie trzeba nic z tym robić i na lato może zostać o ile dobrze zablokowane, żeby wiatr tego nie wyrwał. Miałem zrobione podobnie druciarstwo wjechało na pełnej :P ale czego się nie robi, gdy doskwiera upał. Klimatyzator wrzuciłem na strych, bo przeszkadzał mi hałas i chciałem, żeby to pracowało w nocy. Teraz prawie nic nie słuchać, strop betonowy.
plaisant - @krolcz: "a ja taki patent zrobilem"
Nieźle, to lepsze od rękawa, bo nie t...

źródło: 160406

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 1
@next4322 na tym filmiku co zapodałeś, konstrukcja pozwala na bezpośrednie przyłożenie rury do kratki, bo skraplacz za kratką nie jest bezpośrednio przyłożony do kratki tylko jest tam jakaś mała komora gdzie powietrze może się rozprężyć i przejdzie przez całą powierzchnię skraplacza.

@Yanjo "a jakie combo polecasz aktualnie kupić, do jednego pomieszczenia z balkonem?"
eberg q40 z adapterem lub jakaś własna konstrukcja 2x taniej, ocieplane rury z wełny mineralnej (nie z waty szklanej) i rękaw uszczelka na okno, łatwo wyjąć rury i zamknąć okno. Są nawet dostępne rękawy na okna balkonowe, rękawów nie demontujesz.

@kurio "Ubodło mnie natomiast to, że producent rekomenduje taki
plaisant - @next4322 na tym filmiku co zapodałeś, konstrukcja pozwala na bezpośrednie...

źródło: 160534

Pobierz
  • Odpowiedz
Wydajnością są podobne do klimatyzacji typu split, tyle że głośniejsze.

To nawet 60% wydajności normalnego splita nie ma i Ty to nazywasz podobne?
  • Odpowiedz
@plaisant: mam dokładnie ten co wrzuciłeś na zdjęciu. Jest głośny ale z uśmiechem na twarzy go odpalam jak jest upał :D Chciałbym mieć zwykłą klimę ale nie mam możliwości.
  • Odpowiedz
  • 0
To nawet 60% wydajności normalnego splita nie ma i Ty to nazywasz podobne?

@konski: klimatyzator przenośny 3,6 kW z dwoma rurkami jest prawie tak samo wydajny jak split 3,6 kW. Split ma wyższy EER to znaczy, że utrzymanie 22 C będzie kosztować mniej dla splita ale obie dadzą rade schłodzić do tych 22 C.

Jeżeli klimatyzator przenośny jest na zewnątrz i ma dwie rury ocieplane to również prawie niczym nie
  • Odpowiedz