Wpis z mikrobloga

TL;DR kupilem samochód i mam dostac kare bo go nie naprawie w ciągu miesiąca.

Z początkiem roku kupiłem samochód, uszkodzony blacharsko. Samochód ma zatrzymany dowód rejestracyjny po kolicji, z powodu odstajacych elementów blacharskich i zbitej lampy. Chcę go zarejestrować, ale bez przeglądu jest to niemożliwe. Rejestracja czasowa też jest niemożliwa, bo obecny dopwód rejestracyjny jest wstrzymany, a żeby go odzyskać muszę naprawić samochód i przejść badanie techniczne. I tu jest haczyk, jeśli nie zarejestruje samochodu w ciągu 30 dni od nabycia, będę musiał zapłacić karę - 500zł, mimo że nie mam możliwości naprawienia samochodu, załatwienia badań technicznych i bieganiu po urzędach w ciągu 30 dni (u blacharzy obecnie szczyt sezonu).
Czy jest możliwość obejścia tego? Zgłoszenie nabycia samochodu od początku roku już nie jest możliwe, tak samo jak rejestracja z zawieszonym obecnym dowodem.
Pani w okienku stwierdziła że trzeba będzie płacić, albo naprawić samochód w tydzień.

#motoryzacja #prawo #samochody
  • 26
  • 0
@Fanaticz: okej, ale w sytuacji gdy ktoś np kupi klasyka do remontu to też dostanie kare za to, że go nie może zarejestrować. Wychodzi na to, że od tego roku masz obowiązek kupić tylko samochody które mogą poruszać się po drodze, co jest mało sensowne.
za rejestracje po 30 dniach od zakupu 500zł, po 180 dniach - 1000zł
Z drugiej jeśli części osiągalne to w tydzień dasz radę naprawić.


@Fanaticz: przecież nie każdy sam naprawia, a możesz równie dobrze u blacharza mieć termin za 1.5 miesiąca.

@LoreB4 Wołaj jak się sprawa rozwinie, mi jedyne co przychodzi do głowy to jak przyjdzie kara odpisać im ze to nie z Twojej winy, przedstawić dowody na naprawę i prośba o umorzenie kary.
@LoreB4: ale klasyka możesz rejestrować na żółtej więc może inaczej to działa.
@r5678 no ale widziały gały co brały. Prawo prawem więc chyba należy go przestrzegać. Bardziej bym widział problem gdy wracając po zakupie się rozbije samochód.
@Adams_GA: To nic nie da, obecne przepisy wyraźnie mówią:

3. Kto będąc właścicielem pojazdu obowiązanym do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu pomimo wezwania nie uzupełnia braków złożonego wniosku w wyznaczonym terminie, podlega karze pieniężnej, o której mowa odpowiednio w ust. 1 albo 2.

Link tutaj: Lex art. 2, pkt 9.
@Piw_Benzyna Przepisy nie przewidują żadnego odstępstwa na uszkodzone auto, link do dokładnych zmian jest wyżej.
Tabelka opłat jest prosta:
- Wyrobisz
To nic nie da, obecne przepisy wyraźnie mówią:


@FenixxPl: oczywiście, że da. Kupuje mu to czas na ogarnięcie wszystkich formalności. Zanim go wezwą, wyznaczą termin, on to podwójnie awizuje etc. to minie kilka miesięcy, w których naprawi auto i ogarnie wszystko.
@LoreB4: ile ten wóz wart? Jak 10-20-30 koła to potraktuj to jako opłatę za przedłużenie terminu rejestracji

jak 1500zł to trochę przypał, tnij katalizator, zerwij alufelgi a resztę na szrota xD
@President_Hubert: często nawet szyby nie da się wymienić w miesiąc bo trzeba dłużej czekać

jak ktoś się na dodatek uprze aby naprawiać "zgodnie ze sztuką w ASO" to nie ma żadnych szans bo nikt w miesiąc żadnej naprawy blacharskiej typu wymiana zderzaka i lampy po uderzeniu w zająca nie zrobi w tak krótkim terminie
@LoreB4
Miałem tak samo, zapieprzalem 4 dni pod rząd i #!$%@? nie da się! Zrobiłem w końcu 4 dnia awanturę, przyleciała ochrona, poszedłem z urzędniczką na 2 piętro do naczelnika - 2 min i załatwione. Te #!$%@? są tak leniwe, że wstaną tylko żeby nalać sobie kawy.