Wpis z mikrobloga

napiszę parę rzeczy z perspektywy 3-4 letniego gracza na giełdzie. Grałem na polskiej giełdzie jak i na zagranicznych giełdach.

Widzę, że na tag wpada coraz więcej osób i zastanawia się w co inwestować pieniądze.

1. pierwsza rzecz a najważniejsza. Pieniądz nie lubi jak leży na koncie i nie pracuje. Ten pieniądz traci na wartości.

Jeśli masz wolną bańkę najlepiej kupić mieszkanie w centrum miasta i wynajmować. Ten pieniądz nigdy nie straci na wartości. Najlepsza stopa zwrotu jeśli ktoś kupił mieszkanie 20 lat temu w tym modelu. 20 lat temu za 1 mln złotych byłeś w stanie kupić więcej niż 2 mieszkania lub więcej w centrum trójmiasta. Trójmiasto jest najlepszym miejscem do inwestycji - zawsze przyjadą turyści do niego.

Wyobraź sobie, że jeśli nie zainwestujesz swoich oszczędności ten pieniądz będzie śmiesznie warty za 20 lat. Mniej kupisz mieszkań za niego. Tak w skrócie.

Poważnie, szkoła, nasza polska kultura nie uczy inwestowania, jedynie szwajcarska, amerykańska są przykładami kultur gdzie szuka się inwestycji. Polecam przyjrzeć się firmom w Szwajcarii na YT (np. z dziedziny robotyki, neurologii i rehabilitacji zdrowia. Jest wiele firm, które są pionierami w rozwoju sztucznej skóry, tkanek itp. Kosmos. ) . Tam ludzie sami szukają firm, gdzie mogą kupić fizycznie udziały w danej firmie bo wiedzą, że jeśli dana firma stworzy patent, super produkt, zyski idą w tysiące procent od założonego kapitału.

2. Giełda - najlepiej kupować akcje spółek, w które inwestują grube ryby. Fundusze inwestycyjne jak Sequoia Capital, (dużo stracili w inwestycję w giełdę kryptowalut FTX). Taki news i taka sprzeczność... ale dam parę przykładów spółek, w które inwestuje gruby.

1. XTB - jeśli kupiłeś 3 lata temu akcję spółki, dzisiaj miałbyś prawie 1500% zysku. Historia ku przemyśleniu jak wygląda dobra inwestycja vs FTX.

Po tej spółce widać, że grube ryby istnieją na prawdę i kurs rośnie logarytmicznie z czasem. Kurs nie spada, nie stoi w miejscu. Tutaj jak na wyciągnięcie dłoni widać zasady inwestowania grubego - trzyma papier (podobnie Apple, Microsoft, Nvidia)

Gruby widzi że przychody rosną, liczba klientów rośnie, zasięg usług jest coraz większy. Same mocne czynniki i powody dla których warto trzymać daną akcję.

Do tego spółka wypłaca stała dywidendę

2. UniCredit - włoski bank. Bardzo dobrze zarządzany. Bdb CEO - dyrektor wie co robi. Spółka skupuje własne akcje od ponad 3 lat. Regularnie wypłaca dywidendę.

Powiem wam, musiało trochę czasu minąć zanim to sam zrozumiałem. Nie patrz na opinie na bankier pl i inne głupie wypowiedzi. Patrz na kurs akcji. Jeśli kurs rośnie, nie spada i ciągle się pnie to znaczy, że ktoś - komputery skupują akcje i pilnują aby nie wartość nie spadła. Jest to bardzo skomplikowane, bo już nie decyduje człowiek, tylko komputery, programy specjalistyczne oceniają daną akcje a człowiek tylko podejmuje na sam koniec decyzje i potem już tylko kurs akcji rośnie. Wyobraź sobie, że jeśli wiemy że jest taka Sequoia i inne spółki to wtedy na prawdę będą i takie w/w akcje.

Warto pobawić się w detektywa i znaleźć spółki, które przejdą podobną drogę. Jeśli znalazłeś taką spółkę i chcesz się podzielić, napisz proszę w komentarzu jej nazwę.

3. Unikaj dźwigni, CFD, gry krótkoterminowej. Można się psychicznie zajechać i dużo, dużo stracić. Przez ten czas na wykop widziałem wiele smutnych historii jak ktoś 200 tyś zł wyczyścił do 30 tyś zł. Były takie akcje.

4. Spółki z pogranicza dobrej inwestycji a spekulacji, lub wysokie ryzyko. Mercator - dobry przykład bańki covidowej, ale posiadał słabe cechy punktów 1 i 2 . Zdarza się, że gruby czasowo inwestuje w spółki spekulacyjne. Był produkt, wysoka cena.

Reinmetall bardzo korzysta na wojnie i na razie "bańka" nie pękła/ nie pęka.

Airbus podobną jest bańką. Jest to drogi biznes, ma dużo silnych ryzyk, które mogą ściągnąć kurs na dół ale ciągle się trzyma, ale widać że nie rośnie tak silnie jak np. XTB czy UniCredit. Przykład bańki - Boeing - jak nie prowadzić firmy, dużo negatywnych informacji od byłych managerów, którzy otwarci mówili że boeing leci na ilości a nie na jakości produktów.

Alstom - była sobie dobra spółka, źle zarządzana, skończyła jak Boeing... wzrost kosztów produkcji spowodował "run out of money" - zabrakło kasy na realizację zaczętych inwestycji...

Podobnie

Dzięki za uwagę.

Zapraszam na mój profil. Jest tam więcej tych przemyśleń. (arcel mittal - rezygnacja z inwestycji. Polityka UE za mocno dołuje spółki przemysłowe i duzi inwestorzy już nie inwestują w przemysł w UE. Tak samo Renault - wartość akcji nie rośnie, mamy boczniak). Wyjątek to TotalEnergies. Podobne prawo - jeśli 3 lata temu kupiłeś akcje Total, dzisiaj miałbyś sporo z dywidend i z samej aprecjacji wartości akcji.

#gielda #inwestowanie #pieniadze #przemyslenia #biznes
  • 14
Jeśli masz wolną bańkę najlepiej kupić mieszkanie w centrum miasta i wynajmować. Ten pieniądz nigdy nie straci na wartości. Najlepsza stopa zwrotu jeśli ktoś kupił mieszkanie 20 lat temu w tym modelu.


@makler___gieldowy: Bańka zainwestowana 20 lat temu w Microsoft albo Apple byłaby warta dzisiaj "nawet sobie nie wyobrażam", w porównaniu do ochłapów z tych mieszkań.

"Ten pieniądz nigdy nie straci na wartości." - jestem w stanie wymyślić co najmniej kilka
@makler___gieldowy: inwestor 13 lat na rynku here. Zarabialem zarowno na akcjach, jak i na kontrakrach terminowych. Bylem na rynku podaczas hossy i bessy. A najczesciej , gdy latami byl trend boczny. Wiem ze tego nie znacie. Nie zgadzam sie juz z pierwszym punktem, bo jak pieniadze leza na koncie i juz cie łapa swedzi , to jest pierwszy krok ze je stracisz. Napisalbym wiecej, ale to i tak nic nie da.
@borysjelcyn2020: z racji tego, że nie gram małymi kwotami, wolę spółki pewne, gdzie widzę że kurs rośnie, na razie na UniCredit - liczę na 20% zysku w tym roku, myślę, że zobaczę więcej.

Nie zapowiada się że kurs w pewnym momencie się zatrzyma. Czuję, że najbliższe dwa lata mam spokój w szukaniu okazji, ale ciągle szukam. Jak coś znajdę to dam znać osobnym wpisem.
@makler___gieldowy: Tak dużo napisałeś, a nie ma ani jednego tipa co mam teraz kupić żeby za trzy lata mieć 1500% zwrotu.
Jak wszyscy "eksperci" piszesz mi co miałem kupić 3 lata temu żeby mieć dobry zysk, nie podajesz konkretów o przyszłości. Analizujesz spółki które wygrały i te które przegrały ostatnimi czasy, nie piszesz która wygra w przyszłości a która utopi.
Two cały wywód jest bezwartościowy, daje mu 2/10 bo odpisałem.