Wpis z mikrobloga

@oskosan do automatyzacji Excela nie potrzeba żadnego drogiego softu. Moja żona pracowała w korpo finansach, chciała się poduczyć vba i makr, więc siadłem z nią do tego i w ramach nauki zautomatyzowaliśmy 70% procesów i operacji Excel-sap wykonywanych przez zespół 25 klepaczy.

Po zaprezentowania tego wyżej, nikt nie kwapił się aby automatyzacja wdrożyć i temat został ubity.

Nawet gdyby chat gpt czy podobne urządzenie potrafiło to robić to nie wyobrażam sobie żeby,
@JamesJoyce: a możesz zdradzić coś więcej na ten temat? Np jakich modeli używacie i jak je hostujecie? Sam testuje te które mogę odpalić u siebie, postęp jest spory i nawet modele 2b/7b dają nieźle wyniki, chociaż do użytku domowego nie ma to większego sensu skoro jest bing i Chatgpt za fre
@kutafonixor modele bardzo różne. Czasem nawet zwykłe bayesy czy random foresty robią robotę. Ale poza nimi to przede wszystkim wczesne llmy, które są stabilne i dobre, typu Bart czy T5, ale też GPT3 i llamy. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Działa to prosto. Jakiś biznes czy finanse ma jakąś czynność, która np. 5 fte zajmuje tydzień miesięcznie. Robisz najpierw wstępny research czy da się to zrobić modelem. Później robisz research jakim konkretnie
@JamesJoyce: dzieki za garść informacji. Póki co pewnie trochę takie coś kosztuje, trenowanie modeli na GPU w chmurach nie jest tanie, więc czasami nadal taniej użyć człowieka niż Ai. Z drugie strony małe modele to można nawet na CPU odpalać, wiele firm może małym nakładem kosztów zacząć pracę z Ai