Wpis z mikrobloga

Byłem wczoraj na piwku ze znajomymi #programista15k i jeden, powiedzmy że poinformowany ( ͡° ͜ʖ ͡°), zdradził mi że w pewnej dużej i lubianej firmie na G w Polsce dostaje się 30-35k jako senior.

I teraz tak - zanim mi jakiś mądrala wyskoczy że bajt itp - ja oczywiście wiem, że to kupa kasy, a na tle "normalnych" zarobków w PL to w ogóle bajka. W ogóle tego nie neguje.

Ale z drugiej strony - to ma być ten sufit zarobkowy w firmie, która jest złotym graalem programistów, a żeby się tam dostać trzeba przejść 10stopniowy proces rekrutacyjny i najlepiej mieć habilitację? Przecież to są hinduskie stawki (doslownie G IN tyle płaci) - kilkukrotnie niższe niż w innych krajach

O Ameryce to w ogóle nie wspominam bo ona ma osobne rankingi w tematach zarobkowych. To zresztą temat na inny wpis.

Jakiś Mirek zresztą ostatnio też wrzucał raporty płacowe za ostatni rok i dev tam jakoś nie powalał. Chyba że 15k brutto kogoś powala w 2024

Nie dziwię się że najlepsi z Polski po prostu wyjeżdżają. Owszem, tańsze tutaj życie, ale kto nie będzie wolał żyć za dwa razy drożej gdy zarobi trzy razy więcej?

Chętnie się dowiem jakie firmy (i czy w ogóle) w PL płacą więcej - tylko najchętniej bez historii o jednym security specu co robi w Haskellu i przy okazji jest CTO więc zarabia 60k xD jak i po co inwestować tu 10 lat życia (bo etap przebranzowionych bootcampowcow chyba mamy dawno za sobą) jeśli inne kierunki dają takie same lub lepsze zarobki i zdecydowanie lepsze perspektywy za granicą ¯\(ツ)/¯

#polska #pracbaza #korposwiat #takaprawda #pytanie
  • 46
  • Odpowiedz
@conamirko:
1. W firmach w których ludzie walą drzwiami i oknami zarobki są mniejsze niż w firmach które są nieznane a mają dobre finansowanie
2. Wolisz zarabiać 200-250 PLN / h w PL czy $75-100 USD / h za oceanem?
  • Odpowiedz
Nie dziwię się że najlepsi z Polski po prostu wyjeżdżają


@conamirko: A ja własne wracam, bo mi wszło ze za 32k w Polsce bede zyl na lepszym poziomie niz za 120k euro w Niemczech.
  • Odpowiedz
@conamirko: dorzucają jeszcze jakieś akcje pewnie więc wychodzi całkiem atrakcyjnie w porównaniu do reszty firm w pl. Oni mają być tylko nieco bardziej konkurencyjni od reszty rynku więc po co sami z siebie mają płacić więcej jak i tak znajdą chętnych?
W stanach stawki są wystrzelone w kosmos bo stany generują chyba z 90% zysków w it a pozostałe 10 % to reszta świata (mogłem trochę przesadzić ale mniej więcej
  • Odpowiedz
@conamirko: Google w PL nie placi rewelacyjnie ale az tak zle nie jest. Chyba ze ktos idzie, nie ma zadnej kontroferty i bierze co proponują. Albo ktos mowi o samym base pay i nie wlicza 200k w RSU :)
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: no tak, to prawda ale chciałbym się dowiedzieć co to za firmy - te "nieznane". Słyszałem dużo o pracy bezpośrednio dla zagranicy i to ma ręce i nogi (np zarobisz 10k funtów będąc w Polsce) ale gdzie w Polsce tyle zarabiać - i czy to się w ogóle dzieje skoro średnie na to nie wskazują
  • Odpowiedz
  • 0
@JayCube: no i super, chociaż z tego co widzę w statystykach to 120k to 75 percentyl mediany zarobków - czyli ładnie, ale jest jeszcze przestrzeń do top zarobków
  • Odpowiedz
@conamirko: Ale sufit na stanowisku IC? Ile ty byś chciał zarabiać jako IC? Piszesz z jaką taką manierą, że 35k dla programisty to niedużo. Wbij się na managing dyrektora/VP to dostaniesz milionowe kwoty.
  • Odpowiedz
to ma być ten sufit zarobkowy w firmie, która jest złotym graalem programistów


@conamirko: to nie jest złoty graal. Jak ktoś ma taką turbo zajawkę, która go nie opuszcza przez całe życie to może być fajne miejsce pracy. Poza tym z tego co mi wiadomo to mają też fajne benefity poza stricte pensją.

gdzie w Polsce tyle zarabiać - i czy to się w ogóle dzieje skoro średnie na to nie
  • Odpowiedz
@conamirko: sufit to jest 10k USD/GBP/EUR do tego jescze firma które płaci nie zatrudnia ludzików randomowo z innego kraju wiec czesto wchodzi pośrednik który bierze 2k i zostaje Ci 8k. Zarówno są to firmy top10 w swojej branży jak i jakieś małe firemki kóre mają po 10-50 pracowników i dobrze kręci im sie biznes albo np żerują na administracji w danym kraju wiec jest kameralnie i sympatycznie
  • Odpowiedz
no tak, to prawda ale chciałbym się dowiedzieć co to za firmy - te "nieznane"


@conamirko: startupy z milionami na koncie od inwestorow gotowymi do przepalenia.

Nie wiem po co pracowac dla polskiego oddzialu albo przez kontraktornie kiedy bezposrednio stawki sa wielokrotnie wyzsze? $200-300k rocznie wyciagniesz spokojnie jak minimum ogarniasz. W zeszlym roku zrobilem 1.5kk PLN na reke bez wiekszego wysilku. Tylko trzeba miec troche wiecej fantazji niz praca na
  • Odpowiedz
Chętnie się dowiem jakie firmy (i czy w ogóle) w PL płacą więcej


@conamirko: Tak, są i płacą, g lowballuje ofertami i najczęściej można tam spotkać leetcode monkeys. To nie G 10 lat temu, tylko olbrzymia korporacja, od której wzięło się rest and vest.

to ma być ten sufit zarobkowy w firmie, która jest złotym graalem programistów


Google to nie jest firma z najwyższym poziomem inżynierskim, ani zarobkowym. Nie jest
  • Odpowiedz
  • 0
@cyk21: nie pisze z żadną manierą i to ile ja bym chciał zarabiać nie ma wiele do rzeczy - wydaje mi się, że dla top programisty w Polsce który pracuje w top firmie w Polsce 35k to nie jakoś dużo i o tym jest mój wpis

A ile bym uznał za dużo? Pewnie gdybym na piwie usłyszał, że płacą 60k to bym pokiwał z zazdrością głową, ale nie wróciłbym do
  • Odpowiedz