Wpis z mikrobloga

Kiedyś się dużo się w necie kłóciłem, że PPK jest super i jesteś idiotą, jak w to nie wszedłeś bo masz 1,5% podwyżki za free. W sumie dalej tak uważam, ale policzyłem sobie dokładnie stopę zwrotu z inwestycji w wig20 w ciągu ostatnich 30 lat i mam pewne wątpliwości czy oszczędzenia w polskich funduszach lokujących kasę w największe polskie firmy ma sens.

Jakbym inwestował stała kwotę miesięcznie w wig20 od 02.1994 roku do 02.2024 roku, miałbym astronomiczną stopę zwrotu w wysokości 40%. Daje to całe 1,1% rocznie. Skumulowana inflacja w tym okresie to 380%. 4,5% rocznie.

Chyba oszczędzenie na emeryturę nie ma sensu. Jedynie ZUS i emigracja może nasz uchronić, no i oczywiście kawalerki inwestycyjne.

#gielda #ppk #inwestowanie #emerytura
lecho182 - Kiedyś się dużo się w necie kłóciłem, że PPK jest super i jesteś idiotą, j...

źródło: wig20

Pobierz
  • 31
@lecho182: PPK nie naśladuje WIG20. Sam WIG poza spółkami skarbu państwa w miarę dobrze sobie radzi.
Trzeba sprawdzić w swoim konkretnym funduszu PPK jaki ma skład i koszty
Np. PKO Emerytura 2055 https://www.pkotfi.pl/media_files/fca0a2bb-45bc-4147-8bb6-a585ce96ff2f.pdf
Skład jest całkiem sensowny, ale:

POBIERANA OPŁATA ZA ZARZĄDZANIE 0,216% w skali roku

POBIERANA OPŁATA ZA WYNIK 20% od nadwyżki Subfunduszu powyżej wynik stopy referencyjnej wynikającej z Ustawy PPK, nie więcej niż 0,1% wartości aktywów netto Subfunduszu w
  • 1
chyba chciałeś napisać: Inwestowanie w WIG20 nie ma sensu


@banzi: ppk, tfi,fudnusze emertytalne głównie w to inwestują. I tak, inwestowanie od 94 do 2024 roku w wig20 nie miało sensu. Z kolei np. od 11.2022 do teraz można było 70% wyciągnąć
@lecho182: Jeśli chcesz mieć pewność braku utraty kapitału + inflacja + jakiś tam procent, to tylko IKE Obligacje.
Na reszcie możesz stracić, nawet kawalerki inwestycyjne przy naszej demografii i złej lokalizacji są niepewne.
@lecho182: Bardzo słaba analiza - ppk w założeniu polega na regularnym kupowaniu akcji. Policz stopę zwrotu przy założeniu, że co rok kupujesz akcji za 1k. Dodaj do tego też dywidendy. Gwarantuję ci, że wyjdzie o wiele więcej niż 40%.

Inna sprawa, że wig20 jest #!$%@?. Nawet mwig40 jest już o wiele lepszy.
@lecho182:

Chyba oszczędzenie na emeryturę nie ma sensu.


Ma. Wystarczą np. obligacje indeksowane inflacją.

Sam mam PPK od roku. Póki co jestem bardzo zadowolony z wyniku bo to ponad 12% + dopłaty od pracodawcy i państwa to wychodzi lepiej niż każda alternatywna opcja inwestycji. Natomiast mam świadomość, że jak polska giełda zanurkuje to mój hajs z ppk też. Na razie obrałem strategię wait and see, może wybiorę w najbliższej przyszłości
@lecho182: nawet gdyby twoje zalozenie bylo poprawne (a nie jest bo pokazujesz wykres dla indeksu wig20 ktory nie uwzglednia dywidend - z przyzwoitosci pokaz chociaz wig20tr) to nawet jezeli zalozysz ze wig20 sztywno chodzi miedzy dwoma liniami 1500pkt i 2500 pkt to masz duza szanse zarobic na regularnym inwestowaniu takim jak ppk jezeli tylko nie wyplacisz calosci w dolku (a historia pokazuje ze jak jest dolek to 2 lata i moze
  • 0
bo pokazujesz wykres dla indeksu wig20 ktory nie uwzglednia dywidend


@Thrandir: tu masz rację. Kłóciłem się z kimś na twitterze i wziąłem wykres wig20 bez uwzględnienia dywidendy. I chodziło tylko o inwestowanie stałej kwoty co miesiąc, jak w ppk, bez uwzględniania aktywnego zarządzania jak w przypadku swojego portfolio.

Dla wig20tr na stooqu dane są od pocztu 2005 roku, czyli 19 lat. Jakbym inwestował równą kwotę co miesiąc (jak w przypadku ppk)
  • 1
Stopy zwrotu: 30 lat: +153.28%, YTD: +6.14%. Z tego CAGR wychodzi 3,15% za 30 lat.


@Okcydent: Nie masz danych z 30 lat, tylko od początku 2005 roku. Analiza zakłada również, że inwestujesz stała kwotę co miesiąc, a nie wszystko od razu na początku. Masz komentarz wyżej policzone.
  • 0
Bardzo słaba analiza - ppk w założeniu polega na regularnym kupowaniu akcji. Policz stopę zwrotu przy założeniu, że co rok kupujesz akcji za 1k. Dodaj do tego też dywidendy. Gwarantuję ci, że wyjdzie o wiele więcej niż 40%.


@Anien: policzyłem tak jak chciałeś. Za 2 razem wykorzystując wig20tr.
Wig20 bardzo słabo się zachowywał w przeciągu ostatnich 20 lat i stopa zwrotu z regularnego kupowania jest do dupy.
@Okcydent: Nie masz danych z 30 lat, tylko od początku 2005 roku. Analiza zakłada również, że inwestujesz stała kwotę co miesiąc, a nie wszystko od razu na początku. Masz komentarz wyżej policzone.

Dla wig20tr na stooqu dane są od pocztu 2005 roku, czyli 19 lat. Jakbym inwestował równą kwotę co miesiąc (jak w przypadku ppk) to po 19 latach miałbym 50% up w stosunku do wpłaconej kwoty. Daje to średnioroczną stopę
Jakbym inwestował stała kwotę miesięcznie w wig20 od 02.1994 roku do 02.2024 roku, miałbym astronomiczną stopę zwrotu w wysokości 40%


@lecho182: o ile w międzyczasie spółka w którą zainwestowałes nie zwinelaby się z GPW ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@lecho182: ogólnie ppk to jest spoko rzecz, bo z jednej strony to jakaś podwyżka dla ciebie a x drugiej wymuszenie oszczędzania na emeryturę (o ile ktoś nie wypłaca). Ale to, że ma taką koncentrację inwestycji sprawia, że o ile warto ppk mieć, to nie warto zwiększać wpłat. Jak ktoś chce inwestować więcej to lepiej samemu poza ppk