Wpis z mikrobloga

#programowanie #korposwiat #sztucznainteligencja #pracbaza

Panie i Panowie z biznesu, dobrze radzę wam szybko podnosić skille, bo podstawowe i średnio zaawansowane procesy będą zautomatyzowane przez ai w ciągu najbliższych 2-4 lat.

Przed chwilą puściłem do salesów, które następnie przesyłają do jednego z wielkich korbo dość prosty model, oparty na klasycznym ai. Model rozwiązuje pracę zespołu składającego się z 6 os. Zespół wykonywa ją 2 tyg co miesiąc.

Napisanie, ustawienie, wytrenowanie i przetestowanie tego rozwiązania zajęło mi tydzień z przerwami na rower i czytanie książek. Nie trzeba było do niego nawet gpu.

Ten post nie ma na celu straszenia kogokolwiek. Chce tylko, żebyście zdawali sobie sprawę jak wygląda realny progres i użyteczność ai w prawdziwych zastosowań. Uczcie się. Uczcie się jak najwięcej, bo zima nadchodzi.
  • 22
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: A potem AI będzie robiło samo takie programy, które automtyzuja pracę IT, a tamte programy będą automatyzowały biznes, tak bez końca ( ͡° ͜ʖ ͡°). A tak na poważnie zawsze najbardziej są zagrożeni zwykli klepacze po stronę IT i biznesu, jeśli ktoś ma role, w której trzeba korzystać z szerokiego wachlarza kompetencji to narazie nie ma czym się martwić
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: Jeżeli ten biznes IT ma wyglądać tak, że od 8:00 do 16:00 grzebię w korporacyjnym guwnie typu legacy a po godzinach mam się jeszcze dokształcać z technologii, które może gdzieś wykorzystam a może nigdy to nie wiem jak wy ale ja pierdzielę taki biznes.
Połowę życia przetrawiłem na uczeniu się rzeczy które okazały się nieprzydatne i powoli mam dosyć. #zalesie
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: A potem AI będzie robiło samo takie programy, które automtyzuja pracę IT, a tamte programy będą automatyzowały biznes, tak bez końca ( ͡° ͜ʖ ͡°). A tak na poważnie zawsze najbardziej są zagrożeni zwykli klepacze po stronę IT i biznesu, jeśli ktoś ma role, w której trzeba korzystać z szerokiego wachlarza kompetencji to narazie nie ma czym się martwić


@dexterpol: a ty myślisz że do
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: Dzięki za podrzucenie fajnego tematu! Tak czy inaczej miałem na myśli to co będzie się działo przez najbliższe kilka lat, przecież nie zostanie zautomatyzowane wszystko i wszędzie na każdych poziomach. A to co będzie za 50-60 lat to już nie wiem
  • Odpowiedz
@JACCU niepotrzebne uszczypliwości. Pracujesz jako manual qa i nie widzisz że statek tonie? Jeśli tak, znaczy to tyle, że nie jesteś na bieżąco ani z rynkiem ani technologią
  • Odpowiedz
@JACCU ok. Ja radzę: ai (różne gałęzie, nie tylko jako ai engineer czy ml engineer ale też manager, wdrożeniowiec itd), big data, data engineering, chmura i devops.
  • Odpowiedz
@JamesJoyce myślę że business intelligence też będzie się rozwijać przez pewien czas. I oczywiście legacy kod, cobole i inne (chociaż np IBM prowadzi już projekt tłumaczenia Cobola na Javę przy pomocy watsona. Mam kolegę, który przy tym pracuje)
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: a ty serio? Jeszcze pół roku temu jak cię wołałem do wpisów o AI to stwierdziłeś, że jestem jakiś niepoważny i strasze ludzi AI, to AI które narazie natrafiło na wielkie blokady i zanosi się, że jakoś lepsze nie będzie i nikogo nie zastąpi (co najwyżej większa moc obliczeniowa, więcej parametrów i szybsze odpowiedzi).

Teraz ja przekonuje każdego, żę AI to gówno a ty straszysz ludzi, że AI już zaraz
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek nie, twierdziłem tylko (i nadal twierdze), że przesadzasz w pewnych kwestiach i za bardzo bajtujesz i straszysz ludzi. Współczesne AI jest pokraczne, a dema medialne i twitterowe są tylko reklamą, która nie oddaje realnego poziomu ai. Zauważ też, że ja mówię o biznesowych procesach opartych na jakiejś wiedzy użytkowników wyklepywanej w excelu a nie o programowaniu. To pójdzie na pierwszy rzut.

Nie ma co panikować. Ae trzeba pracować nad sobą, bo
  • Odpowiedz
@Icouldbeyourmom: Można, można też nauczyć te wszystkie modele tworzyć ETL albo optymalizować inne algorytmy AI (jak wyżej OP zasugerował, ze warto iść w data albo ML engineering). Potem powstaną roboty i się je nauczy fizjoterapii, chirurgii itd. Potem cały świat będzie zautomatyzowany i zredukuje się ostro populacje.
  • Odpowiedz