Wpis z mikrobloga

@Ejber_z_Fyrtla: Albo ETF akumulacyjny na największe światowe indeksy - 1/3 USA, 1/3 Europa, 1/3 Emerging markets

Albo 12 letnie obligacje rodzinne indeksowane inflacją - lepsze oprocentowanie niż rynkowa oferta dla bezdzietnych. https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-12-letnie-rod/rod0136/

Ogólnie to przeznaczają 800+ w całości na inwestycje i oszczędności to nic więcej nie musisz robić, każde z nich wkroczy w dorosłe życie z odpowiednikiem dzisiejszych ~250k zależnie od wyników poszczególnych inwestycji. To wystarczy na wkład własny na pierwsze
@opk20:

dzieciakom lokaty żeby na wejściu w dorosłość miały jakiś grosz :)

Możesz pomyśleć o obligacjach 10-letnich lub więcej. Tu krzywe zwrotu dla różnych obligacji ze względu na datę: https://pl.investing.com/rates-bonds/poland-government-bonds?maturity_from=10&maturity_to=200 . pewne 5.3% każdego roku nie jest złe, pod warunkiem, że inflacja spadnie.

załóż portfele krypto, i kupuj co miesiąc BTC za 100zł.

piramidy finansowe bez wsparcia państwa nie mają aż takiej przeżywalności. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PfefferWerfer przede wszystkim szukam narzędzi finansowych żeby tej kasy nie chować do skarpety bo jak pieniądz nie pracuje to jest lipa.
Chyba bym poszedł w te obligacje, prostsze mi się to wydaje ;)
Dziękuję ci bardzo! Poczytam dziś o tym:)
Możesz pomyśleć o obligacjach 10-letnich


@gysnde: op dostaje 800+, więc obligacje ROD wchodzą w grę.
@Ejber_z_Fyrtla bezpiecznie: obligacje ROD. Większe ryzyko ale dzięki temu większa możliwość wzrostu: ETF na globalne albo na sp500 albo coś podobnego byle tani TER.
Jeszcze większe ryzyko (stąd nie polecam więcej niż 20% portfela): krypto z BTC na czele
@opk20:

Cała giełda jest piramida finansowa, nawet działalnosc gospodarcza jest piraminda finansowa. Jezeli nie pojawią sie nowi inwestorzy to jakim cudem miala by cena rosnąć :D?

To problem piramidziarzy - nie wyobrażacie sobie, że firma może być warta trzymania, nawet jeśli rynkowa cena jest niska. Jeśli moja firma przynosi zyski, to jej wcale nie potrzebuję sprzedawać, bo mi płaci. Jeśli mam sprzedawać, to za 10-15 lat zysków, bo za mniej mi
@gysnde: Nie zrozumiałes mnie co miałem na mysli albo za mało napisałem. KAZDA działalność gospodarca to piramida finansowa twoj zysk zależy tylko i wylacznie od tego ile osob zwerbujesz do piramidy, czytaj ilu bedziesz miał klientów.

Klasyczne piramidy finansowe można poznać po tym, że otwarcie wskazują na to, że jedynym źródłem zysków uczestników są wpłaty od kolejnych osób.


Bez napływu świeżej gotówki czy to twoj biznes czy w krypto to i
@opk20:

Nie zrozumiałes mnie co miałem na mysli albo za mało napisałem. KAZDA działalność gospodarca to piramida finansowa twoj zysk zależy tylko i wylacznie od tego ile osob zwerbujesz do piramidy, czytaj ilu bedziesz miał klientów.


Przez piramidę, zrozumiałem piramidę inwestorską, ale mnie przyłapałeś XD
Powiedz następnym razem ekspedientce w żabce czy piekarni, że uczestniczą w piramidzie finansowej, bo mógłbyś nie kupować jedzenia. Tak samo powiedz dostawcy ciepła, że nie będziesz