Wpis z mikrobloga

DISCLAIMER który obowiązuje do każdego wpisu!
1. Inwestowanie jest zawsze procesem obarczonym ryzykiem! Inwestuj odpowiedzialnie na własne ryzyko! Nie jestem profesjonalnym analitykiem finansowym a zwykła osobą z ulicy! Zachęcam do konsultacji z certyfikowanymi analitykami finansowymi w celu konsultacji własnych planów inwestycyjnych. Pamiętaj na giełdzie możesz ŁATWO STRACIĆ WSZYSTKIE PIENIĄDZE!
2. Wszelkie dane, materiały, informacje, przedstawione spółki akcyjne ,obliczenia, analizy, artykuły, opracowania itp. udostępniane przeze mnie mają wyłącznie charakter informacyjny lub statystyczny. Wszelkie decyzje, np. inwestycyjne podejmowane przez Użytkowników Serwisu są zawsze podejmowane indywidualnie i niezależnie, na ich własne ryzyko i na ich własną odpowiedzialność.

Serdecznie witam cała wykopowa społeczność!

Kilka słów o mnie:
Jestem aktywnie pracującym informatykiem w przedziale wiekowym 25-35 lat. Posiadam małe mieszkanie bez kredytu, a także nie mam innych zobowiązań kredytowych co czyni mnie wolnym człowiekiem. Dodatkowo mam małe nowe autko oraz piękna i inteligentniejsza ode mnie kobietę, a także plany na założenie zwykłej i miejmy nadzieje szczęśliwej i kochającej się rodziny. Na ten moment czuje się spełnionym człowiekiem w IT oraz generalnie uważam moje życie za względnie szczęśliwe i spokojne. Pracy w IT nie zamierzam na razie porzucać. Głównym moim celem jest osiągniecie #fire (Financial Independence, Retire Early) w wieku 40-45 lat. Mój całkowity przychód stanowi: pensja z IT(B2B) + na razie mała dywidenda z kilku spółek. Poza IT, nie prowadzę żadnej innej działalności. Wychowałem się w wielkiej płycie. W rodzinie Mama była inżynierem w państwowym zakładzie, a Tata zwykłym kierowcą w państwowej firmie. W domu nigdy nie brakowało nam rzeczy niezbędnych, nigdy nie chodziłem głodny, ubrania miałem zawsze czyste i wyprasowane, choć nigdy nie były to rzeczy ‘markowe’. Pierwsze „najki” maiłem dopiero w wieku 18 lat 😊. Także nie napisałbym że pochodzę z bogatej lub też biednej rodziny. Na marginesie: Nie ma nic złego w pochodzeniu z biednej lub też bogatej rodziny. Kocham swoich rodziców i jestem im dozgonnie wdzięczny za cały ich trud w moje wychowanie. W liceum byłem bardzo dobrym i pilnym uczniem, aczkolwiek nie uczęszczałem do żadnego prestiżowego liceum a do zwykłego publicznego i małomiasteczkowego liceum. Po dobrych wynikach z matury, studia z informatyki szybko zweryfikowały że jestem jedynie przeciętym studentem na roku 😊. Wprawdzie potrafiłem to zaakceptować i być szczęśliwym ze swoich wyników na studiach 😊. Lubię #silownia #mlb #nfl Na razie tyle o mnie!

Po co zakładam tego bloga:
Samorozwój! W tym miejscu chciałbym zacząć swoja przygodę z opisywaniem moich poczynań/zmagań/lessons learnt „inwestowania na giełdzie” jak i również otworzyć swój autorski tag #gni (Informatyk na giełdzie od tyłu). Zapraszam do śledzenia na wykopie oraz na X. Będzie humorystycznie, prawdziwie i bez cenzury 😊 Blog ma na celu moją własną mobilizację do sumiennej nauki rozsądnego inwestowania długoterminowego jak i krótkoterminowego. Co z tego wyjdzie? Czas pokaże. Robię to tylko dla siebie. Czasami mam problemy z motywacją i potrzebuję czegoś co mnie zmobilizuje. Prawdę mówiąc samą przygodę z inwestowaniem na giełdzie rozpocząłem zaraz po wybuchu pandemii w roku 2020, kiedy to każdy debil mógł zarobić na giełdzie.

Kilka fundamentalnych zasad i osobistych przekonań.
1. Inwestowanie na giełdzie prawdopodobnie nie uczyni mnie „bardzo bogatym człowiekiem” ale mam nadzieję że pozwoli mi na spokojną przyszłość.
2. Inwestuje tylko takie pieniądze na które mogę sobie pozwolić na całkowita stratę i spokojny sen.
3. Nie gram na dźwigniach/lewarach!
4. Staram opierać się na analizie fundamentalnej niż na analizie technicznej
5. Nie shortuje. #nocfd
6. Nie gram na Forex
7. Nie inwestuje w Commodities
8. Nie wierzę w bitcoina i inne shitcoiny. O tym więcej w kolejnych wpisach.
9. Inwestuje na razie tylko w normalne akcje spółek dywidendowych jak i tych, które nie wypłacają dywidendy.
10. Praca zdalna prawem człowieka! xD
11. Plan na przyszłość to nauka o ETFach jak i obligacjach. Założenie konta IKE + IKZE na XTB(Q4).

W kolejny wpisach postaram się opisać:
Dlaczego wybrałem konto maklerskie w Banku PKO BP
W które spółki zainwestowałem krótko/długoterminowo i dlaczego:
Opis udanych jak i nieudanych przeszłych inwestycji na rynku kapitałowym.
Dlaczego nie wierzę w bitcoina i inne crypto
Subiektywnie o nieruchomościach i dlaczego jestem zwolennikiem podatku katastralnego
Dość kontrowersyjnie o tym dlaczego uważam że, przykład Ronalda Reada jest dla mnie anty przykładem inwestowania i podejścia do życia.
Dlaczego nie wierzę w Teslę $TSLA
Moje zyski z dywidendy na rok 2024

Zapraszam do śledzenia tagu #gni Postaram dodawać wpisy przynajmniej kilka razy w tygodniu
Każdy feedback jest mile widziany. Pozdrawiam

Profil na x/twitter: @informatyknag

Poniżej screnshoot z mojego prawdziwego portfela:
Mój autorski wskaźnik zwrotu z inwestycji GNI ROI: C-----o ale stabilnie xD

#gni #finwykop #fintwit #finx #gielda
gni_ - DISCLAIMER który obowiązuje do każdego wpisu! 
1. Inwestowanie jest zawsze pro...

źródło: image

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gni_: Lufthansa zeruje cały zysk i wygląda na to, że powiększałeś pozycję wraz ze spadkiem, bo udział w portfelu jest przesadzony w porównaniu z innymi pozycjami. Tak czy siak, powodzenia, lecz z takim portfelem jak najszybciej powinieneś przejść do punktu 11.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@essalysolu: Na tamten czas w moim wieku nie myślałem nic o emeryturze :) ale to prawda to była głupia decyzja :) nie pierwsza i nie ostatnia xD
  • Odpowiedz
Po dobrych wynikach z matury, studia z informatyki szybko zweryfikowały że jestem jedynie przeciętym studentem na roku 😊


@gni_: podoba mi sie pokora i uczciwa ocena, nie jesteś kolejnym autystycznym IT guyem, najlepszym koderem naszego uniwersum. Jednak tkwienie w błędzie z lufthansą troche przeczy temu opisowi, trzymając tyle gniota i uśredniając w stracie wyglada jakbys nie umiał przynac sie do błędu. NIe napisałeś ile zrealizowałeś zysku/strat do tej pory.

"2. Inwestuje tylko takie pieniądze na które mogę sobie pozwolić na całkowita stratę i spokojny sen."
mam rozumiec że 800k zainwestowales i liczysz sie ze stratą, bo masz jeszcze kilka baniek zaskórniaka, czy jestes na giełdzie
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@kot__morderca: To nie pierwsze moje tango z lufą xD No i w końcu w tym roku w końcu wrócili do wypłacania dywidendy. Jeszcze jakby tyle nie strajkowali to by było zajebiście xD. Overall z giełdy na plus. W przyszłych wpisach będę pokazywał historyczne wygrane/porażki. Stay tuned :)
  • Odpowiedz
@gni_: Powodzenia.
Też zacząłem robić sobie dziennik bo zawsze o tym myślałem (marzyłem to za duże słowo). Jako hobbystyczny programista założyłem stronkę w języku Ruby. Możesz ocenić :). Obecnie jestem na etapie wyboru edytora tekstu. Przeszedłem z Trixa na CKEditor, a obecnie migruję na TinyMCE. Niedługo chcę dodać sekcję komentarzy, ale muszę pomyśleć nad zabezpieczeniami żeby mi ktoś nie zarzucił serwera zdjęciami.

Ciekawi mnie co napiszesz o PKO maklerze. Długo
  • Odpowiedz
@gni_: fajny portfel i ogólnie zamysł, sam startowałem na wykopie z zamysłem że będzie to mój dzienniczek ale po 4latach pod różnymi kontami teraz już tylko wrzucam memy o #!$%@? xtb, tak że powodzenia żebyś wytrwał z kontentem ciekawym i co najważniejsze merytorycznym :)
Jak coś to wołaj ;)
  • Odpowiedz