Wpis z mikrobloga

@noob_biznesu: Bank ING w kredytach firmowych powrócił do stawki WIBOR (wcześniej stosowany był WIRON). Być może taka sama zmiana jest planowana w przypadku kredytów hipotecznych.

@Yuri_Yslin a jak wygląda kwestia opłat za wcześniejszą spłatę przy tych kredytach? Banki nie zabezpieczyły się przed odpływem klientów?


@camelinthejungle: Nie, zdecydowana większość ofert z czasowo stałym oprocentowaniem nie ma prowizji (rekompensaty) za wcześniejszą spłatę.
  • Odpowiedz
@noob_biznesu: Nie bierz kredytu w banku komercyjnym...

Zapoznaj się z ofertą lokalnych banków spółdzielczych zrzeszonych np. w SGB.
Podziękujesz mi na priv.

Banki takie dają wielomilionowe kredyty rolnikom np. także spokojna głowa odnośnie kredytowania.
  • Odpowiedz
@noob_biznesu: ing ma wiron 1M, to Ci lata rata co miesiac inna wartosc. Do tego duzo wieksze marże na zmiennych. Jak Glapa bedzie jeszcze trzymał stópki wysoko to moze za rok pierwsza obniżka. Jak szybko nadpłacasz to pewnie stałe brane przez ostatni rok wyjdą lepiej, bo najwiecej odsetek na poczatku gdy kapitał wysoki.
  • Odpowiedz
  • 0
@Yuri_Yslin i pójdziesz refinansować, i przemiła pani konsultantka Ci przedstawi ofertę wyższą o 2 p.p. względem oferty na zmiennym oprocentowaniu - bo czemu nie? Albo weźmiesz, albo będziesz musiał zostać przy starym kredycie ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@noob_biznesu: To jeśli 5 lat to dlaczego stałe nie są na rękę? ¯\(ツ)/¯ W tym tygodniu podpisywałem hipotekę, też planuje ją spłacić w ok 4-5 lat, ale to celowo szukałem na stałe - w przypadku spadku można refinansować (tak, na nową stałą, ale co z tego, szczególnie przy krótkim okresie), a gdyby cokolwiek się #!$%@?ło to jeszcze te stałe ludziom dupy poratują. Zresztą nie spodziewałbym się spadków za szybko, Glapa
  • Odpowiedz
@noob_biznesu: Szukacie spisku tam, gdzie go nie ma. Na stronie ING wciąż wisi oferta na WIRON, jesteś pewny, że doradca nie ma po prostu lepszej prowizji w innym banku?

Większość banków, które przestały oferować zmienną mają zwyczajnie obsuwę z wprowadzaniem WIRON. Nowa stopa referencyjna ma inną konstrukcję, jest znana dopiero na koniec okresu, a nie na początku jak przy WIBOR. Podobnie co SARON. To wymaga całkiem wielu zmian, projekty odejścia
  • Odpowiedz
przechodziłem na stałą stopę 2 lata temu to miałem luźne podejście, bo wiedziałem, że w razie jak stopy zaczną spadać to sobie refinansuje xD


@radziuxd: możesz stałą na stałą
  • Odpowiedz
  • 0
@Yuri_Yslin oczywiście że zależy, ale bank to nie instytucja charytatywna - jak będzie miał okazję na Tobie zarobić, to to wykorzysta.

A kto by chciał tykać zmiennej stopy? Np. ja obecnej sytuacji raczej zdecydowałabym się na kredyt na zmiennej stopie, bo:
a) to co wyżej - problem z refinansem,
b) praktycznie nie ma różnicy w oprocentowaniu stałe vs zmienne,
b) zdecydowanie bardziej prawdopodobne są obniżki, a nie podwyżki
  • Odpowiedz
  • 0
@b7kj: Dokładnie o to mi chodzi, chciałem zmienne ze względu na to co wypisałeś, a z dnia na dzień ukrócili mi taką możliwość, jutro ruszam do agenta kredytowego żeby mi pomógł w wyborze oferty ze zmiennym, pozdro
  • Odpowiedz
@rachuneksumienia ale mimo wszystko jestem wdzięczny KNF, bo poleciła bankom powiadomić klientów o możliwości przejścia na stałą stopę, dzięki temu się ocknąłem, że jest taka opcja. ( )
  • Odpowiedz