Wpis z mikrobloga

Widzę, że są tu osoby które nie wiedzą jak działają detaliczne obligacje skarbowe. Chciałbym więc rozwiać trochę wątpliwości.
Przykład TOS - 3 lata

Aktualnie płacą 6.4%. Kara za wcześniejsze zerwanie 0.7 zł.
Można kalkulować to tak, że w przypadku zerwania przed terminem pierwsze 40 dni jest za 0%, potem 6.4%. Tak naprawdę więcej bo one wypłacają odsetki na koniec (po 3 latach) ale kapitalizacja jest roczna. Co to oznacza?
Że odsetki nieopodatkowane w drugim roku pracują. Podatek pobierany jest dopiero w momencie wypłaty.
Efektywnie TOS trzymane 3 lata kupiony dziś zapłaci 20455 zł brutto na każde 100k po 3 latach, a więc są odpowiednikiem lokaty 6.82% z kapitalizacją roczną. Tylko przy zerwaniu lokaty tracimy całość odsetek, w przypadku zerwania obligacji tylko 0,7 zł na obligację ale tylko do wysokości narosłych odsetek.

Obligacje TOS aktualnie zapłacą więc po 3 latach 20455 zł brutto (16500 zł netto po podatku Belki) na każde włożone 100k

Mam nadzieję, że pomogłem.

#nieruchomosci #ekonomia #finanse #obligacje
pastibox - Widzę, że są tu osoby które nie wiedzą jak działają detaliczne obligacje s...

źródło: obl

Pobierz
  • 38
  • 1
@Maxior99: płacisz karę tylko 70gr za obligacje ale tylko do wysokości narosłych odsetek. Nie ma opcji utraty kapitału. Obligacje można zerwać po 7 dniach od zakupu i czeka się na kasę 5 dni od złożenia dyspozycji.
@Maxior99: nominalnie nigdy, możesz być co najwyżej stratny o koszt alternatywny (bo wyjdziesz na zero, a hipotetycznie mógłbyś na czymś zarobić) i inflację. No i mamy (bardzo hipotetyczne) ryzyko bankructwa państwa, ale wtedy będziesz miał większe problemy niż utrata hajsu z obligacji (a i inne oszczędności krajowe mogą w takim scenariuszu wyparować - polskie akcje, nieruchomości i w ogóle waluta ogółem by oberwały).
a koszt obsługi tego? Bo pewnie musisz założyć specjalne konto i pewnie nie jest ono darmowe


@the_good_guy: wsio za friko w PKO, to są detaliczne obligacje a nie giełdowe - bezpieczne na tyle na ile jest złotówka bezpieczna więc nie ma żadnego powodu żeby nie zamienić PLN na obligi

marzec to ostatni dzwonek bo potem wjeżdża KPO i będą środki dla PL z innego źródła
@pastibox @dzem_z_rzodkiewki zawsze pod koniec miesiąca pojawia się info jaka będzie oferta na kolejny miesiąc. Wtedy jest kilka dni na decyzję: kupować stare lub poczekać kilka dni i kupować nowe - w zależności, które bardziej się opłaca.

Teraz mamy koniec miesiąca. Czy oferta nowych jest już znana? Wiecie może kiedy będzie znana? Może jest jakiś stały dzień kiedy publikują?
@pastibox:

A teraz porównajmy to do kawalerki inwestycyjne w sercu Warszawy.

Kupujesz prestiżową kawalerkę 30 metrów za 700k plnów.
Prestiżową kawalerkę wynajmujesz za 8k w 1 roku, 9k w 2 roku i 10k w drugim roku. (wszystko rośnie bo inflacja i każdy chce mieszkać w prestiżowej kawalerce w centrum warszawy, ale zakładamy konserwatywnie skromne ROI 12% z najmu i czynsz nierosnący liniowo)
Płacisz od tego 8,5% podatku rocznie (11,5% jak przekroczysz
@pastibox: 40 dni na przykładzie tych 100k zapomniałeś dodać. Po 3 latach jest 16.5k netto, jak wypłacisz w międzyczasie odpowiednio mniej. Nie uwzględniasz całego clue o którym pisałem wpis. Czyli potencjalnego zerwania w międzyczasie i "zysków" adekwatnie mniejszych, które wcale zyskami okazać się nie muszą w kontekście wzrostu inflacji, a co za tym idzie cen mieszkań. Nigdzie nie zanegowalem, że ci urośnie numerek, ja napisałem, że Twój różnica pomiędzy Twoim nowym
@#!$%@?: zapomniałeś o 150k które zapłacisz bankowi za samo RRSO więc masz 16.5k czy tam 33k zysku za 200k w TOS + minimalnie 150k za brak zapłaconych odsetek więc wynajmując 3 lata jesteś 80k na plusie

wynajem opłaca się dużo bardziej niż kredyt w tej chwili

A no i jeszcze wynajem teraz leci w dół xD
@dzem_z_rzodkiewki: jaki brak odsetek. Jak polecisz po kredyt 3 lata później to nadal będziesz płacił odsetki. Wy liczycie odsetki w momencie zaciągania kredytu. To jest nie prawda. Jak spłacasz kredyt 15lat to odsetki się będą zmieniały z oprocentowaniem. Kto jest taki mądry, żeby przewidzieć średnie oprocentowanie na przestrzeni 15 lat?
Załóżmy że weźmiesz kredyt 33k niższy, więc dolicz sobie jeszcze odsetki od tych 33k, ale i tak będziesz na minus względem tego co na wynajmie #!$%@?

Oczywiście pomijam fakt, że na początku się spłaca więcej odsetek, więc przy tańszym kredycie może się udać spłacić więcej kapitału i potem po ewentualnym wzroście oprocentowania, odsetki będą mniejsze, bo kapitał do spłaty mniejszy. Oczywiście tak jest, ale równie dobrze możesz wziąć na początku tańszy kredyt,