Wpis z mikrobloga

"Pamiętnik znaleziony w wannie jest jedną z najbardziej zagadkowych książek Lema. Czyta się jak zabawną satyrę na przeżarty wiarołomstwem świat nowoczesnego wywiadu, ale jak wszystkie teksty w świecie szpiegów – jest tekstem szyfrowanym. Uważny czytelnik odkryje tu krytykę totalitarnego państwa, ale też paraboliczną przypowieść o sytuacji człowieka zagubionego w kosmosie znaków, które produkuje społeczeństwo, kultura, literatura, świat fizyczny i biologia. I tak groteska i drwina przemieniają się niepostrzeżenie – w filozofię."

"Proces" Kafki w ujęciu Lema, ale najfajniej, że to się dzieje teraz:). Szpiegowska dystopia na wysokim poziomie absurdu, warto uważnie czytać. Polecam.

#marekczytal #ksiazki #czytajzwykopem #lem #gruparatowaniapoziomu
Marek_Tempe - "Pamiętnik znaleziony w wannie jest jedną z najbardziej zagadkowych ksi...

źródło: pamietnik

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@Marek_Tempe: Ja jestem świeżo po lekturze "Solaris" i bardzo mi się podobała książka, ale później włączyłem film z Clooneyem i stwierdzam, że to najgorsza ekranizacja książki (świetnej książki) jaka widzialem
  • Odpowiedz
@Winden: prawda, okrutnie słaba ekranizacja. W filmie w teorii wydarzenia z książki są przedstawione, ale w "Solaris" sama akcja to może gdzieś 1/5 treści i po prostu pretekst do rozważań filozoficznych, których w filmie praktycznie nie było
  • Odpowiedz
@historiofil: ogólnie przeczytałem 3 książki lema, z czego najbardziej podobał mi się solaris, chociaż tu bardziej ta rozkmina niż sama historia i sposób pisania. Jakoś nie mogę się w to wkręcić, ale ja jestem specyficzny bo mi nawet sapkowski średnio siadał xd muszę jakoś inaczej do tego podejść bo to niemożliwe pewnie rurzne som trzeba mi załatwic dobre
  • Odpowiedz