Wpis z mikrobloga

Podatek Belki pokazuje, że politycy to totalne finansowe ameby. Raz mówią, że 100 tys bez podatku dotyczy zainwestowanego kapitału a raz, że zysku tak jakby to było jedno i to samo. Nawet minister finansów i ministerstwo finansów żąglują tymi kwotami, niezła farsa.

https://www.infor.pl/twoje-pieniadze/podatki/6419042,minister-finansow-w-2024-roku-bedzie-ulga-w-podatku-belki-ile-wynies.html

https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20240208/zmiany-w-podatku-belki-maja-zapewnic-korzysc-podatnikom-bez-nadmiernej

#gielda #finanse #polska #nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #inwestycje #gospodarka #ekonomia #bitcoin
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tomkom: nie wyobrażam sobie jak to ma wyglądać od 100k kapitału xD. Co jak już masz akcje kupione za 500k i wpłacasz kolejne 100k? Co jeśli masz 50 i wpłacisz 100k? Od czego w takim razie jest podatek, a od czego nie? xDDD

Weź to potem sobie szary człowieku skalkuluj i oblicz czy będziesz miał podatek do zapłaty czy nie. Powinno być, że kwota wolna od podatku do 100k zysku
  • Odpowiedz
@tomkom: zapewne chodzi im o kapitał zainwestowany, wiesz jak szarak zwykły obywatel cebula ma więcej niż 100 tys to muszą podatkowac bo to niedobra jest, tylko mieszkania trzeba mieć jak politycy. Zawsze się śmieje że"inwestowanie" w mieszkania to typowa lokata pieniędzy dla idiotów którzy nie wiedzą co z pieniędzmi zrobić. Chyba że ktoś to robi w ramach dywersyfikacji.
  • Odpowiedz
@tomkom: To prawda, że od kapitału jest dość debilne. Mam 100k w akcjach na których mam zajebiste zyski i drugie 100k w akcjach na których mam minimalne zyski albo i stratę. Jak to teraz policzyć? xD

Albo zainwestowałem 100k, akcje urosły i są warte milion. To cała ta kwota jest zwolniona z podatku?
  • Odpowiedz
@tomkom: skoro 100k jest bez podatku to mam nadzieje że mogę tą ulgę zrealizować na najbardziej agresywnym i zyskownym portfelu z zeszłego roku xD

Cokolwiek co zrobią "od kwoty zainwestowanej" to to jest kpina, a 100k to nawet nie jest kwota która wystarczy teraz na wkład własny do nieruchomości. Niech już lepiej to zostawią jak tak pi3rdolą
  • Odpowiedz
@tomkom
Lekka ręką wydają kilka miliardów rocznie na nowe programy socjalne, a z belka będą kombinować i walczyć o każdy milion wpływu do budżetu.

To samo będzie z ich obietnica cofnięcia obliczania składki zdrowotnej dla JDG.

Już lepiej jakby obniżyli podatek do 8.5 procent, a z obligacji usunęli całkowicie i koniec kombinowania
  • Odpowiedz
Nie no na 99% od zysku, łatwo policzyć (choć pewnie skończy się automatyczne potrącanie belki na lokatach/akcjach lub ewentualnie zwrot w kolejnym roku), a od kapitału to nawet nie wiadomo jak ugryźć temat, żeby było uczciwie. Jeden mając 100k zrobi 5% na lokacie, a drugi 50% na akcjach, każdy wykorzystałby limit na max. a różnica byłaby spora. Co w sytuacji jak przez chwilę miałbyś równocześnie 2 lokaty po 100k, to za te
  • Odpowiedz
@Anien jakie masz zyski jaką stratę? Zysk i strata jest tylko w momencie pozbycia się ich. I wtedy jak np zainwestowałeś 100k i zrobiłeś z tego drugie tyle i sprzedałeś to od 100k zysku nie płacisz podatku
  • Odpowiedz
@Pompejusz: obniżka opodatkowania kapitału daje nadzieje że ludzie będą więcej ładować pieniędzy w inwestycje kapitałowe, a mniej w nieruchomości. Czyli jeżeli to wprowadzą to jest maleńka iskierka nadziei że nieruchy przestaną rosnąć tak gwałtownie, bo ludzie będą woleli mniej problematyczny zysk z lokat/obligacji niż potencjalną walkę z najemcami.
  • Odpowiedz
@Tytyka: Też o to pytałem w komentarzu do znalezisko jak ten pomysł wyszedł. Większość nawet nie ogarnęła że w artykule była mowa o kapitale i tak samo nie mam pojęcia jakby chcieli to zorganizować.
  • Odpowiedz