Wpis z mikrobloga

Byłem wczoraj na piwku ze znajomymi #programista15k i jeden, powiedzmy że poinformowany ( ͡° ͜ʖ ͡°), zdradził mi że w pewnej dużej i lubianej firmie na G w Polsce dostaje się 30-35k jako senior.

I teraz tak - zanim mi jakiś mądrala wyskoczy że bajt itp - ja oczywiście wiem, że to kupa kasy, a na tle "normalnych" zarobków w PL to w ogóle bajka. W ogóle tego nie neguje.

Ale z drugiej strony - to ma być ten sufit zarobkowy w firmie, która jest złotym graalem programistów, a żeby się tam dostać trzeba przejść 10stopniowy proces rekrutacyjny i najlepiej mieć habilitację? Przecież to są hinduskie stawki (doslownie G IN tyle płaci) - kilkukrotnie niższe niż w innych krajach

O Ameryce to w ogóle nie wspominam bo ona ma osobne rankingi w tematach zarobkowych. To zresztą temat na inny wpis.

Jakiś Mirek zresztą ostatnio też wrzucał raporty płacowe za ostatni rok i dev tam jakoś nie powalał. Chyba że 15k brutto kogoś powala w 2024

Nie dziwię się że najlepsi z Polski po prostu wyjeżdżają. Owszem, tańsze tutaj życie, ale kto nie będzie wolał żyć za dwa razy drożej gdy zarobi trzy razy więcej?

Chętnie się dowiem jakie firmy (i czy w ogóle) w PL płacą więcej - tylko najchętniej bez historii o jednym security specu co robi w Haskellu i przy okazji jest CTO więc zarabia 60k xD jak i po co inwestować tu 10 lat życia (bo etap przebranzowionych bootcampowcow chyba mamy dawno za sobą) jeśli inne kierunki dają takie same lub lepsze zarobki i zdecydowanie lepsze perspektywy za granicą ¯\(ツ)/¯

#polska #pracbaza #korposwiat #takaprawda #pytanie
  • 46
  • Odpowiedz
@Oskariat myślę że to co piszecie ma dużo sensu, ale czy jesteście w stanie podać takie firmy z nazwy?


@conamirko:

Przed zadaniem pytania polecam sprawdzic czy nie jestes przegrywem dla ktorego $30-50k miesiecznie to niewyobrazalne zarobki. Mam ci PIT wyslac? Wtedy napiszesz ze zrobilem w fotoszopie.

Ty wiesz ile zarabiasz, ja wiem ile zarabiam. Nie zmienia to faktu ze stawki o ktorych pisze sa realne i ludzie tyle zarabiaja. Mozesz sobie
  • Odpowiedz
jak w ogóle w FAANG wyglądają te awanse pomiędzy poziomami? na podstawie czego?


@some_ONE: Pakietu promo, na który składa się opinia od Twojego managera, opinie kolegów, raporty z projektów w których brałeś udział (przy awansie na Seniora i wyżej - projektów którymi kierowałeś) - ich zakres, wpływ na firmę/jej zyski etc. Potem cały ten pakiet ocenia komisja.

Generalnie w FAANGu i aspirujących firmach łatwiej się zwolnić i późnej zatrudnić na wyższym
  • Odpowiedz
(przy awansie na Seniora i wyżej - projektów którymi kierowałeś)


@Strus: Śmiechu warte, od kierowania projektem to jest tech lead, albo #!$%@?, a nie senior.
  • Odpowiedz
@some_ONE: w FAANGu nawet midzi są liderami technicznymi prostych projektów. Senior bardziej skomplikowanych, ale w obrębie swojego zespołu, a Staff to już projektu w których bierze udział kilka zespołów.

Jak aspirujesz na awans na Staffa to jako Senior musisz już być odpowiedzialny za projekty międzyzespołowe (bo trzeba pracować na wyższym levelu już przed awansem).

Programiści w takich firmach mają dużą autonomię i jednocześnie większe są wobec nich oczekiwani. Jak ktoś chce
  • Odpowiedz