Wpis z mikrobloga

Witam, kupiłem sobie nowy terminal, podłączyłem do niego dysk po usb (tak wiem słaby pomysł), zainstalowałem omv i wiele różnych programów.

I coś jest nie tak, bo komputer nic nie robi, ale cały czas wzbudza dysk. Jeszcze pół biedy jakby on się kręcił cały czas ale on tak się odpala raz na dwadzieścia minut i przestaje działać.

Jakim narzędziem najsprawniej znajdę proces który korzysta z dysku?

#openmediavault #omv #linux #homelab #devops
  • 8
@K-S-: najpierw to sprawdć czy ci ten dysk wykryło.

Zobacz czy dysk jest w ogóle widoczny na liście urządzeń blokowych:
lsblk

Możesz też w logach systemu sprawdzić.
Odłącz dysk
Podłącz dysk
dmesg

Podeślij kilkadziesiąt ostatnich linii
On działa od ponad tygodnia, jest wykrywany, są na nim dane.


@K-S-: to jakieś oszczędzanie energii musi się odpalać. Spróbuj odpalić/wywołać katalog, otworzyć go, albo jakiś plik. może być terminal (screen) albo dowolne gui.

ech, Tobie chodzi o coś zupełnie innego. To tego nie wiem, przepraszam za zamieszanie.
via Wykop
  • 0
@jagodowy_krol: Oszczędzanie energii pewnie wyłącza ten dysk, więc w sumie wyłączenie pewnie rozwiązało by problem. W sensie dysk nie klikałby co jakiś czas.

@walczak__ Trochę wstyd się przyznać, na samym początku zainstalowałem mu program do smarta dysków i o nim zapomniałem ( ͡º ͜ʖ͡º)

Ale próbowałem kilku programów do analizy tego co robi dysk i żaden tego nie widział.
@K-S-: powiem Ci tak za pamięci. Po pierwsze to za pomocą hdparm i pokrewnych możesz tam ustawić czas po jakim ma następować parkowanie głowicy i potem dyski się często wyłączają. Druga rzecz to tam w EXT4 masz czasy synchronizacji i to też warto wydłużyć jak chcesz aby siedział wyłączony długo. Kolejna sprawa i być może to ci interesuje to zainteresuj się inotify - głównie kwestią "watchera" - inotify-wait i zapnij go