Wpis z mikrobloga

#linux #unix jak sprawdzic czy dany user ma mozliwosci root? bo nie pamietam jak to bylo :/ jaka komenda :( pewnie czy przynalezy do danej grupy :) ale jak to bylo?
  • 35
  • Odpowiedz
@uncle_dolan: wlasnie odnalazlem :D dzieki :D z id tez mozna :D szkoda ze nie mam linuxa :/ i na macu nie wiem czy tak samo bedzie jak na linuxie :/ a nie chce mi sie zmieniac kompa :/ potrzebuje w bashu sprawidzc czy uzytkownik ma uprawnienia roota? albo inaczej ze skrypt zostal odpalony jako root jak to sprawdzic?
  • Odpowiedz
@porque wystarczy useradd -d user, domyslnie zostanie utworzony w home katalog uzytkownika o takiej samej nazwie jak username, mozesz sobie sprawdzic domyslne ustawienia polecenia przez useradd -D
  • Odpowiedz
@uncle_dolan: dzieki wielkie :) mam nadzieje ze dosyc poprawnie zrobiony skrypt :D pozniej go wysle tylko otaguje go moim imieniem gdzie sie da :D a niech mi tylko powie ze cos nie halo :D
  • Odpowiedz
@uncle_dolan: dzieki wielkie za wszystko, nie moglem zasnac, meczylem sie z util o.O bo zamiast dac zmienna = 8 na wyjscie to dawalem zmienna -ne 8 jak w jakims if widzialem tam dalej D: i mi nie dzialolo xD i stracilem pol godziny na tej zabawie xD
  • Odpowiedz