Wpis z mikrobloga

Jednym z podstawowych spostrzeżeń Buddhy było to, że cierpienie, które naprawdę obciąża umysł, jest cierpieniem, które sami stwarzamy – i jest ono niepotrzebne. Choć sami to tworzymy i cierpimy z tego powodu, trzymamy się tego. Ma to pewne nieoczekiwane konsekwencje. Po pierwsze, dla wielu z nas, gdybyśmy nie cierpieli, bylibyśmy zgubieni. Nawet prosta idea niecierpienia trzymałaby nas w zawieszeniu. Dzieje się tak dlatego, że nasze najsilniejsze poczucie tego, kim jesteśmy, często wynika z niesprawiedliwego traktowania. Definiujemy siebie poprzez cierpienie wynikające z niesprawiedliwego traktowania. Gdybyśmy odmówili sobie tej perwersyjnej przyjemności, poczulibyśmy się zagubieni. Ale kiedy inni ludzie traktują nas niesprawiedliwie, sami zaczynamy traktować siebie niesprawiedliwie. Kiedy inni ludzie krytykują nas niesprawiedliwie, sami zaczynamy niesprawiedliwie krytykować siebie. Cierpimy z tego powodu, ale bez poczucia siebie, jakie daje ta niesprawiedliwość, czulibyśmy się zagubieni. Umysł potrafi być naprawdę przewrotny.

Aby obejść ten problem, Budda każe nam skupić się po prostu na problemie cierpienia, nie zadając pytania, kto jest jego przyczyną, kim jesteś lub co musisz zrobić ze swoim poczuciem siebie, aby było lepiej. Mówi: „Wystarczy spojrzeć na cierpienie samo w sobie”. To ważne: „samo w sobie”. To pomoże ci wydostać się z uwikłań, które wynikają z lgnięcia do cierpienia . Kiedy potrafisz spojrzeć na te rzeczy jak na zdarzenia same w sobie, po prostu jak na wzór przyczyny i skutku, nie zadając pytania, w jaki sposób jesteś w to zaangażowany, kiedy możesz po prostu zobaczyć fakt cierpienia tak, jak jest ono spowodowane, wtedy widzisz związek z jego przyczyną. Zdajesz sobie sprawę, że nie musisz angażować się w sprawę. To pomaga rozluźnić przywiązanie do cierpienia.

Dlatego ważne jest, aby zrozumieć ten proces: trzymania się, utożsamiania się z rzeczami, które sprawiają, że cierpisz. Chociaż to cię definiuje, jest to po prostu definicja, którą narzuciłeś rzeczom. Tak naprawdę nie jest Ci to potrzebne do działania. Tak naprawdę nie musisz się martwić, że zostaniesz unicestwiony, jeśli zaprzestaniesz cierpienia.

#medytacja #buddyzm #buddyzmnadzis #psychologia

Thannisaro Bhikkhu 'Widzenie ciałem'
  • 1