Wpis z mikrobloga

@FedoraTyrone gdybyś chciał aby ludzie wyszli na ulice to wystarczy im dać pensje netto aby zobaczyli ile państwo im zabiera . Nawet komentarze tutaj pokazują ile osób nie jest świadomych. Nie bez powodu pracodawca płaci podatki za nas
  • Odpowiedz
@rachuneksumienia: taaa, mityczne "on to sobie wrzuci w koszty". Tylko wyobraź sobie, że on to musi zarobić.

Jesteśmy dojechani podatkowo na maksa a większość tego nie rozumie i ma to w d. I się dziwić, że jest jak jest.
  • Odpowiedz
@FedoraTyrone: no i? Narzekanie na istnienie podatków to zwyczajnie propaganda i zrzucanie z siebie odpowiedzialności przez pracodawców. Państwo musi funkcjonować, a dobrze rozwinięte usługi obniżają koszty życia (na wolnym rynku byś się zesrał jakbyś dostał rachunki za prywatne odpowiedniki NFZ i zus a działałyby jeszcze gorzej).
Większość zarabia mało bo nie mają żadnego udziału w tym co wypracują, dostają tylko ochłapy, zupełnie oderwane od zysku firmy.
W ogóle trochę zabawne, że
  • Odpowiedz
@FedoraTyrone: system jest bardzo #!$%@? i niesprawiedliwy - jedni płacą 60% na UOP, jedni 25% na B2B, a rentier 8% xd i jak tu ma być dobrze? Czy ktoś w ogóle słyszał o ruszeniu drugiego progu podatkowego? Ktoś o tym rozmawia? Znając PO i ich bardzo długie tradycje w nieruszaniu progów podatkowych to niedługo osoba z 32% PITem nie kupi za swoją pensję metra kwadratowego w Radomiu.
  • Odpowiedz
  • 1
@FedoraTyrone duża większość ludzi w tym kraju (powiedziałbym że nawet 95%) takich pieniędzy nawet nie powąchała, równie dobrze możesz policzyć podatek od 1 miliona euro na umowę o pracę, będzie to tak samo przydatne.

W zasadzie sądzę że ten podatek od ludzi zarabiających takie pieniądze jest żałośnie niski i Polska powinna obniżyć podatki dla tych mało zarabiających, podatki dla osób zarabiających tak jak podał OP powinny być jak największe.
  • Odpowiedz
A to nic nie róbmy, zostawmy tak jak jest, że opodatkowuje się prace, a nie kapitał xd


@wstanczyk: Jeśli mamy wybór zostawić stan obecny czy zostawić opodatkowanie pracy i działalności tak jak jest i jeszcze #!$%@?ć kataster, podwyższyć podatki od najmu, zysków kapitałowych czy co tam jeszcze wymyślisz to tak - zostawmy jak jest.
  • Odpowiedz
@majkel88 jak to liczysz, przecież na b2b z 20k zostaje ci z 13,5 maks. 20k - 1500 zł ZUS to jest 18500. 18500 - 19% podatku to jest 15k, od tego odjąć 9% zdrowotnej to jest 13.5 a gdzie księgowa. W koszty coś tam wrzucisz ale nie wszystko
  • Odpowiedz
@JC97 no nawet zakładając w takim razie ryczałt 8'5 to zostaje 16k, dla faceta może różnica opłacalna, z drugiej strony brak chorobowego i płatnego urlopu.
  • Odpowiedz
@chochlik: Z tego co widziałem mówił o 20k brutto uop vs 25k netto b2b, bo zazwyczaj netto b2b = koszty pracodawcy na uop, ale nawet jeśli weźmiemy 20k netto b2b to wychodzi więcej niż 1 wypłata różnicy w ciągu roku, do tego trochę sobie na VAT może odbić. Urlopy czy chorobowe na b2b też występują - wszystko zależy od firmy, ale nawet na gołym b2b masz różnicę jakieś 20%, czyli dodatkowe
  • Odpowiedz
powiedz to mojej firmie. Nie ma takiej opcji, muszę pracować na UoP, ze względy n wewnętrzne procedury firmy.


@czehuziom: Przede wszystkim firmom nie chce sie #!$%@? z pojedynczymi JDG. Jak przyjdzie kontraktornia, ktora wystawi jedna fakture i bierze wszystkie klopot na siebie to jest ok.

Czy ktoś w ogóle słyszał o ruszeniu drugiego progu podatkowego?


@grek_zorba: Trzeba najpierw sprawdzić ile % ludzi w kraju dotyczy drugi próg ;) Przecietne wynagrodzenie
  • Odpowiedz
Kolega po operacji kolana musial #!$%@?, bo by byl miesiac bez pensji


@XpedobearX: No spoko, tylko kwotowo to się średnio kalkuluje, bo jak mówię - nawet przy takim 20k netto różnica to jakieś 2 miesięczne wypłaty, im większy dochód tym większa różnica. Ja wolę mieć polisę ubezpieczeniową w postaci poduszki finansowej, z której mogę czerpać w razie problemów.

Nie wspominam juz o tym, ze kontraktorow traktuje sie zwyczajnie gorzej. Jestes tylko
  • Odpowiedz