Wpis z mikrobloga

#niemcy

Pytania mam.W Polsce można pracować na umowę o pracę,o dzieło,zlecenie lub mieć działalność gospodarczą.
Zaś w Niemczech jest PODOBNO tylko umowa o pracę z pełnymi składkami lub działalność gospodarcza(Gewerbe)

1.Czy to prawda?
2.Studenci zaoczni w Niemczech dorabiając w gówno-pracach mają umowy o pracę z pełnymi składkami i urlopem? Serio?
3.Tam do każdej pracy trzeba przejść najpierw badania lekarskie? Jak pracujesz przy nalewaniu piwa na oktoberfest 3 dni to też najpierw musisz przejść badania medycyny pracy? Do roznoszenia ulotek też pracodawca wysyła do przychodni,żeby cię do takiej pracy lekarz dopuścił?
4.Tam naprawdę nie ma-Jak w polsce-płacenia pod stołem? Każdy Turas w kebabie czy pomocnik na budowie ma normalną umowę i niemiecki ZUS od pełnej kwoty? Nie chce mi się w to wierzyć.
5.Tam pracodawcy boją się inspekcji pracy? Tam inspekcja pracy jest bardzo rygorystyczna i bezwzględnie dojeżdża kombinatorów?
  • 24
  • Odpowiedz
1.Czy to prawda?


@polot: No raczej. Z tym, że, że to polski system jest wynaturzeniem, które powstało w celu omijania praw pracowniczych wynikających z umowy o pracę, bo co to za (umowa) zlecenie jak ktoś codziennie przychodzi do biura i robi to samo co etatowi pracownicy? Jest to zwykły bubel prawny, który jest zazwyczaj wykorzystywany niezgodnie z pierwotnym założeniem prawodawcy, który tego bubla wyprodukował.

hmmm....Czyli mam rozumieć,że żywot niemieckiego studenta jest
  • Odpowiedz
@matt___ Akurat studia zaoczne to nie jest az tak glupi pomysl. Jesli jestes "wierzacym i praktykujacym" i na codzien pracujesz w branzy, albo masz juz nieoficjalnie praktycznie te same obowiazki, do ktorych potrzebujesz w/w studiow to mysle ze ma to sens ;)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@matt___ czyli w Niemczech nie ma studiów zaocznych jak w polsce-zjazdy co drugi weekend? To tam zamiast 5 studiuje się zaocznie 10 lat??????

A i sprawdzałem-przy zarobkach brutto na I klasie rzędu 6000 euro miesięcznie wypłata netto to jakieś 61% pensji brutto.Tam podatki są drakońskie.Jakim cudem tesla tam inwestować jak koszty pracy są z kosmosu? Nie mogli zbudować fabryki w Polsce? Dajesz polskiemu inżynierowi 1800 euro i jeszcze będzie nadgodziny robił.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@eugeniusz_geniusz @fishery @Strahl @NexciaK

To jeszcze kolejne kwestie.Skoro w Niemczech jest tylko umowa o pracę czyli najbardziej rygorystyczna i obarczona największą ilością obowiązków po stronie pracodawcy forma zatrudnienia to czy również przed przystąpieniem do pracy pracownik musi tam odbyć szkolenie BHP wstępne i stanowiskowe?

1.Potrzeba 3 ludzi na jutro do nalewania piwa na festynie,praca na 3 dni.Czy mogą oni przystąpić do pracy natychmiast czy trzeba im najpierw zrobić szkolenie BPH trwające jak
  • Odpowiedz