Wpis z mikrobloga

Cześć!

Dzisiaj udostępniłem drugą część rozmowy na temat filmu "Na srebrnym globie" (1987) Andrzeja Żuławskiego. Ponownie miałem przyjemność odbyć ją z prawdziwą skarbnicą wiedzy filmowej i filozoficznej (wysłuchajcie pierwszych 6 minut, a się przekonacie :)), dr Jackiem Sobotą z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Tym razem rozmawialiśmy m. in. o tym, jak Andrzej Żuławski pojmował bunt przeciwko absurdowi istnienia, co oznaczała dla niego potrzeba zakorzenienia, jakie było jego zdanie na temat Platona i Teilharda de Chardin, a także gnozy, pesymizmu oraz egzystencjalizmu.
Osobną, ważną część rozmowy stanowi dokonane przez dr Sobotę podsumowanie wątków religijnych w polskiej fantastyce.

➡️ Odnośnik do wideo: Zakorzenienie i tajemnica "Na srebrnym globie"

---
Nazywam się Jakub Walicki, jestem doktorem filozofii, pisarzem, copywriterem i miłośnikiem kina. Prowadzę bloga "Przemyślane Kadry", gdzie omawiam filozoficzne zagadnienia na filmowych przykładach.

#scifi #sciencefiction #fantastyka #filozofia #kino #film #filmy #ksiazki #przemyslenia #przemyslanekadry #podcast #religia #wiara #ateizm
przemyslane_kadry - Cześć!

Dzisiaj udostępniłem drugą część rozmowy na temat filmu "...

źródło: na srebrnym globie part 2 miniaturka

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz