Wpis z mikrobloga

Jak zacząć inwestować z myślą o wcześniejszej emeryturze i "finansowej niezależności" w kontekście ETFów? Mam 28 lat i dobrą pracę, mój cel to kupować co miesiąc jakiś ETF za powiedzmy 5k zł. Jak to optymalnie rozegrać? W rozwiązaniu z etfem accumulating widzę taki problem że powiedzmy za 15 czy 20 lat takiego inwestowania chciałbym przejść na wczesną emeryturę to gdybym chciał sprzedać swoje aktywa i kupić ETF distributing by sobie wypłacać dywidendy to zapłaciłbym gigantyczny podatek i uszczupliłoby to znacząco mój portfel.

Czy lepiej w takim wypadku po prostu manualnie sprzedawać część aktywów która jest reinwestowana i z tego żyć? Czy może od początku kupować ETF typu distributing?

#inwestowanie #fire #etf
  • 9
  • Odpowiedz
@random_acc_vikop: Ja w podobnej sytuacji (nieco starszy, ale z większą kwotą do inwestycji) poszedłem w akumulujące. Przy ETFie wypłacającym dywidendę też zapłacisz podatek, tylko po prostu będziesz go płacił co roku, a nie na końcu. Zawsze jest też niezerowe (choć niskie) prawdopodobieństwo, że podatek Belki zostanie zniesiony / obniżony / wejdzie kwota wolna i wtedy akumulujący wyjdzie mocno na plus.
Możesz też próbować szukać ETF z syntetyczną replikacją (i ile
  • Odpowiedz
@Rudz1elec: IKE i IKZE ma limit jakiś że trzeba mieć X lat typu 60 czy 65 żeby wypłacić tak? A ja planuję dużo wcześniej przejść na moją "emeryturę". Teraz przez kilka lat będę wpłacał miesięcznie po 5k ale przy moich obecnych wydatkach za 7-8 lat spłacę kredyt to będę mógł podwoić comiesięczną kwotę inwestycji a to może pozwoli mi zaraz po 50tce "być wolnym" :P
  • Odpowiedz
@BShKF: ja mam akurat po 1/3 na USD, EUR i GBP - ale nie było to dla mnie decydujące kryterium, raczej po prostu ETFy które mi pasowały (pod względem profilu i opłat) były notowane w tych walutach. Spora część tych ETFów i tak jest na akcje w innych walutach (emerging markets, Azja), więc waluta notowań nie ma specjalnie znaczenia.

IKE i IKZE ma limit jakiś że trzeba mieć X lat
  • Odpowiedz